StoryEditorRemont domu

Planujesz remont domu w 2024 roku? Dowiedz się, ile to kosztuje!

Remont domu to duże wyzwanie organizacyjne oraz finansowe. Jeżeli planujesz odświeżenie wnętrz jeszcze w tym roku, dowiedz się, jakie są koszty tego typu przedsięwzięcia. Ile trzeba zapłacić za remont?

Spis treści:

Jak się przygotować do remontu domu? 

Przygotowania do remontu domu to nie tylko kwestia zebrania odpowiednich środków. To także szczegółowe planowanie zadań do wykonania, szacowanie terminów itp. Od tego należy zacząć. Gdy wiemy już, jakie pokoje w domu chcemy wyremontować i co musi tam być zrobione – malowanie, wymiana podłóg, drzwi i okien czy mebli - należy zasiąść do sporządzenia kosztorysu oraz harmonogramu prac. Warto pamiętać, że remonty zwykle trwają dłużej i kosztują więcej, niż zakładaliśmy, więc ani wyceny, ani kalendarza nie należy traktować jako pewnika! 

Przeczytaj także: Dom bez pozwolenia 2024: jaki i gdzie można wybudować?

Co wpływa na koszty remontu? 

Koszty remontu mogą się od siebie bardzo różnić między dwoma domami. Na ostateczny rachunek wpływ mają takie czynniki, jak skala zaplanowanych prac – bez wątpienia więcej zapłacimy za generalny remont, podczas którego przesuniemy ściany, wymienimy podłogi i wstawimy komplet nowych mebli! Istotne są także koszty surowców, z których korzystamy. Ceny jednego wiaderka farby mogą bardzo się od siebie różnić. Dużą część poniesionych wydatków stanowi wynagrodzenie dla fachowców - im lepsza, solidniejsza i bardziej terminowa ekipa, tym więcej przyjdzie na nią wydać. 

Jakie są ceny materiałów budowlanych w 2024 roku? 

Wybór materiałów budowlanych, których użyjemy do remontu, to niebagatelna kwestia. Chodzi zarówno o estetykę i jakość, jak i o cenę. Z tego powodu przed rozpoczęciem prac należy solidnie się rozejrzeć i wybrać produkty, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania. Warto wiedzieć, że w 2024 roku ceny materiałów budowlanych potrzebnych do remontu wyglądają następująco: 

  • kafelki i płytki ceramiczne – od 30 zł/m2, 
  • laminowane panele podłogowe – 20-100 zł/m2, 
  • styropian izolacyjny – 5-15 zł/m2, 
  • farby emulsyjne do ścian i sufitów – 10-30 zł/m2, 
  • tynki gipsowe – ok. 30 zł/m2. 

Przeczytaj także: Mieszkasz w starym domu na wsi? Sprawdź, czy UE każe ci go wyremontować!

Ile kosztują usługi ekipy remontowej w 2024 roku? 

Ceny usług ekip remontowych są różne, gdyż zależą od wielu czynników: im lepsza i sprawniejsza w działaniu ekipa, tym droższe mogą być jej usługi. Średnie ceny robocizny w 2024 roku są następujące: 

  • skucie płytek w kuchni i łazience – 35-50 zł/m2, 
  • zerwanie parkietu – 25-30 zł/m2, 
  • ułożenie płytek – 30-150 zł/m2, 
  • malowanie ścian farbą akrylową – 15 zł/m2, 
  • ułożenie paneli podłogowych – 40 zł/m2. 

Jak widać, wyremontowanie domu może okazać się bardzo kosztowną inwestycją. Z tego powodu przed jej podjęciem warto skalkulować, czy domowy budżet zniesie takie obciążenie.

 

Zuzanna Ćwiklińska

dane: deccoria.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 01:01