Najprostszym wyjściem jest założenie moskitier. Niestety, nie zawsze można sobie na nie pozwolić. Moskitiery na drzwi tarasowe są na przykład niezwykle kosztowne, bo najczęściej wykonywane są na określony wymiar. Na szczęście, są inne metody na to, aby przechytrzyć niektóre owady. Szerszenie są aktywne nie tylko w dzień, ale także nocą. Wabi je zapalone światło. Warto rozważyć gaszenie oświetlenia ogrodu, jeśli w niedalekiej okolicy domu znajduje się las lub znane siedliska szerszeni.
Co lubią szerszenie?
Szerszenie mają inne upodobania kulinarne niż osy, które ciągną do ludzkiego jedzenia, zwłaszcza słodyczy. To dlatego pojawiają się, gdy spożywamy posiłki na tarasie. Szerszenie natomiast wabią dojrzałe owoce. Jeśli w twoim ogrodzie rosną winogrona, śliwki, jabłka, gruszki, należy regularnie zbierać te sztuki, które upadły, ponieważ stanowią smaczny kąsek dla tych owadów. Szerszenie żywią się także innymi owadami, czy sokiem z roślin. Ciągną do intensywnych kolorów oraz kwiatowych woni. Przyciąga je np. mocno pachnący bez. Dla nieuczulonych: w sytuacji, gdy owad dostanie się do domu, najlepiej szybko zadziałać, np. przykryć go szklanką, wsunąć pod szkło kartkę papieru i dopiero wynieść poza budynek.
Jak zachować się, gdy przyleci szerszeń?
Alergicy i osoby uczulone na jad błonkoskrzydłych powinny unikać takich sytuacji, użądlenie szerszenia dla nich może być nie tylko bolesne, ale także niebezpieczne. Najważniejszą zasadą jest unikanie gwałtownych ruchów i zachowanie spokoju. Jeśli zlokalizujemy gniazdo szerszeni, a ktoś z rodziny jest uczulony na jad tych owadów, warto o pomoc poprosić np. strażaków.
Co robić w czasie oczekiwania na przyjazd służb?
Oto zasady:
- nie zbliżamy się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym,
- opuszczamy pokój, w którym zlokalizowaliśmy owady,
- nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazda,
- nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami,
- nie spryskujemy gniazda wodą lub środkami owadobójczymi,
- należy ostrzec inne osoby o zagrożeniu.
Zapachy odstraszające szerszenie
Szerszenie, jak każde inne owady, można odstraszyć za pomocą odpowiednich zapachów. Zniechęcająco zadziałają na pewno olejki:
- herbaciany,
- goździkowy,
- eukaliptusowy.
Łączymy je z wodą i spryskujemy za pomocą atomizera framugi okna, parapety, firany czy zasłony. Tradycyjnie można przygotować mieszankę octu i cytryny – to również zadziała. Szerszenie nie przepadają także za zapachem palonej kawy. Wystarczy nasypać w naczynie kamienne kilka ziaren i je podpalić lub w połówki cytryn wbić goździki. Kolejnym patentem jest zastosowanie czosnku – szerszenie nie tolerują jego woni – można ząbek położyć np. na parapecie!
Jakie rośliny odstraszają szerszenie?
W ogrodzie, czy w donicach na tarasie lub parapecie warto posadzić także rośliny, które zniechęcają szerszenie do częstych wizyt. Należy do nich: lawenda, majeranek, melisa cytrynowa, mięta pieprzowa, bratki, pelargonia.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło: gov.pl