Dlaczego panele się podnoszą?
Panele wykonane ze sztucznego materiału i dodatkowo pokryte laminatem nie są odporne na wilgoć. Z tego powodu, jeżeli podłoga pokryta takim materiałem zostanie zalana i w porę nie zdołamy jej osuszyć, na panelach mogą pojawić się brzydkie wybrzuszenia. Przyczyną ich obecności może być także niewłaściwe zamontowanie paneli. Niestety, bąble nie tylko rażą zmysł estetyki, ale także mogą doprowadzić do uszkodzenia podłogi. Z tej przyczyny warto działać szybko, widząc, że panele spuchły.
Co zrobić, gdy panele spuchły od wilgoci?
Pierwszym odruchem w celu ratowania zamoczonej podłogi jest sięgnięcie po mop. Niestety, przypadkiem możemy wyrządzić tym więcej szkody niż pożytku - mokry mop rozetrze wodę, ale jej nie usunie. Z tego powodu lepiej sięgnąć po suche ścierki lub ręczniki papierowe i to za ich pomocą zebrać nadmiar wody z podłogi. Wówczas będziemy mieli pewność, że płyn został wchłonięty i usunięty. Bez tego nie można podjąć dalszych kroków.
Przeczytaj także: Smugi i zacieki na panelach – jak temu zaradzić? Proste triki na idealną podłogę
Domowy sposób na wybrzuszone panele: ten sprzęt na pewno masz w domu!
Zanim wezwiesz ekipę remontową i z bólem serca zapłacisz za kupno i montaż nowych paneli, wypróbuj domową metodę przywrócenia im dawnego wyglądu. Spuchnięte od wody panele można bowiem jeszcze uratować! Potrzebne będzie tylko jedno urządzenie, które większość z nas posiada w domu: sprawne żelazko.
Jak się pozbyć bąbli z paneli za pomocą żelazka?
Przed przystąpieniem do ratowania podłogi, na której pojawiły się bąble, przygotuj suche ścierki bądź ręczniki z naturalnego materiału, np. lniane lub bawełniane - unikaj sztucznych dodatków, bowiem mogą się stopić pod wpływem temperatury żelazka. Rozłóż je w miejscu, w którym panele spuchły pod wpływem wody. Następnie podłącz żelazko i rozgrzej je na średnią moc. Przyłóż urządzenie przez ścierkę do podłogi i spróbuj delikatnie rozprasować powstałe wybrzuszenia. Może to potrwać kilka minut. Podczas prasowania podłogi rób przerwy, odrywając żelazko, by nie doprowadzić do przypalenia paneli. Nie używaj pary i nie dolewaj wody.
Domowe sposoby na zalane panele
Oprócz prasowania, istnieją także inne domowe metody na uratowanie wypaczonych od wody paneli. Trzeba jednak działać szybko. Gdy tylko zorientujemy się, że panele spuchły, po osuszeniu nadmiaru wody należy je obciążyć np. ciężkim przedmiotem lub książkami. Jest szansa, że wrócą do poprzedniego kształtu. Niestety, jeżeli żaden z domowych sposobów nie zadziała, trzeba będzie wymienić przynajmniej ten fragment podłogi, na którym doszło do uszkodzenia. Jeżeli wynikało ono ze złego montażu paneli, warto rozważyć zerwanie ich i położenie od nowa w całym pomieszczeniu, by uniknąć powracającego kłopotu z bąblami na podłodze.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements