Choinka z rozwiniętym systemem korzeniowym – posadźmy ją w ogrodzie
Jeżeli zakupiliśmy choinkę w donicy, z rozwiniętym systemem korzeniowym, możemy z powodzeniem posadzić ją do gruntu w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że czasem drzewko nie przyjmie się – wszystko zależeć będzie od tego, w jakiej kondycji jest i jak silną ma bryłę korzeniową. Już po świętach rozpocznijmy aklimatyzację iglaka, a wsadzić będziemy mogli go wczesną wiosną. Przeprowadzamy podobny proces, jak przy przynoszeniu drzewka na Święta. Umieszczamy choinkę w pomieszczeniu przejściowym, w którym panuje temperatura od 5 do 10°C. Może to być garaż, piwnica czy jakieś pomieszczenie gospodarcze.
Jeżeli nie chcemy w ogrodzie uprawiać drzewka iglastego bądź nasza posesja jest na to zwyczajnie zbyt mała, warto oddać donicę z rośliną do ponownego zasadzenia. Wystarczy odwiedzić najbliższą szkółkę leśną bądź plantację. Poświąteczne zbiórki choinek odbywają się również w wielu miejscowościach.
Choinka cięta – jak ją zutylizować w sposób ekologiczny?
Co jednak zrobić, gdy nasza choinka jest cięta, a więc nie ma rozwiniętego systemu korzeniowego? Takie drzewko nie przyjmie się w gruncie. Musimy więc zutylizować je w sposób odpowiedzialny. Przede wszystkim zdejmujemy z niego wszystkie ozdoby, wyjmujemy ze stojaka. Następnie tniemy roślinę na mniejsze części. Warto wiedzieć, że nie można wyrzucić choinki do pojemnika na odpady zmieszane. Istnieją dwie opcje: albo umieścimy resztki iglaka w kontenerze na bioodpady, albo w dniu wywozu śmieci zmieszanych pozostawimy choinkę przed domem.
Co na temat wywozu choinek mówi GIOŚ?
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska radzi, jak w sposób ekologiczny pozbyć się świątecznego drzewka. Filmik dostępny jest w serwisie YouTube. Warto dowiedzieć się, która opcja utylizacji choinki najbardziej nam odpowiada.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements
Źródło: GOV.pl