StoryEditorTriki na świeże buty

Twoje buty nieprzyjemnie pachną? Poznaj domowe sposoby na odświeżenie obuwia!

Dbanie o buty to nie tylko pastowanie ich i wymiana postrzępionych sznurówek. Trzeba troszczyć się także o to, by były regularnie odświeżane i nie wydawały nieprzyjemnej woni. Na szczęście są na to sprawdzone sposoby! Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z butów?

Dlaczego buty brzydko pachną? 

Nasze buty to niedoceniani agenci do zadań specjalnych: to one przyjmują na siebie błoto i brud z podwórka czy ulicy. Atakowane są także od wewnątrz: ludzkie stopy pocą się, a namnażające się wówczas bakterie zostają w butach i powodują ich nieprzyjemny zapach. Przyczyną może być nadmierna potliwość stóp lub używanie skarpetek ze sztucznych materiałów. Przykra woń może być związana również z materiałem, z którego wykonano samo obuwie: jeżeli jest on sztuczny i słabej jakości, szansa, że but będzie brzydko pachniał, jest większa. Jednak nawet w przypadku osób, które nie mają problemu z poceniem się, buty z czasem stracą świeżość. W tej sytuacji warto znać domowe triki, które usuną nieprzyjemny zapach z obuwia. 

Jak pielęgnować buty, by ładnie pachniały? 

Brzydki zapach butów może pojawić się również wtedy, gdy je przemoczymy. Wilgotna wkładka będzie dla bakterii wymarzonym środowiskiem, więc będą się tam mnożyły, co poskutkuje przykrą wonią. Z tego powodu należy dbać o to, by dokładnie wysuszyć buty po każdym spacerze na deszczu. Obuwie powinno być także odpowiednio przechowywane: w suchym, przewiewnym miejscu. Przydatne mogą okazać się preparaty impregnujące, zwłaszcza do butów skórzanych - zabezpieczą one ulubione pantofle przed warunkami atmosferycznymi.

Przeczytaj także: Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z butów 

Do brzydko pachnących butów można używać różnego typu dedykowanych sprayów i dezodorantów. Jednak sprawdzonych sposobów nie trzeba daleko szukać: wystarczy udać się do kuchni! 

Przykry zapach z butów to wina bytujących tam bakterii. By się ich pozbyć, można włożyć buty... do zamrażarki! Zimne środowisko nie sprzyja bakteriom, zatem noc w zamrażalniku pomoże się ich pozbyć. Gdy zniknie przyczyna, zniknie również skutek, którym jest brzydka woń. Najlepiej owinąć buty szczelnym foliowym woreczkiem z zapięciem strunowym i odłożyć je do zamrażarki na kilka godzin. 

Do pozbycia się brzydkiego zapachu z butów przyda się także niezawodny duet: ocet i soda oczyszczona! Nie trzeba ich nawet łączyć. Wystarczy zasypać wnętrze butów sodą i pozostawić na całą noc. Później należy wytrzepać resztki proszku i cieszyć się brakiem zapachu! Z kolei ocet należy połączyć z wodą w proporcji 1:1 i spryskać buty od środka. Gdy wyschną, przykra woń powinna zniknąć. 

Jak się pozbyć brzydkiego zapachu z butów? 

Niekiedy skuteczne mogą okazać się nietypowe rozwiązania. Tak jest w przypadku odświeżania butów. By pozbyć się brzydkiego zapachu, warto sięgnąć po torebki z herbatą. Wystarczy włożyć je do butów i zostawić na całą noc. Ten zabieg warto powtarzać co jakiś czas również po to, by zapobiegać postawaniu nieprzyjemnej woni. 

Świetnym pochłaniaczem nieprzyjemnych zapachów jest także... żwirek do kociej kuwety! Wie o tym każdy posiadacz kota, jednak nie wszyscy wykorzystują go do odświeżania obuwia. Tymczasem wystarczy wsypać nieco żwirku do butów i odstawić je na kilka godzin, by pozbyć się przykrego zapachu oraz wilgoci.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 20:02