StoryEditorZielona energia

7 mld zł na nowe programy. Będą pieniądze dla wsi!

21.02.2024., 15:21h
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej zapewniła o swoim wsparciu dla obywateli i polskiej gospodarki w kontekście procesu dochodzenia naszego kraju do zeroemisyjności. Na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze?

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że na inwestycje związane z transformacją energetyczną rząd przeznaczy 7 mld zł. Prawdopodobnie już w pierwszym kwartale br. powinny zostać uruchomione pierwsze wypłaty. Programy są skierowane do obywateli, przedsiębiorców i rolników indywidualnych. – W współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotowaliśmy cały szereg kolejnych programów w ramach Funduszu Modernizacyjnego na kwotę 7 mld zł, które będziemy chcieli w najbliższych tygodniach uruchomić – powiedziała minister. Prace robocze, podczas których rząd pracował na programami dla obywateli, został zakończony, teraz pora na realizację.

Więcej pieniędzy w programie „Energia dla wsi”

Tempo rozbudowy OZE na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich ma być znacznie podkręcone. Minister podała, że w związku z tym została zwiększona pula pieniędzy w ramach programu Energia dla wsi: – Zwiększamy środki w ramach programu #EnergiaDlaWsi, który cieszył się dotychczas dużym powodzeniem wśród rolników. Zwiększamy pulę z 1 mld do 3 mld. To program, z którego mogą korzystać zarówno spółdzielnie energetyczne, jak i rolnicy, którzy w ramach działalności prowadzą gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej – czytamy w mediach społecznościowych. Na jakie cele przeznaczone są środki? Na pewno na rozbudowę odnawialnych źródeł energii, chodzi o panele fotowoltaiczne, wiatraki, biogazownie, a także magazyny energii. Takie działania nie tylko wspomogą ekologię, ale przyniosą realne oszczędności, np. na rachunkach za prąd.

400 mln zł na przydomowe magazyny energii

Program „Moja elektrownia wiatrowa” to pula środków wynosząca 400 mln zł. Można je wykorzystać na rozwój mikroelektrowni wiatrowych, czy rozwój sieci przydomowych magazynów energii. Te inicjatywy mają zminimalizować rachunki za prąd, a także wspomóc jego magazynowanie. Takie dofinansowanie być może osiągnie pułap 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Mowa o następujących kwotach: w przypadku magazynów energii elektrycznej – 17 tys., zł, a mikroinstalacji – 30 tys. zł.

image
Czyste Powietrze 2024

Wznowiono wypłaty w programie Czyste Powietrze! Szykują się kolejne zmiany w 2024?

Niższe rachunki za prąd

Kolejną inicjatywą jest przeznaczenie 1,5 mld zł na kogenerację dla energetyki i przemysłu, co w efekcie ma przynieść obniżenie kosztów wytwarzania energii i przyczynić się do zmniejszenia wydatków na ten cel przez odbiorcę końcowego.

Sieci ładowania pojazdów

Minister Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że rząd uruchomi także program przyspieszający budowę ogólnodostępnych sieci ładowania pojazdów elektrycznych: – Tym razem stawiamy na transport ciężki i chcemy uruchomić program o puli 2 mld zł na wsparcie budowy i rozbudowy ogólnodostępnych stacji ładowania dla transportu ciężkiego w ramach wsparcia polskich przedsiębiorców. Czas by Polska włączyła się transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T – podkreśliła. 1 mld zł będzie natomiast przeznaczony na zakup lub leasing pojazdów zeroemisyjnych w kategorii N2 i N3. Koszty kwalifikowane wyniosą: dla dużego przedsiębiorcy 30 proc., dla średniego 50, a w przypadku mikro i małego przedsiębiorstwa 60 proc.

image
Nie przegap terminu!

Wymiana starych pieców 2024: kto i do kiedy musi to zrobić?

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: wysokienapiecie.pl, portalsamorzadowy.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 18:53