StoryEditorSadzenie cebuli

Kiedy sadzić cebulę, żeby wydała największe plony? Sprawdź, żeby nie przegapić terminu!

03.10.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau

Chociaż cebula stała się nieodłącznym elementem polskiej kuchni, jej uprawa oraz pielęgnacja stają się bardziej skomplikowane ze względu na zmieniający się klimat. Szczęśliwie dla nas, istnieją zimowe odmiany tego warzywa, które pomagają regulować proces i uzupełniają nasze zapasy cebuli już od początków wiosny. Sprawdź, kiedy i jaki sposób sadzić cebulę ozimą.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym są rośliny ozime?

Jakie są wymagania pielęgnacyjne cebuli?

Kiedy i jak sadzić cebulę ozimą?

Czym są rośliny ozime?

Uprawa roślin ozimych staje się o wiele łatwiejsza, kiedy zrozumiemy sposób, w jaki te rośliny się rozwijają. Do przebycia całego cyklu wegetacyjnego niezbędne są niskie temperatury, gdyż to właśnie one warunkują kwitnienie roślin. Zimne powietrze jest również katalizatorem procesu, który nazywamy wernalizacją, czyli pobudzaniem do kwitnienia. W tym czasie większość ozimin pozostaje w postaci spęczniałych siewek. Kolejną interesującą cechą charakterystyczną roślin ozimych jest ich zdolność do zimowania pod pokrywą śnieżną oraz wrażliwość na zbyt wysokie temperatury.

Jakie są wymagania pielęgnacyjne cebuli?

O powodzeniu uprawy cebuli ozimej w dużej mierze decyduje gatunek, na który się zdecydujemy. Do sadzenia jesiennego dobrze jest przeznaczyć te, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na niską temperaturę oraz szybko rozpoczynającą się wegetacją po przezimowaniu. Gatunkami szybko formującymi cebule, które bezproblemowo rozwijają się w polskim klimacie, są: Fentock, Radar, Balstar, Fredo, Sonic, Agra, Augusta, Hielo i Swift.

Przeczytaj także: Jakie prace ogrodowe powinniśmy wykonywać w październiku? Sprawdź już teraz!

Ze względu na specyfikę cebuli ozimej, niestety, ma ona większe wymagania pielęgnacyjne. Najlepiej czuje się w glebie żyznej oraz próchniczej, o odpowiednim pH, które dla gleb mineralnych powinno wynosić 6,5-7,0, natomiast dla gleb torfowych 5,5-6,5. W przypadku uprawiania tej rośliny ważne jest również zmianowanie, a więc przesadzanie jej w inne miejsce co 4 lata. Taka rotacja zapobiegnie porażeniu przez choroby i szkodniki.

Przed samym wysiewem należy również nawieźć ziemię odpowiednią mieszanką fosforu, azotu oraz potasu. Warto również pamiętać o odpowiednim stosowaniu herbicydów.

Wzrost cebuli ozimych możemy również wspomagać metodami naturalnymi, opartymi na odpowiednim planowaniu ogrodu. Rośliny te będą rosły o wiele lepiej na stanowisku, na którym uprzednio uprawiane były pomidory, kapusta oraz jarmuż. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie sąsiedztwo dla cebul, które doskonale rozwijają się w towarzystwie rumianku, mięty, brokuł, kalarepy, marchwi oraz brukselki.

Kiedy i jak sadzić cebulę ozimą?

W starszych materiałach pomocniczych możemy znaleźć informację, według której najlepszym terminem sadzenia cebuli ozimej jest koniec sierpnia. Jednak zmiana klimatu oraz panujących warunków atmosferycznych sprawiła, że ogrodnicy zmuszeni są dopasować kalendarz wysadzeń na nowo. Według porad ekspertów nowym i odpowiedniejszym momentem dla cebul jest listopad. To dzięki temu przesunięciu, plony w marcu i czerwcu będą bardziej obfite i zdrowsze.

Jak więc poprawnie zasiać cebulę ozimą? Do odpowiednio przygotowanej ziemi próchniczej wsadzamy rośliny na głębokość około 2-3 centymetrów, w rozstawie 7-8 centymetrów i gotowe!

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2024 08:02