StoryEditor

Agregat prądotwórczy - na co zwrócić uwagę przy zakupie i ile kosztuje?

Z powodu kryzysu na rynku energetycznym wiele osób ma liczne obawy przed nadchodzącą zimą. Problem stanowią nie tylko ceny surowców grzewczych, ale także możliwość wystąpienia przerw w dostawie prądu. Przezorni rozważają zakup agregatu prądotwórczego. Czy to dobra decyzja? Jaką wybrać maszynę?

W jakiej sytuacji warto mieć generator prądu? 

Generator prądu to jedna z maszyn, których nie używa się na co dzień. Nie oznacza to jednak, że jego zakup to czysta fanaberia. Takie urządzenie przyda się, gdy nastąpi awaria prądu lub tzw. “blackout”, czyli przerwa w dostawie energii. O ile latem można poradzić sobie kilka dni bez prądu, o tyle zimą warto mieć alternatywę wobec sieci energetycznej - prąd nierzadko wykorzystują bowiem instalacje grzewcze, takie jak piece z podajnikami elektrycznymi. 

Jednak agregat prądotwórczy to nie tylko wybór na ciężkie czasy. Przyda się w gospodarstwie domowym, jeśli korzysta ono z wielu urządzeń elektrycznych. Wówczas warto wykorzystać alternatywny generator do zasilania np. elektronarzędzi w garażu, by nie obciążać dodatkowo domowej sieci i nie doprowadzić do awarii. 

Do domu jednorodzinnego wystarczający będzie generator jednofazowy, który obsługuje urządzenia o niewielkich wymaganiach energetycznych, takie jak podstawowe sprzęty RTV i AGD. Jeśli jednak wiemy, że nasze gospodarstwo domowe pochłania dużo energii, lepszym wyborem będzie generator trójfazowy

O czym trzeba pamiętać wybierając agregat prądotwórczy? 

Agregat prądotwórczy to jeden z zakupów, które można zrobić nawet raz na całe życie. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy urządzenie dobrej jakości. Paradoksalnie, zakup taniego agregatu może słono kosztować. Taka maszyna może produkować prąd o zmiennym napięciu, a takie wahania mogą skrócić żywotność urządzeń cyfrowych, takich jak komputer czy telewizor. Lepiej zatem dołożyć do lepszego agregatu, niż co kilka lat wymieniać sprzęty elektroniczne w domu. 

Cena generatorów prądu zależy od jego parametrów - im droższa maszyna, tym większa jej moc. Jednak nie zawsze najsilniejszy agregat będzie najlepszym wyborem. Trzeba dobrać go do zapotrzebowania własnego gospodarstwa domowego. 

Jakie typy agregatów są dostępne na rynku? 

Generatory prądu różnią się między sobą nie tylko mocą, ale także źródłem zasilania. Najpopularniejszm z nich jest silnik spalinowy, jednak są również agregaty zasilane LPG lub gazem ziemnym. To kolejna decyzja, którą kupujący musi podjąć, mając na uwadze swoje potrzeby i możliwości. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę także na wielkość zbiornika na paliwo – im będzie on większy, tym dłużej agregat będzie pracował bez uzupełniania. Jednak duży, napełniony zbiornik oznacza, że urządzenie będzie cięższe - jeśli wiemy, że agregat będzie musiał często zmieniać miejsce, trzeba wziąć pod uwagę, że mniejszą maszynę łatwiej będzie transportować. 

Dla osób, którym bliskie są zagadnienia ekologiczne, dobrym rozwiązaniem będzie zakup generatora z katalizatorem, który obniży emisję spalin. 

Czy agregat prądotwórczy musi być głośny? 

Niektórzy z nas kojarzą pracę agregatu prądotwórczego z nieustannym, uciążliwym hałasem. Jednak wcale nie musi tak być - część tych maszyn jest wyposażona w dźwiękoszczelne obudowy, tłumiki lub system antywibracyjny, który pozwala zniwelować dźwięki. To szczególnie ważne w przypadku urządzeń, które będą pracować w domu. 

Ile kosztuje agregat prądotwórczy? 

Ceny agregatów prądotwórczych w sklepach budowlanych zaczynają się od ok. 1000 zł i idą w górę. W internecie można znaleźć tańsze wersje, jednak warto przemyśleć, czy taki zakup opłaca się w perspektywie długoterminowej. 

Wydatki na generator prądu nie kończą się na jego zakupie. Kolejnym etapem jest jego utrzymanie. W tym przypadku jednak trudno określić konkretnie, o jakich kwotach mowa: wszystko zależy bowiem od źródła zasilania agregatu, cen surowców oraz ilości pracy, jaką urządzenie będzie wykonywało.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. wrzesień 2024 04:28