StoryEditorSzkodniki w domach

Czy grozi nam inwazja biedronek azjatyckich?

14.06.2023., 14:00h
Biedronki azjatyckie gryzą, mają wpływ na zmniejszanie się populacji rodzimych biedronek i wielkimi chmarami szukają chronienia w domach. Warto zwalczać je już na etapie poczwarek.

Ostatnio Lasy Państwowe opublikowały w mediach społecznościowych ostrzeżenie. Informacja dotyczy wielce prawdopodobnej inwazji biedronek azjatyckich (znanych także jako biedronki ninja lub arlekin) – prognozowanej na jesień. Już niebawem w wielu domach mogą pojawić się pierwsze symptomy tego zjawiska: – Biedronki azjatyckie póki co pałaszują mszyce i przechodzą kolejne stadia rozwojowe, ale już niedługo dostrzeżemy poprzyklejane do murów poczwarki, a na jesień zapukają nam do domów dorosłe biedronki. Niestety, na nasze nieszczęście – nie pytają, czy mogą u nas przezimować – czytamy.

Dlaczego biedronki azjatyckie są groźne?

Dorosłe osobniki zazwyczaj pojawiają się jesienią. Ekspansja tego gatunku to ogromny problem – arlekin wypiera nasze rodzime dwu i siedmiokropki. Samo ugryzienie dla człowieka jest bardzo nieprzyjemne i może wywołać reakcje alergiczne, jak: katar, pokrzywka, zapalenie spojówek, problemy z oddychaniem, obrzęk. Arlekiny są niezwykle niebezpieczne zwłaszcza dla psów – połkniecie owada grozi poważnymi skutkami, może dojść do opuchnięcia języka i uduszenia.

Jak rozróżnić biedronkę azjatycką od rodzimej?

Owady z Azji mają inny kolor pancerza: żółty, pomarańczowy, czerwony, a nawet czarny („polskie” biedronki są jaskrawoczerwone), azjatyckie mają więcej kropek, nawet 23 (są nieregularne), a ich korpus jest wypukły, za głową widnieje czarny wzór w kształcie litery M. Rodzime biedronki są nieco spłaszczone i mają 7 kropek – okrągłych z regularnymi brzegami.

image
Domowe metody

5 sprawdzonych sposobów na pozbycie się much z domu

Biedronki azjatyckie – jak się ich pozbyć?

Najprostszym sposobem na pozbycie się z domu biedronek azjatyckich jest wciągnięcie ich odkurzaczem. Uwaga ! Worek należy wyrzucić! Aby zabezpieczyć się przed chmarami owadów, warto założyć moskitierę na okno. Biedronki azjatyckie w domach szukają zakamarków, wchodzą w szczeliny, siedzą w futrynach, na ścianach. Rozdrażnione wydzielają nieprzyjemny zapach i brudzą powierzchnię.

image

Biedronki azjatyckie - larwy

FOTO: Envato Elements

Rośliny, które odstraszą biedronki azjatyckie:

  • złocień (przy okazji odstraszy także mrówki i kleszcze),
  • lawenda,
  • goździki.

Spray na biedronki azjatyckie

Warto posiłkować się naturalnymi metodami, sporządzając domowy preparat na biedronki azjatyckie. Łączymy olejki z cytrusów i cytronelli z wodą i spryskujemy newralgiczne miejsca.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 01:52