StoryEditorJesień w ogrodzie

Jakie prace ogrodowe należy wykonywać w listopadzie? Sprawdź poręczną listę!

31.10.2024., 14:46h
Julita SemrauJulita Semrau

Poranne mgły, opadające liście i coraz częstsze przymrozki zwiastują tylko jedno… nadchodzi listopad i czas kończyć przygotowania naszego ogrodu do zimy. Pracy jest sporo, a terminy zaczynają gonić, dlatego zawsze warto mieć pod ręką listę i niczego nie pominąć. Sprawdź już teraz i zabezpiecz swoje rośliny przed mrozem w odpowiedni sposób!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie prace wykonywać w ogrodzie warzywnym w listopadzie?

Jakie prace pielęgnacyjne wykonywać w sadzie?

Jak przygotować rośliny ozdobne do zimy?

Jakie prace wykonywać w ogrodzie warzywnym w listopadzie?

Listopad w ogrodzie warzywnym to przede wszystkim czas ostatnich zbiorów warzyw korzeniowych, jarmużu oraz kapustnych.

Zanim nadejdą pierwsze przymrozki, możemy śmiało wysiewać warzywa ozime, takie jak marchew, pietruszkę oraz koper ogrodowy.

Zagony, z których zebraliśmy już wszystkie warzywa, oczyszczamy i porządkujemy, a wszystkie zdrowe resztki przeznaczamy na kompost.

Po oczyszczeniu skib, ziemię musimy przekopać i pozostawić ją w ostrej skibie. Oznacza to, że nie wyrównujemy jej powierzchni. Dzięki temu będzie ona mogła zmagazynować więcej wody, a my usuniemy wszystkie drzemiące w glebie szkodniki.

Jakie prace pielęgnacyjne wykonywać w sadzie?

Zakończone zbiory owocowe to wiele lepszy dostęp do wszystkich gałęzi i pędów drzewa. Stwarza to doskonałą okazję do dokładnego obejrzenia rośliny i sprawdzenia, czy w koronach nie znajdują się gniazdka szkodników oraz, czy nie występują zmiany chorobowe.

Drzewa i krzewy oczyszczamy z pozostałości owoców, natomiast liście i spady, które leżą pod nimi, należy dokładnie zebrać. Dzięki temu unikniemy źródeł potencjalnych chorób grzybowych oraz gnicia.

Rośliny sadownicze dokładnie zabezpieczamy przed mrozem, natomiast młode sadzonki okrywamy w taki sposób, aby nie stały się pokarmem poszukujących pożywienia saren oraz zajęcy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na morele, brzoskwinie oraz orzech włoski.

Przeczytaj także: Czy można obcinać długie korzenie roślin doniczkowych? Sprawdź!

Jak przygotować rośliny ozdobne do zimy?

Na liście najważniejszych zadań, które musimy wykonywać regularnie, jest sprzątanie opadających z drzew i krzewów liści. Zebrane i przejrzane liście możemy następnie wykorzystać jako ściółkę lub dodatek do kompostu. Pamiętajmy jednak, aby ich nie palić, gdyż jest to niezgodne z prawem.

Oczyszczenia wymagają również rośliny jednoroczne i byliny. Usuwamy zeschnięte, chore lub porażone części i je utylizujemy.

Wszystkie drzewa oraz krzewy zimozielone musimy podlać. Dzięki temu zabezpieczymy rośliny przed zbyt niskim poziomem wilgotności gleby, która jest dodatkowo wysuszana przez wiatry i mroźne powietrze.

Listopad to czas, kiedy możemy jeszcze sadzić wrzosy i inne drzewa i krzewy. Musimy jednak pamiętać, aby młode sadzonki dokładnie zabezpieczyć przed niskimi temperaturami.

Jednym z palących zadań w listopadowej pielęgnacji roślin ozdobnych, które są wrażliwe na niskie temperatury, jest ich okrycie. Krzewy róż natomiast kopczykujemy.

Naszej uwagi domagają się również przechowywane cebule, karpy, bulwy i kłącza. Musimy je przejrzeć i usunąć te, które wyglądają na chore i uszkodzone.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 15:44