Spis treści:
- Kostki do zmywarki – nieoceniony pomocnik w porządkach
- Kostka do zmywarki na przypaloną patelnię
- Jak usunąć osad z herbaty? Kostką myjącą!
- Mycie okien z kostką do zmywarki
- Jak czyścić pralkę kostką do zmywarki?
- Dwa sposoby na sprzątanie łazienki z kostką myjącą
- Brudny kosz na śmieci? Wypróbuj trik z kostką do zmywarki
Kostki do zmywarki – nieoceniony pomocnik w porządkach
Większość z nas sięga po kostki do zmywarki tylko po to, by umieścić je w urządzeniu myjącym. Tymczasem ich zastosowania mogą być szerokie! Kostki do zmywarki pomogą utrzymać dom w porządku, bowiem zawierają silne środki czyszczące, dedykowane do usuwania brudu i tłuszczu w trudnych warunkach. Ich stosowanie jest banalnie proste, gdyż wystarczy tylko wrzucić kostkę do wody i poczekać, aż się rozpuści! Warto też odnotować, że są one bezpieczne dla większości powierzchni: szkła, plastiku, ceramiki i metalu, dzięki czemu można stosować w wielu miejscach.
Kostka do zmywarki na przypaloną patelnię
Zacznijmy od zastosowań kostek do zmywarki, które są najbliższe ich dedykowanemu przeznaczeniu, czyli myciu naczyń. Ten środek czystości można wykorzystać również bez potrzeby włączania zmywarki. Jeżeli masz przypaloną patelnię lub garnek, napełnij ją ciepłą wodą i wrzuć kostkę. Odstaw naczynie na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Po tym czasie dokładnie ją umyj - ślady przypalenia powinny zniknąć nawet bez szorowania.
Przeczytaj także: Doczyścisz kabinę prysznicową z tym hitowym patentem z TikToka!
Jak usunąć osad z herbaty? Kostką myjącą!
Kostki myjące pomogą również w pozbyciu się osadu z herbaty czy kawy, który pojawia się na przykład w kubkach termicznych. Aby je doczyścić, postępuj podobnie jak z przypalonymi garnkami: do zabrudzonego naczynia wlej ciepłą wodę i wrzuć kostkę do zmywarki - możesz podzielić ją na pół, jeśli kubek jest mały. Następnie odstaw go na kilka godzin, ale nie zakręcaj! Po tym czasie umyj naczynie – po osadzie nie będzie śladu!
Mycie okien z kostką do zmywarki
Zmywanie naczyń to cel, dla którego powstały kostki do zmywarki. Można jednak wykorzystać je na inne sposoby. Na TikToku znajdziemy na przykład poradę, by użyć ich do mycia okien! Do miski lub wiadra nalewamy ciepłą wodę i wrzucamy kostkę myjącą. W tak przygotowanym roztworze moczymy szmatkę i myjemy szyby, a następnie polerujemy je. Na koniec wystarczy pozbyć się nadmiaru wody ściągaczką - i gotowe! Okna lśniące i bez smug!
Jak czyścić pralkę kostką do zmywarki?
Kostka myjąca sprawdzi się również jako środek do czyszczenia pralki. Wystarczy umieścić ją w bębnie i nastawić program prania z wysoką temperaturą. Oczywiście, nie wolno wówczas dorzucać ubrań! Puste pranie z kostką do zmywarki pozwoli usunąć osad ze środków piorących, kamień i brzydki zapach stęchlizny.
Przeczytaj także: Niesamowity patent z TikToka na lśniące panele!
Dwa sposoby na sprzątanie łazienki z kostką myjącą
Jeżeli zmagasz się z brudnymi fugami w łazience, wezwij na pomoc kostkę do zmywarki! Rozpuść ją w 1 litrze gorącej wody i za pomocą specjalnej małej szczotki lub szczoteczki do zębów szoruj zanieczyszczone fugi. Brud i pleśń powinny zniknąć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki! Na koniec spłucz fugi czystą wodą.
Przeczytaj także: Domowe sposoby na czyszczenie silikonu w łazience
Kostka do zmywarki poratuje również wtedy, gdy zabraknie środka do czyszczenia toalet. W tym przypadku trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Do muszli klozetowej wrzucamy kostkę i zostawiamy na około 30 minut, by się rozpuściła - w zimnej wodzie może to potrwać nawet dłużej. Następnie szorujemy toaletę za pomocą szczotki, spłukujemy i gotowe.
Przeczytaj także: Jak domowymi sposobami dbać o białe trampki i tenisówki?
Brudny kosz na śmieci? Wypróbuj trik z kostką do zmywarki
Kostki myjące pomogą nie tylko w skrajnych sytuacjach. Można ich użyć również do drobnych prac porządkowych. Na przykład, jeżeli kosz na śmieci jest już brudny i nieprzyjemnie pachnie, wyjmij z niego worek, wlej ciepłą wodę mniej więcej do połowy i wrzuć kostkę do zmywarki. Odstaw na 2-3 godziny, następnie wyszoruj i wypłucz czystą wodą. Gdy kosz wyschnie, po brudzie i przykrym zapachu nie będzie śladu!
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements