Do czego służą traktory ogrodnicze?
Traktory ogrodnicze, zwane często traktorkami ze względu na swoje rozmiary, to zwykle niewielkie maszyny, które są pomocne podczas prac w ogrodzie czy sadzie. Osoby prywatne najczęściej kupują traktorki, które służą do koszenia trawy. Wiele z tych urządzeń ma jednak dodatkowe funkcje. Można np. doczepić do nich szczotkę i sprzątać podjazd z opadłych liści, bądź też przymocować z przodu specjalną łopatę i wykorzystać pojazd do odśnieżania. Niektórzy rolnicy i sadownicy wykorzystują traktorki również do realizacji szczególnych zadań w swoich gospodarstwach.
Czy traktorki ogrodowe trzeba rejestrować?
Traktory ogrodowe są niewielkimi maszynami, jednak ich zakup może wywołać pytanie: czy maszynę trzeba zarejestrować tak samo, jak ciągnik rolniczy? Okazuje się, że niewielkich traktorów ogrodniczych nie trzeba rejestrować. Większość z nich kwalifikuje się bowiem jako pojazdy wolnobieżne, czyli takie, których konstrukcja ogranicza prędkość do 25 km/h. Traktorki ogrodnicze należą zatem do tej samej kategorii, co:
- maszyny rolnicze (kombajny, kosiarki, sadzarki i inne),
- maszyny leśne (forwardery i harwardery, skidery, harwestery i inne),
- maszyny budowlane (koparki, walce, równiarki, ładowarki i inne),
- wózki transportowe i widłowe (transportowe, podnośnikowe, teleskopowe i inne).
Jeżeli zatem nowa maszyna, którą sprawiliśmy sobie do ogrodu, nie może rozwinąć prędkości większej niż 25 km/h, jest pojazdem wolnobieżnym i nie trzeba jej rejestrować.
OC dla traktorów ogrodniczych: czy jest konieczne?
Fakt, że traktorków ogrodniczych nie trzeba rejestrować, nie zwalnia ich posiadacza ze spełnienia innych wymogów. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, pojazd wolnobieżny musi być ubezpieczony. Zadaniem właściciela jest zatem wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla takiej maszyny.
W co musi być wyposażony traktorek ogrodniczy?
Funkcje traktorka ogrodniczego właściciel dobiera pod własne potrzeby i oczekiwania. Jednak powinien pamiętać, by wyposażyć maszynę w niezbędne elementy. Jako pojazd wolnobieżny, traktor ogrodowy musi posiadać specjalny trójkąt ostrzegawczy, przewidziany dla tego typu maszyn, a także tabliczkę zawierającą dane właściciela, zamontowaną po prawej stronie z tyłu. Tak wyposażony i zaopatrzony w ubezpieczenie OC traktorek może poruszać się po drogach publicznych, jeżeli jest sprawny technicznie i spełnia wymagania stawiane pojazdom silnikowym. Wszelkie dodatkowe informacje, dotyczące wymogów prawnych dla traktorów ogrodniczych, można uzyskać w lokalnym wydziale transportu i komunikacji.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements