StoryEditorMaszyny ogrodnicze

Czy nowy traktor ogrodniczy trzeba zarejestrować?

Niewielkie traktorki ogrodnicze to maszyny, które stanowią nieocenioną pomoc dla właścicieli przedsiębiorstw ogrodniczych, jednak cenią je także osoby prywatne. Warto wiedzieć, z czym wiąże się zakup takiego sprzętu. Czy należy go zarejestrować, podobnie jak ciągnik rolniczy?

Do czego służą traktory ogrodnicze? 

Traktory ogrodnicze, zwane często traktorkami ze względu na swoje rozmiary, to zwykle niewielkie maszyny, które są pomocne podczas prac w ogrodzie czy sadzie. Osoby prywatne najczęściej kupują traktorki, które służą do koszenia trawy. Wiele z tych urządzeń ma jednak dodatkowe funkcje. Można np. doczepić do nich szczotkę i sprzątać podjazd z opadłych liści, bądź też przymocować z przodu specjalną łopatę i wykorzystać pojazd do odśnieżania. Niektórzy rolnicy i sadownicy wykorzystują traktorki również do realizacji szczególnych zadań w swoich gospodarstwach. 

Czy traktorki ogrodowe trzeba rejestrować? 

Traktory ogrodowe są niewielkimi maszynami, jednak ich zakup może wywołać pytanie: czy maszynę trzeba zarejestrować tak samo, jak ciągnik rolniczy? Okazuje się, że niewielkich traktorów ogrodniczych nie trzeba rejestrować. Większość z nich kwalifikuje się bowiem jako pojazdy wolnobieżne, czyli takie, których konstrukcja ogranicza prędkość do 25 km/h. Traktorki ogrodnicze należą zatem do tej samej kategorii, co: 

  • maszyny rolnicze (kombajny, kosiarki, sadzarki i inne), 
  • maszyny leśne (forwardery i harwardery, skidery, harwestery i inne), 
  • maszyny budowlane (koparki, walce, równiarki, ładowarki i inne), 
  • wózki transportowe i widłowe (transportowe, podnośnikowe, teleskopowe i inne). 

Jeżeli zatem nowa maszyna, którą sprawiliśmy sobie do ogrodu, nie może rozwinąć prędkości większej niż 25 km/h, jest pojazdem wolnobieżnym i nie trzeba jej rejestrować. 

OC dla traktorów ogrodniczych: czy jest konieczne? 

Fakt, że traktorków ogrodniczych nie trzeba rejestrować, nie zwalnia ich posiadacza ze spełnienia innych wymogów. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, pojazd wolnobieżny musi być ubezpieczony. Zadaniem właściciela jest zatem wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla takiej maszyny. 

W co musi być wyposażony traktorek ogrodniczy? 

Funkcje traktorka ogrodniczego właściciel dobiera pod własne potrzeby i oczekiwania. Jednak powinien pamiętać, by wyposażyć maszynę w niezbędne elementy. Jako pojazd wolnobieżny, traktor ogrodowy musi posiadać specjalny trójkąt ostrzegawczy, przewidziany dla tego typu maszyn, a także tabliczkę zawierającą dane właściciela, zamontowaną po prawej stronie z tyłu. Tak wyposażony i zaopatrzony w ubezpieczenie OC traktorek może poruszać się po drogach publicznych, jeżeli jest sprawny technicznie i spełnia wymagania stawiane pojazdom silnikowym. Wszelkie dodatkowe informacje, dotyczące wymogów prawnych dla traktorów ogrodniczych, można uzyskać w lokalnym wydziale transportu i komunikacji.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 13:24