StoryEditorDomowe metody

5 sprawdzonych sposobów na pozbycie się much z domu

Wraz z wiosną do życia budzi się cała przyroda, w tym również owady. Gdy otwieramy okna, by wpuścić świeże wiosenne powietrze, bardzo prawdopodobne jest, że wraz z nim do mieszkania dostaną się muchy, które uciążliwym brzęczeniem będą nam przeszkadzać. Jak się ich pozbyć domowymi, naturalnymi sposobami?

Skąd się biorą muchy w domu? 

Najczęściej muchy wlatują do domu przez otwarte okna lub drzwi. Jednak gdy już się tam znajdą, szukają komfortowych warunków, by się rozmnożyć. Przepadają za gnijącą materią organiczną, zatem chętnie składają larwy w śmietnikach i pojemnikach z odpadami na kompost. Docenią także każde zaniedbanie w sprzątaniu: resztki jedzenia w zlewie, a nawet okruszki na blacie czy plamy po rozlanych sokach. We wszystkich tych miejscach mogą złożyć larwy, które wylęgną się w ciągu kilku dni, co zaowocuje niestety plagą much w domu. By do tego nie dopuścić, należy szczególnie dbać o czystość, wymieniać worki na śmieci, myć pojemniki oraz blaty. Jeśli jednak larwy się pojawią, można zainwestować w chemiczne larwicydy. Z kolei na doraźne wizyty much, wlatujących przez okna i drzwi, warto wypróbować jeden z poniższych naturalnych sposobów. 

Jak się pozbyć much za pomocą octu? 

Muchy nie lubią aromatu octu jabłkowego. Można przygotować z niego “odstraszacz” - wlać ocet do słoika lub innego naczynia i ustawić na kuchennym parapecie. Inną formą odstraszania much za pomocą tego płynu jest rozpylenie go w powietrzu przez butelkę z atomizerem. Jeżeli domownicy również nie przepadają za aromatem octu jabłkowego, można zmieszać go z olejkami eterycznymi, najlepiej z jednym z wymienionych poniżej. 

Jakich zapachów nie lubią muchy? 

Prócz octu jabłkowego jest cała grupa zapachów, które odstraszają muchy. Olejek o wybranym zapachu można rozpylić w domu, zapalić pachnącą świeczkę lub przygotować mieszankę w naczyniu i ustawić je na parapecie. Ciekawym pomysłem będzie połączenie kilku aromatów, np. zalanie liści mięty olejkiem waniliowym. 

Do zapachów, które odstraszają muchy, należą między innymi: 

 • wanilia, 
 • mięta, 
 • cytryna, 
 • eukaliptus, 
 • goździki, 
 • lawenda. 

Jak przygotować mieszankę odstraszającą muchy? 

Kolejnym pomysłem na odstraszenie much jest zrobienie domowej mieszanki przypraw. Owady nie przepadają za aromatami korzennymi, zatem jeżeli zmieszamy pieprz, suszony czosnek i cynamon, a następnie umieścimy np. na blacie, jest duże prawdopodobieństwo, że muchy będą unikać tego miejsca. 

Jak zrobić pułapkę na muchy? 

Walcząc z muchami, można działać na dwa sposoby: próbować je odstraszyć lub zwabić w pułapkę, jeżeli udało im się już dostać do domu. Zrobienie takiej pułapki domowym sposobem jest proste. Potrzebny będzie słoik, folia spożywcza oraz wino, najlepiej o silnym aromacie drożdży. Wino wlewamy do słoika i szczelnie zakrywamy go od góry folią. Następnie w folii robimy otwory za pomocą np. wykałaczki. Tak przygotowaną pułapkę ustawiamy na oknie lub blacie. Zapach drożdży przyciągnie muchy, które następnie utopią się w płynie. W podobny sposób można pozbyć się także plagi muszek owocówek

Jakie rośliny odstraszają muchy? 

W pojedynku z muchami można połączyć przyjemne z pożytecznym i zamiast konstruować wymyślne pułapki, zainwestować w rośliny, które pięknie ozdobią parapet i zarazem odstraszą niechcianych owadzich gości. Wśród roślin, których nie lubią muchy, znajdziemy: 

 • lawendę, 
 • pelargonie, 
 • miętę pieprzową, 
 • bazylię pospolitą, 
 • trawę cytrynową
 • geranium (anginkę).

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 02:25