StoryEditorDobry design

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla nastolatka?

15.11.2022., 18:00h

Dla nastolatków pokój to oaza, terytorium, na teren którego nie każdy może wejść. To strefa relaksu, zabawy, ale i spotkań towarzyskich. Najlepiej jeśli odzwierciedla ich zainteresowania, jest manifestem stylu bycia! Aby był funkcjonalny, warto z rozmysłem zaplanować jego aranżację.

Wraz z wiekiem potrzeby dziecka zmieniają się, rosną jego wymagania. Młody chłopak czy dziewczyna zaczynają traktować pokój jak swój mikroświat, dlatego chcą, aby wyrażał osobowość oraz zainteresowania. Trzeba pogodzić te pragnienia z bardziej użytkowym podejściem, jak: wygoda, komfort, miejsce do nauki i na przechowywanie najważniejszych rzeczy. Zazwyczaj metraż pokoju nie jest zbyt wielki, więc trzeba to wszystko zmieścić na małej powierzchni. Dlatego tak istotny jest dobór mebli i akcesoriów, a także ich rozsądne rozmieszczenie.

image
FOTO: Envato Elements

Strefy w pokoju nastolatka

Przede wszystkim dzielimy pokój na trzy strefy: do nauki, do wypoczynku i przyjmowania gości. Biurko można ustawić pod oknem, by światło uławiało naukę. Ciekawe są duże szerokie biurka, na których zmieści się laptop, konsola i inne niezbędne rzeczy. Gdy w pokoju nie ma zbyt dużo miejsca, można postawić na składany blat. Wiele osób decyduje się też na blaty na wymiar montowane przez całą długość ściany pod oknem. Na takiej przestrzeni sporo się zmieści. Dla osób, które lubią nieco awangardy, nada się bardziej szalony koncept – biurko na środku pokoju lub łóżko piętrowe połączone z biurkiem. Taki mebel pozwala przede wszystkim zaoszczędzić dużo miejsca. Pamiętajmy! Przy łóżku powinno znaleźć się miejsce na szafkę nocną lub półkę do odłożenia książki czy smartfona. Świetnym rozwiązaniem jest miękki wygodny zagłówek, który ułatwi wieczorne czytanie lub naukę. 

image
FOTO: Envato Elements

Łóżko do pokoju młodzieżowego

Podczas aranżacji pokoju warto nie narzucać dziecku własnego zdania, ale wybierać razem z pociechą nowoczesne meble młodzieżowe. Podstawą jest łóżko, do wyboru:

 • z wysuwanymi szufladami, to rozwiązanie pozwoli szybko schować pościel w jednym miejscu,
 • łóżko bez szuflad – wolna przestrzeń może służyć jako schowek dla rozmaitych przedmiotów, które najlepiej zapakować w plastikowe lub drewniane pojemniki,
 • rozkładana sofa w ulubionym kolorze nastolatka,
 • tapczan –  do wąskiego pokoju,
 • łóżko piętrowe połączone z biurkiem,
 • półkotapczan – idealne rozwiązanie do bardzo małego pokoju, w dzień można je złożyć, aby nie zajmowało miejsca.

image
Strefa dziecka

Jak urządzić pokój niemowlaka? Poznaj gorące trendy!

Pokój nastolatków: inspiracje

Szafki i półki powinny współgrać z całym wystrojem pokoju, ale jednocześnie winny pomieścić ubrania, akcesoria związane z pasją nastolatka czy uprawianym sportem. Do tego szkolne przedmioty i książki. W pokoju nastolatków muszą się także znaleźć duża szafa i komoda na przechowywanie osobistych rzeczy.

image
FOTO: Envato Elements

Jak urządzić pokój nastolatków?

Ważne jest odpowiednie miejsce na przyjmowanie gości w pokoju nastolatków. Przyda się mały stolik oraz dodatkowe miejsce do siedzenia. W większym pokoju może to być kanapa, w mniejszym siedzisko – miękki worek, fotele, pufy lub miękki dywan zachęcający do przesiadywania. 

image
FOTO: Envato Elements

Nowoczesne pokoje dla młodzieży

Pokoje dla nastolatków nie mogą być zbyt dziecinne. Warto rozważyć rozwiązania, które są modne. Ciekawym motywem jest pomalowanie jednej ściany farbą tablicową, która będzie jednocześnie przestrzenią na notatki lub kreatywne rysunki. Innym sposobem na nietuzinkowe dekorowanie jest fototapeta, tapeta lub farba w wyrazistym kolorze. Uwaga! Należy uważać, by nie przesadzić z ilością tonacji na ścianie, by pokój dla nastolatka nie stał się zbyt pstrokaty.

image
FOTO: Envato Elements

Pomysły na piękny pokój dla nastolatków

 • oryginalne oświetlenie, np. popularne cotton balls,
 • zabudowa na wymiar, lóżko we wnęce,
 • prywatna ścianka wspinaczkowa,
 • wielka fototapeta z ulubionym zespołem,
 • półka na puchary i medale sportowe,
 • tablice korkowe,
 • ramki na zdjęcia,
 • lampka na biurko w oryginalnym kształcie,
 • duże lustro ze światełkami,
 • łańcuch świetlny do powieszenia nad biurkiem lub nad łóżkiem.

 

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2024 12:08