StoryEditorFit for 55

Mieszkasz w starym domu na wsi? Sprawdź, czy UE każe ci go wyremontować!

Unia Europejska wdraża kolejne programy, mające na celu minimalizowanie emisji gazów cieplarnianych. Ważnym tematem unijnych dyrektyw pozostaje termomodernizacja. W związku z tym właściciele niektórych starych domów będą musieli przeprowadzić konieczne remonty. Kto będzie miał taki obowiązek? Czy UE dofinansuje remont starego domu?

UE dąży do zeroemisyjnych nieruchomości 

Zmiany klimatyczne stały się ważnym problemem dla Unii Europejskiej. By z nimi walczyć, wprowadza się proekologiczne dyrektywy, dotyczące najróżniejszych sfer życia. W ramach pakietu “Fit for 55”, zmieniającego część unijnych przepisów na bardziej skoncentrowane wokół problemu klimatu, pojawiły się między innymi zapisy dotyczące zerowej emisyjności budynków mieszkalnych. Od roku 2050 wszystkie budynki na terenie Unii Europejskiej mają być zeroemisyjne. Od 2030 roku nakaz zerowej emisyjności będzie obejmował nowe nieruchomości, jednak urzędnicy unijni nie odpuszczą również starym domom.

Przeczytaj także: 7 mld zł na nowe programy. Będą pieniądze dla wsi!

Kto musi wyremontować stary dom na wsi? 

Stare wiejskie domy często pozostawiają sporo do życzenia pod względem komfortu cieplnego oraz emisyjności. Szacuje się, że w Polsce nieocieplonych pozostaje 1,8 mln domów. Unijne przepisy nałożą na właścicieli takich budynków nakaz wyremontowania ich w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W pierwszej kolejności zobowiązane do remontu będą osoby mieszkające w domach z najgorszą charakterystyką energetyczną. Już w 2026 roku 16 proc. z nich ma być poddanych odpowiednim procesom modernizacyjnym. 

Przeczytaj także: Dofinansowanie do pompy ciepła 2024: komu przysługują pieniądze z programu Moje Ciepło?

Kalendarz dla zerowej emisji budynków 

Unijni urzędnicy opracowali już kalendarium wprowadzania zmian, których efektem ma być zerowa emisyjność budynków na terenie wspólnoty. Przedstawia się ono następująco: 

  • 2026 – początek obowiązywania przepisów o zeroemisyjności, remont 16 proc. budynków z najgorszą charakterystyką energetyczną; 
  • 2030 – początek obowiązywania przepisów o budowaniu tylko zeroemisyjnych domów; 
  • 2033 – do tego czasu wyremontowanych ma być 26 proc. budynków z najgorszą charakterystyką energetyczną; 
  • 2040 – całkowite wycofanie kotłów na paliwa kopalne z budynków; 
  • 2050 – zakaz dotowania kotłów na paliwa kopalne przez kraje członkowskie UE, neutralność klimatyczna całej wspólnoty. 

Przeczytaj także: W 2024 ruszy Mój Prąd 6.0! Kto może się starać o dotację? Jakie będą zmiany?

Czy na modernizację starego domu można dostać dopłatę? 

Często przyczyną wysokiej emisyjności budynków jest brak funduszy na ich remont i wymianę systemu ogrzewania. Unia Europejska zdaje sobie z tego sprawę, dlatego w parze z nakazem modernizacji będą szły dotacje na ten cel. Mają one być finansowane z Funduszu Odbudowy, Społecznego Funduszu Klimatycznego oraz Funduszu Spójności. Do Polski trafiła już pierwsza płatność w wysokości 5 mld euro. Docelowo nasz kraj może otrzymać nawet 60 mld euro, przeznaczonych na remonty domów o wysokiej emisyjności. 

Przeczytaj także: Dofinansowanie do pieca na pellet: kto może je dostać? W jakiej wysokości?

Termomodernizacja domów: jakie programy już działają? 

Przypomnijmy, że przepisy o zmniejszaniu emisyjności budynków nie pojawiły się z dnia na dzień. W Polsce już teraz działają inicjatywy, mające na celu wsparcie finansowe termomodernizacji oraz instalowania w domach źródeł zielonej energii. Pieniądze można otrzymać między innymi z takich programów, jak: 

  • Mój Prąd, 
  • Moje Ciepło, 
  • Czyste Powietrze, 
  • Czyste Powietrze Plus. 

Przeczytaj także: Termomodernizacja domu 2024: ile pieniędzy można dostać? 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 18:15