StoryEditorSZKODNIKI W DOMU!

Czy należy bać się rybików cukrowych? Jak się ich pozbyć?

08.10.2023., 09:00h
Dziwne „robaki” grasujące nocą w łazience potrafią naprawdę przestraszyć… Najczęściej są to rybiki cukrowe, nazywane także srebrzykami. Uwielbiają wilgoć i wszystko, co ma słodki smak. Czy są jednak groźne dla człowieka? Jak najprościej i najskuteczniej pozbyć się ich z domu?

Rybik cukrowy, czyli co?

Srebrzyki swoją nazwę zawdzięczają kolorowi pancerza pokrywającego ich ciało. Jest on srebrzysto-niebieski, okryty niewielkimi łuskami i nadający owadowi wydłużony kształt cygara. Na końcu odwłoka rybik ma trzy szczecinki. Chociaż srebrzyki są bezskrzydłe i niewielkie, to mogą sprawić spore kłopoty, zwłaszcza ze względu na to, że szybko się rozmnażają. Jeśli nie zareagujemy wystarczająco szybko i skutecznie, problem z tymi owadami może narastać. Trudno je wyeliminować ze względu na to, że są to zwierzęta nocne. Najbardziej lubią miejsca wilgotne, stąd często spotyka się je w łazienkach. Dodatkowo rybiki uwielbiają wszystko, co słodkie – często zanieczyszczają więc żywność. Mogą dostać się nawet do opakowań z ryżem, kaszą czy mąką.

Czy rybik cukrowy jest niebezpieczny?

Chociaż rybik, podobnie jak karaluch, pojawia się zazwyczaj tam, gdzie poziom higieny jest niższy, to jednak nie gryzie i nie przenosi chorób – w przeciwieństwie do wyżej wymienionego, popularnego i znienawidzonego insekta. Srebrzyki nie są groźne dla człowieka czy zwierząt domowych. Mogą jednak wyrządzić sporo kłopotów. Jak już zostało powiedziane, najczęściej powodują szkody w żywności. Poza tym lubują się w papierze i z tego względu niszczą tapety, książki czy inne przedmioty papierowe. Rybiki żywią się również pleśnią, odpadkami czy szczątkami owadów. Mogą roznosić brud po całym domu. Najczęściej zwalcza się je właśnie ze względu na higienę i związany z tym komfort.

Dlaczego rybik pojawił się w moim domu?

Rybiki najczęściej spotykamy w kuchni i łazience, a więc w miejscach, gdzie panuje jednocześnie duża wilgotność i wysoka temperatura. W ciągu dnia owady znajdują schronienie w rurach czy odpływach, a żer rozpoczynają w nocy. Zagnieżdżeniu się insektów w domu sprzyjają pozostawione mokre ścierki i ręczniki, niedosuszone mopy czy nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia. Kryjówkami srebrzyków nierzadko są również szczeliny w płytkach łazienkowych, przestrzenie między tapetą a ścianą, szafki kuchenne z niedostatecznie zabezpieczonym pożywieniem.

Jak zwalczyć srebrzyki?

Aby pozbyć się insektów z domu w sposób skuteczny, musimy najpierw zlokalizować źródło problemu. W tym celu należy przeprowadzić generalne porządki. Dokładnie czyścimy szafki z produktami spożywczymi, wyrzucamy mokre i stare ścierki czy mopy. Koniecznością będzie uszczelnienie szczelin, dziur, rur oraz odpływów. Tapety wymieniamy na nowe bądź doklejamy je, jeżeli odchodzą ze ścian. Wypełniamy też ubytki w ścianach, a fugi zaklejamy silikonem.

Teraz nadchodzi czas na wyeliminowanie samego rybika. Ten owad nie znosi ostrych zapachów, w walce z nim można wykorzystać więc cynamon, lawendę, rozmaryn, miłorząb czy wrotycz. Wybierzmy żywe rośliny bądź świeże przyprawy albo wypróbujmy olejki eteryczne. W przypadku lawendy można zastosować specjalne, pachnące kulki. Dobrym domowym pomysłem jest także pułapka na rybiki – wystarczy fragment tektury wysmarować miodem, a następnie taki wabik położyć w miejscu występowania srebrzyków. Miód możemy dodatkowo posypać boraksem, który działa jak trutka na te insekty. Uważajmy jednak – środek ten to trucizna również dla ludzi i innych zwierząt.

Jeżeli domowe sposoby nie dadzą żadnych rezultatów, spróbujmy specjalistycznych, najczęściej sklepowych metod. Gotową pułapkę na rybiki możemy zakupić w wielu miejscach, również na stronach internetowych. Na srebrzyki dobrze działają trutki przeznaczone do zwalczania mrówek. Ostatecznością będzie zamówienie usług specjalnej firmy zajmującej się zwalczaniem szkodników.

Kamila Berthold
Fot. Pixbay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 15:10