StoryEditorPyszne warzywa

Zastosuj te metody pielęgnacji, a twoja papryka znów będzie pięknie rosła!

23.07.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau

Dodaj ją do sałatki, kanapek, sosu, zupy, zrób leczo lub zapiekankę. Papryka charakteryzuje się nie tylko odświeżającym smakiem i może być przygotowana na wiele różnych sposobów, jest ona również źródłem składników mineralnych i witamin. To tylko niektóre z powodów, dla których warto ją uprawiać w swoim ogrodzie. Jak ją zasadzić, pielęgnować i pobudzać do wzrostu? Sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie wymagania uprawowe ma papryka?

Jak najlepiej sadzić paprykę?

Jak pobudzić paprykę do owocowania?

Jakie wymagania uprawowe ma papryka?

Papryka, którą dzisiaj mamy w swoich ogrodach i warzywnikach, pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie była uprawiana już przeszło 2500 lat p.n.e. Chociaż minęło sporo czasu, rośliny te wciąż wymagają od nas szczególnych metod uprawowych, aby prawidłowo rozwijać się w naszym klimacie. Akceptuje jedynie względnie wysokie temperatury (20-27°C w ciągu dnia i 16-18°C w nocy), dużą wilgotność zarówno podłoża, jak i powietrza, a obfite owocowanie wystąpi pod warunkiem regularnego wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Sadząc paprykę, musimy liczyć się z czekającym nas nawożeniem, podwiązywaniem, ogławianiem i ochroną upraw przed szkodnikami.

To wszystko wygląda całkiem odstraszająco, jednak bez obaw, na rynku możemy znaleźć odmiany, które mają większą tolerancję na zmienne warunki atmosferyczne:

  • Nokturn
  • Oda
  • Ariadni F1
  • Marta Polka
  • Belladonna F1
  • Socrates F1
  • Roberta F1
  • Cyklon

Metody pielęgnacyjne są uzależnione od wykorzystanej przez nas metody sadzenia, a w przypadku papryki, wybór mamy spory: w gruncie, na balkonie, pod osłonami.

Zobacz także: Postaw na nawóz z szyszek i inne naturalne odżywki, żeby cieszyć się pięknymi warzywami!

Jak najlepiej sadzić paprykę?

Przed zasadzeniem papryki musimy wybrać metodę, którą się posłużymy, gdyż od tego będą uzależnione kolejne kroki pielęgnacyjne. Specjaliści oraz doświadczeni ogrodnicy najczęściej polecają uprawę papryki pod osłonami, gdyż pozwalają one dokładniej kontrolować panujące w nich warunki.

Poprawne sadzenie tej rośliny pod osłonami przeprowadzimy w kilku krokach:

  • Wysadzanie rozpoczynamy na początku maja.
  • Wybór odpowiedniego stanowiska powinien być uzależniony nie tylko od stopnia jego nasłonecznienia i użyźnienia gleby, ale również planowanej rozstawy, która wynosi około 30-40 centymentrów.
  • Po zasadzeniu roślinę obficie podlewamy i ściółkujemy.

Jak pobudzić paprykę do owocowania?

Kluczem do obfitego owocowania papryki jest stosowanie regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych z nich, wraz z opisem:

Nawożenie: roślinę nawozimy raz w tygodniu. Oprócz gotowych mieszanek warto również zastosować odżywki z pokrzywy lub bananów.

Podlewanie: paprykę podlewamy regularnie, co 2-3 dni. Należy jednak uważać, aby jej nie przelać. Gleba powinna zachowywać ciągłą wilgotność.

Oczyszczanie: kiedy sadzonka jest w pełni rozwinięta, usuwamy wszystkie liście, aż do pierwszego rozwidlenia. Podobnie postępujemy z kwiatami i pędami (usuwamy również pędy boczne). Takie formowanie zapewni lepszą cyrkulację powietrza, dostęp światła oraz zmniejszy ryzyko chorób.

Zmianowanie: sadzenie papryki warto zaplanować z dużym wyprzedzeniem i wybierać miejsca, które są użyźnione dzięki wcześniejszym plonom.

Uprawa współrzędna: najlepszym, naturalnym, wspomagaczem wzrostu papryki są inne rośliny. Dlatego też, w bezpośrednim sąsiedztwie warto zasadzić cebulę i czosnek.

Zapylanie: do prawidłowego zapylenia (a więc obfitego owocowania) potrzebny jest ruch powietrza, którego może brakować, jeśli zdecydowaliśmy się na uprawę pod osłonami. Dlatego też warto rośliną potrząsnąć.

Ogławianie: na około miesiąc przed planowanym zbiorem warzyw, z rośliny należy usunąć wierzchołek wzrostu.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. wrzesień 2024 15:07