StoryEditorDrewno opałowe

Co warto wiedzieć o ogrzewaniu domu drewnem?

Ogrzewanie domu drewnem ma wiele zalet. Jest ekologiczne, często tańsze od innych typów opału, a jeżeli spalamy je w kominku dochodzi do tego jeszcze dźwięk trzaskających w palenisku kłód. Ten romantyczny obraz to jednak nie wszystko. Lasy Państwowe udostępniły krótki instruktaż na temat tego, co trzeba wiedzieć o paleniu drewnem.

Ilu Polaków ogrzewa swoje domy drewnem? 

Ogrzewanie domów drewnem traci na popularności. Odpowiadają za to między innymi restrykcyjne przepisy antysmogowe, które wykluczają spalanie tego surowca na niektórych obszarach. Jednak mimo tych obostrzeń, w Polsce ogrzewanie domu drewnem wciąż cieszy się dużą popularnością. Ankieta przeprowadzona przez Centrum Informacji o Rynku Energii po sezonie grzewczym 2021/2022 wykazała, że wówczas około 10 proc. Polaków właśnie w ten sposób zapewniało sobie ciepło zimą. 

Ten odsetek mógł ulec zmianie na przestrzeni czasu, jednak warto wziąć pod uwagę, że rok 2022 był rokiem kryzysu energetycznego, kiedy ceny węgla, prądu i gazu poszybowały w górę a drewno pozostawało stosunkowo opłacalnym źródłem energii. Trudno zatem określić kierunek możliwych zmian w zakresie tego, ile gospodarstw domowych w Polsce ogrzewa swoje domy drewnem. 

Kiedy kupować drewno na zimę? 

Do sezonu grzewczego warto przygotowywać się z wyprzedzeniem. Chodzi nie tylko o wzrosty i spadki cen surowców opałowych. W przypadku drewna należy kupić je odpowiednio wcześniej, by zdążyło doschnąć, zanim zaczniemy nim palić. Drewno zebrane w tym samym roku rzadko zdąża osiągnąć odpowiednie parametry. Lasy Państwowe w facebookowym poście poinformowały, że połowa listopada to już ostatni dzwonek na zakup drewna i to tylko pod warunkiem, że wybierzemy opał z uschniętych drzew. 

Jakie gatunki drewna wybrać na opał? 

Również wybór gatunku drewna, którym będziemy ogrzewać swój dom, nie pozostaje bez znaczenia. W domowych paleniskach najlepiej sprawdza się drewno z drzew liściastych: jest bardziej kaloryczne i nie zawiera żywicy, która może zanieczyszczać domową instalację grzewczą. Do najlepszych gatunków drewna opałowego należą: 

 • buk, 
 • grab, 
 • dąb, 
 • jesion, 
 • akacja, 
 • wiąz. 

Nieco mniej wydajne, jednak wciąż chętnie wybierane ze względu na swoje walory podczas spalania gatunki to: 

 • brzoza, 
 • olcha, 
 • drewno z drzew owocowych. 

Z kolei gatunki, które wybiera się najrzadziej ze względu na ich niską kaloryczność, to: 

 • sosna, 
 • świerk, 
 • jodła, 
 • modrzew, 
 • topola, 
 • wierzba, 
 • lipa. 

Ile drewna kupić na zimę? 

Jak podają Lasy Państwowe, do ogrzania domu o powierzchni 120 m2 potrzeba w sezonie grzewczym ok. 12-15 m przestrzennych drewna. Z kolei jeżeli chcemy tylko palić drewnem w kominku, co nie będzie głównym źródłem ogrzewania, wystarczą 2-3 kubiki (czyli około 2-3 m3). 

Jak kupić drewno od Lasów Państwowych? 

Drewno na opał można kupić od Lasów Państwowych. Aby to zrobić, należy udać się do najbliższego leśniczego. Od niego można dowiedzieć się, jakie drewno można obecnie lub w najbliższym czasie kupić w okolicy. Za zakupiony surowiec można zapłacić w kancelarii leśnictw. Wówczas uzyskamy od leśniczego specjalną asygnatę, czyli dokument, który potwierdzi, że drewno pochodzi z legalnego źródła. 

Drewno oferowane przez Lasy Państwowe sprzedawane jest w wałkach o długości 1-1,2 m, czasem 2,4 m. Jeżeli chcemy kupić drewno już gotowe do spalania, lepiej wybrać usługi lokalnych firm, które oferują je nieco drożej, ale pocięte w mniejsze kawałki. Z kolei chcąc oszczędzić możemy wybrać drewno pozrębowe, obejmujące grubsze gałęzie i odpady zrębowe. Wówczas leśniczy wskaże obszar, gdzie można samodzielnie przygotować dla siebie drewno. Jego cena będzie niższa. 

Ile kosztuje drewno w Lasach Państwowych? 

Ceny drewna w Lasach Państwowych aktualizowane są co pół roku. Obecne ceny można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa, a także u leśniczych. 

Jak przechowywać drewno do palenia? 

Po zakupie drewno należy przechowywać w odpowiedni sposób. Powinno najpierw być sezonowane, czyli pozostawione na jakiś czas, by wyschło. Najlepiej połupać je na mniejsze szczapki i odłożyć na co najmniej rok, a najlepiej 2-3 lata od ścięcia, w zadaszone, przewiewne miejsce. Do spalania w piecu lub kominku nadaje się drewno o wilgotności ok. 15 proc. Ma ono wartość opałową na poziomie 4 kWh/kg, podczas gdy drewno świeże ma połowę tej wartości.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:47