Spis treści:
Kilka zaskakujących sposobów na czystą wannę
Domowe sposoby na czystą wannę
Ekologiczne sposoby na sprzątanie
Kąpiel w wannie czy lepiej prysznic?
Kiedyś wanna była obligatoryjnym wyposażeniem łazienki. Obecnie, w wielu domach nie ma wanny – zastąpiły ją wygodne i preferowane przez większość osób prysznice. Są bardziej ekologiczne i nie wymagają użycia tylu litrów wody co wanna, a więc pomagają zaoszczędzić. Wciąż jednak w większych budynkach i apartamentach, gdzie zaplanowane zostały większe łazienki lub co najmniej dwie – wanna pozostaje jako opcja – gdy któryś z domowników zapragnie relaksu w pachnącej wodzie. Wanna ułatwia życie także młodym rodzicom – maluchy uwielbiają się w niej kąpać. W tym wypadku jej czystość powinna być stawiana na pierwszym miejscu. Delikatna skóra dziecka wymaga specjalnego potratowania.
Kilka zaskakujących sposobów na czystą wannę
Na Tik-Toku na profilu @gosia_hycnar pojawił się ciekawy filmik z instrukcją mycia wanny właśnie. Jego autorka proponuje wykorzystanie pianki do golenia. Wystarczy pokryć powierzchnię wanny tym produktem i wyczyścić ją gąbeczką. Dzięki temu wanna nie tylko będzie czysta, ale zyska piękny zapach. W komentarzach znalazło się też kilka innych wskazówek co do pucowania wanny – obserwatorzy proponują także proszek do prania i płyn do naczyń. Warto spróbować!
Domowe sposoby na czystą wannę
W sklepach jest spory wybór detergentów pomagających utrzymać łazienkę w czystości. Jednak fanów domowych sposobów przybywa. Są one tańsze, zazwyczaj potrzebne produkty znajdziemy w kuchni, a do tego są bardziej ekologiczne – a to ważne.
Zobacz także: Jak oszczędzać wodę? Poznaj te proste triki
Triki na czystą wannę:
Soda oczyszczona – znajdziemy ją niemal w każdym domu! To jeden z najpopularniejszych środków do pucowania dostępny w każdej kuchni. Nada się do wanny akrylowej. Należy przygotować papkę z sody oczyszczonej i wody, i delikatnie nałożyć ją na powierzchnię wanny, delikatnie pucować i na koniec spłukać wodą.
Ocet – to kolejny tani wytrych – do ciepłej wody dodajemy odrobinę octu (oczywiście w wannie) i pozostawiamy na godzinę. To dobry sposób na pozbycie się żółtego osadu. Delikatnie myjemy wannę i obficie spłukujemy. Drugim sposobem jest przygotowanie mikstury: ocet z wodą mieszamy w proporcji 1:1 i takim domowym płynem myjemy wannę. Można także spryskać powierzchnię miksturą i zostawić na kilka minut, a następnie spłukać.
Cytryna – ma dobre właściwości myjące i odświeżające. Jak jej użyć do pucowania wanny? Wyciskamy sok z cytryny i za pomocą butelki z atomizerem spryskujemy powierzchnię, pozostawimy na 45 minut i przy użyciu gąbki czyścimy całość.
Woda utleniona – wlewamy ją do butelki z atomizerem i pokrywamy powierzchnię do czyszczenia, czekamy 20 minut, po tym czasie myjemy wannę.
Delikatne powierzchnie: czyszczenie wanny emaliowanej wymaga specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy unikać szorowania zbyt mocnymi detergentami i druciakami oraz należy stosować się do zaleceń producenta. Podczas czyszczenia trzeba uważać, aby nie uszkodzić powłoki.
Ekologiczne sposoby na sprzątanie
Aby sprzątać dom za pomocą tanich i ekologicznych środków, warto zaopatrzyć się w ocet spirytusowy, sodę oczyszczoną, sok z cytryny bądź kwasek cytrynowy, szare mydło i olejki eteryczne.
Kąpiel w wannie czy lepiej prysznic?
Branie prysznica jest bardziej higieniczne – woda na bieżąco spływa razem z brudem. W wannie ciało na dłużej styka się z nieczystościami. Kąpiele mogą zrelaksować, ale niestety wysuszają skórę i ją podrażniają. Najzdrowszym rozwiązaniem jest prysznic mieszany – z wykorzystaniem na przemian ciepłej i zimnej wody. Branie prysznica może być także nawet dwa razy tańsze od kąpieli w wannie, co przy wieloosobowej rodzinie nabiera na znaczeniu.
Fot. envato elements