Prysznic zamiast kąpieli
Standardowa wanna o długości od 160 do 170 cm pomieści nawet 170 litrów wody. To oznacza, że gorąca kąpiel w wypełnionej po brzegi wannie, chociaż przyjemna, to jest także bardzo nieekonomiczna. Podczas kilkuminutowego prysznica zużyjemy natomiast tylko kilkadziesiąt litrów wody. Ta różnica będzie szczególnie zauważalna w perspektywie długoterminowej. Prysznic zamiast kąpieli pozwoli zaoszczędzić nawet 470 złotych rocznie. Jeżeli jednak z pewnych powodów nie chcemy bądź nie możemy korzystać z prysznica, pamiętajmy, aby podczas kąpieli nie napełniać wanny po brzegi. Warto zakręcić kurki szczególnie podczas mydlenia ciała i włosów.
Naprawa uszkodzonych instalacji
Kapiący kran, cieknąca spłuczka czy nieszczelna rura – to wszystko przyczynia się do ogromnego marnowania wody. Przez wadliwą instalację w ciągu roku możemy stracić nawet 780 złotych. To sporo, warto więc systematycznie naprawiać usterki. Dodatkowo kontrolujmy co jakiś czas wszelkie instalacje, aby nie dopuścić do psucia się elementów armatury.
Ponowne wykorzystanie wody
Nie pozwólmy na bezsensowne marnowanie wody! Woda z mydlinami na bazie naturalnych składników z powodzeniem może być wykorzystana do podlania roślin domowych bądź ogrodowej zieleni. Do kuchennego zlewu wystarczy wstawić większą miskę. Wodę, która spłynęła do naczynia, można użyć również do spłukiwania toalety bądź mycia podłóg. Warto wykorzystywać również wodę po myciu rąk czy owoców lub warzyw.
Zbieranie deszczówki
Deszczówkę wykorzystujmy do prac ogrodniczych. Możemy podlewać nią również domowe uprawy. Taka woda jest miękka, pozbawiona wapnia oraz magnezu. Oznacza to, że jest dobrze przyswajalna przez większość roślin. Lubią ją szczególnie egzotyczne egzemplarze – monstery, skrzydłokwiaty, kalatee i inne. Wystarczy nam beczka bądź duże wiadro, które podstawiamy pod rynnę.
Zmywarka zamiast ręcznego mycia naczyń
Zmywanie ręczne jest bardzo czasochłonne, męczące oraz – co najważniejsze, niezbyt ekologiczne. W porównaniu do zmywarki zużywamy w ten sposób około 30% więcej wody. Odpowiednie urządzenie, nawet niewielkie, pozwoli zaoszczędzić nie tylko wodę, ale także nasz czas. Warto wybrać model z programem EKO. Jest on dłuższy, umożliwia jednak mniejszy pobór wody w trakcie cyklu. Dodatkowo stosujmy tryb ekonomiczny także w przypadku pralki. Pobór prądu zostanie obniżony nawet o kilkanaście procent w stosunku do standardowego cyklu.
Zakręcanie wody podczas mycia zębów
Wydaje się, że to drobnostka. Okazuje się jednak, że szczotkowanie zębów rano i wieczorem przez 2 minuty przy odkręconym cały czas kranie to marnowanie około 16 litrów wody. A pamiętajmy, że jest ona pitna, czysta i zdatna do użycia! Wodę o płukania jamy ustnej wlewajmy do kubka, a niewykorzystaną resztą podlewajmy rośliny. To znaczna oszczędność.
Wypełnianie pralki i zmywarki
Pralkę i zmywarkę uruchamiajmy wyłącznie wtedy, gdy te urządzenia są pełne. To postępowanie nie tylko ekologiczne, ale również bardzo ekonomiczne, pomagające zachować kilkaset złotych w portfelu. Zmniejszymy dzięki temu także częstotliwość prania i zmywania, oszczędzając wodę, prąd oraz pieniądze.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements