StoryEditorEkologiczne piece

Dofinansowanie do pieca na pellet: kto może je dostać? W jakiej wysokości?

Piece na pellet to ekologiczne źródła ciepła, które cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród osób budujących nowe domy jak i tych, które chcą wymienić system ogrzewania. Proekologiczne programy rządowe, wspierające montaż bezpiecznych dla środowiska źródeł ciepła, obejmują również dofinansowanie pieców na pellet. Ile pieniędzy można dostać? Gdzie je uzyskać?

Gdzie można się starać o dofinansowanie do pieca na pellet? 

Dofinansowanie do pieca, w którym spala się pellet, można uzyskać w ramach programu Czyste Powietrze. Program będzie kontynuowany w 2024 roku, a niedawno wznowiono wypłaty zaległych kwot dla beneficjentów. 

Przeczytaj więcej: Wznowiono wypłaty w programie Czyste Powietrze! Szykują się kolejne zmiany w 2024? 

Warto jednak wiedzieć, że od 1 kwietnia 2024 w programie Czyste Powietrze będzie można dostać dotację tylko na piece na pellet, które mają podwyższony standard i uzyskały wpis na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). 

Przeczytaj także: Program Czyste Powietrze 2024: jakie zmiany nas czekają? 

Ile kosztuje piec na pellet? 

Piece na pellet mają sporo zalet i są zachwalane przez sprzedawców. Są niewielkie, nowoczesne i energooszczędne, wyposażone w automatyczne podajniki, zatem ich obsługa wymaga niewiele czasu i energii. Jakie są koszty takiego urządzenia? Najtańsze piece na pellet zaczynają się od około 10 tys. zł. Średnia półka cenowa, w której wybór jest największy, obejmuje 15-20 tys. zł. Droższe kotły kosztują ok. 30 tys. zł. Cena zależy od wyposażenia kotła, jego mocy oraz typu stosowanego opału. Planując montaż pieca na pellet, warto wziąć te wszystkie zmienne pod uwagę i wybrać sprzęt, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom.

Czy w nowym domu można dostać dofinansowanie do pieca na pellet? 

Kotły na pellet są chętnie instalowane również w nowych domach, ponieważ są tańsze od pomp ciepła, a przy tym stanowią ekologiczne rozwiązanie. Niestety, osoby, które chciałyby otrzymać dofinansowanie do pieca na pellet, montowanego w nowym domu, mogą się rozczarować. W ramach programu Czyste Powietrze przewidziano dotacje tylko w przypadku wymiany źródła ciepła na nowe, bardziej ekologiczne. Instalacja pierwszego pieca nie jest zatem wspierana, nawet jeżeli będzie to kocioł na pellet. 

Ile wynosi dofinansowanie do pieca na pellet? 

W programie Czyste Powietrze, który oferuje dofinansowanie do pieców na pellet, obowiązują kryteria dochodowe. Roczne wynagrodzenie osoby składającej wniosek nie może przekroczyć 135 tys. zł/os. Z kolei w przypadku wyższych dotacji, miesięczny próg dochodowy wynosi:   

  • 2 651 zł dla osób samotnych oraz 1 894 zł/os w gospodarstwach wieloosobowych dla podwyższonego progu dofinansowania, 
  • 1526 zł dla osób samotnych oraz 1090 zł/os w gospodarstwach wieloosobowych dla najwyższego progu dofinansowania. 

Dofinansowanie dla kotłów na pellet wynosi: 

  • na poziomie podstawowym: do 45 proc., ale nie więcej niż 9100 zł, 
  • na poziomie podwyższonym: do 70 proc. kosztów, ale nie więcej niż 14 300 zł, 
  • na poziomie najwyższym: do 100% kosztów, ale nie więcej niż 20 400 zł. 

Osoby o najniższych dochodach mogą skorzystać z możliwości prefinansowania i otrzymać połowę pieniędzy przed zakupem pieca. 

Czy piec na pellet liczy się do ulgi termomodernizacyjnej? 

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów montażu pieca na pellet jest rozliczenie go w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wówczas możemy odliczyć poniesione wydatki od podstawy opodatkowania. Można skorzystać z tej możliwości również wtedy, gdy uzyskamy dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, jednak należy to wówczas uwzględnić w rozliczeniu. 

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:51