StoryEditorNaturalne metody

Co przyciąga szerszenie? Zastosuj domowe sposoby na ich odstraszenie!

02.06.2023., 10:00h
Sezon letni to czas, kiedy aktywują się owady. Wiele z nich to nieproszeni goście, których jad może być dla niektórych niebezpieczny. Najgorszą sławą cieszą się chyba szerszenie. Sporo osób boi się ich użądlenia. Nic dziwnego, dla uczulonych to poważny problem. Jak je zniechęcić do wizyty w domu?

Najprostszym wyjściem jest założenie moskitier. Niestety, nie zawsze można sobie na nie pozwolić. Moskitiery na drzwi tarasowe są na przykład niezwykle kosztowne, bo najczęściej wykonywane są na określony wymiar. Na szczęście, są inne metody na to, aby przechytrzyć niektóre owady. Szerszenie są aktywne nie tylko w dzień, ale także nocą. Wabi je zapalone światło. Warto rozważyć gaszenie oświetlenia ogrodu, jeśli w niedalekiej okolicy domu znajduje się las lub znane siedliska szerszeni.

Co lubią szerszenie?

Szerszenie mają inne upodobania kulinarne niż osy, które ciągną do ludzkiego jedzenia, zwłaszcza słodyczy. To dlatego pojawiają się, gdy spożywamy posiłki na tarasie. Szerszenie natomiast wabią dojrzałe owoce. Jeśli w twoim ogrodzie rosną winogrona, śliwki, jabłka, gruszki, należy regularnie zbierać te sztuki, które upadły, ponieważ stanowią smaczny kąsek dla tych owadów. Szerszenie żywią się także innymi owadami, czy sokiem z roślin. Ciągną do intensywnych kolorów oraz kwiatowych woni. Przyciąga je np. mocno pachnący bez. Dla nieuczulonych: w sytuacji, gdy owad dostanie się do domu, najlepiej szybko zadziałać, np. przykryć go szklanką, wsunąć pod szkło kartkę papieru i dopiero wynieść poza budynek.

Jak zachować się, gdy przyleci szerszeń?

Alergicy i osoby uczulone na jad błonkoskrzydłych powinny unikać takich sytuacji, użądlenie szerszenia dla nich może być nie tylko bolesne, ale także niebezpieczne. Najważniejszą zasadą jest unikanie gwałtownych ruchów i zachowanie spokoju. Jeśli zlokalizujemy gniazdo szerszeni, a ktoś z rodziny jest uczulony na jad tych owadów, warto o pomoc poprosić np. strażaków.

image
Domowe metody

5 sprawdzonych sposobów na pozbycie się much z domu

Co robić w czasie oczekiwania na przyjazd służb?

Oto zasady:

  • nie zbliżamy się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym,
  • opuszczamy pokój, w którym zlokalizowaliśmy owady,
  • nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazda,
  • nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami,
  • nie spryskujemy gniazda wodą lub środkami owadobójczymi,
  • należy ostrzec inne osoby o zagrożeniu.

Zapachy odstraszające szerszenie

Szerszenie, jak każde inne owady, można odstraszyć za pomocą odpowiednich zapachów. Zniechęcająco zadziałają na pewno olejki:

  • herbaciany,
  • goździkowy,
  • eukaliptusowy.

Łączymy je z wodą i spryskujemy za pomocą atomizera framugi okna, parapety, firany czy zasłony. Tradycyjnie można przygotować mieszankę octu i cytryny – to również zadziała. Szerszenie nie przepadają także za zapachem palonej kawy. Wystarczy nasypać w naczynie kamienne kilka ziaren i je podpalić lub w połówki cytryn wbić goździki. Kolejnym patentem jest zastosowanie czosnku – szerszenie nie tolerują jego woni – można ząbek położyć np. na parapecie!

image

Co przyciąga szerszenie? Zastosuj domowe sposoby na ich odstraszenie!

FOTO: Envato Elements

Jakie rośliny odstraszają szerszenie?

W ogrodzie, czy w donicach na tarasie lub parapecie warto posadzić także rośliny, które zniechęcają szerszenie do częstych wizyt. Należy do nich: lawenda, majeranek, melisa cytrynowa, mięta pieprzowa, bratki, pelargonia.

 

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 03:55