StoryEditorDOMOWE NAWOZY

Czym nawozić paprykę w lipcu, aby dała najlepszy plon?

26.07.2023., 08:00h
Paprykę bardzo chętnie uprawiamy w ogrodach i na działkach. Aby uzyskać obfite i zdrowe plony, musimy odpowiednio zadbać o nasze rośliny. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest zasilanie upraw różnymi nawozami. Dzięki nim dostarczymy papryce wszelkie potrzebne składniki odżywcze. Jakich domowych nawozów użyć w lipcu?

Nawożenie papryki – najważniejsze zasady

Papryka potrzebuje wzmocnienia, z tego względu należy co jakiś czas zasilać ją odpowiednimi preparatami. To dzięki regularnemu nawożeniu w sezonie wegetacyjnym roślina będzie mogła zdrową rosnąć i wydać smaczny plon. Największe zapotrzebowanie na różnorodne składniki papryka będzie miała w czasie kwitnienia i tworzenia zalążków. We wczesnej fazie wzrostu nasza uprawa będzie wymagać przede wszystkim dużej ilości azotu – to ten pierwiastek pobudzi rozwój pędów. Natomiast w okresie kwitnienia i formowania pierwszych zawiązków najważniejsze stają się potas i fosfor. Ułatwią one papryce przejście z etapu wzrostu masy zielonej do fazy owocowania. Gdy tych pierwiastków zabraknie w podłożu, przełoży się to nie tylko na wydajność, ale także na jakość naszych zbiorów. Aby nawożenie było skuteczne, nie powinniśmy przesadzić z dawkowaniem – nadmiar składników odżywczych prowadzi często do uszkodzenia rośliny.

Naturalny sposób na nawożenie papryki

Przed zakupem gotowych, sklepowych preparatów, warto zastanowić się nad naturalnymi sposobami wzmacniania papryki. W lipcu postawmy na domowe odżywki, które skutecznie wspomogą kwitnienie rośliny oraz zwiększą liczbę owoców na krzaczku. Dobrym pomysłem będzie oczywiście nawóz z drożdży, o którym pisaliśmy tutaj: Nawóz z drożdży: jak go przygotować i jak stosować?

Innym domowym nawozem, który świetnie sprawdzi się w pielęgnacji papryki, będzie roztwór kwasu borowego. Bor to również pierwiastek szczególnie ważny dla rośliny – podobnie jak potas oraz fosfor. Zwiększa on plon i znacząco polepsza jego jakość. Kwas borowy najprościej zakupić w aptece. Następnie 2 g preparatu rozpuszczamy w niewielkiej ilości wrzątku. Pamiętajmy, że kwas borowy nie rozpuści się w wodzie ciepłej czy zimnej. Powstały roztwór przelewamy do dwu- lub pięciolitrowego wiadra i dokładnie mieszamy. Taką odżywką warto podlewać paprykę raz na około półtora tygodnia.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:21