StoryEditorSzkodniki w domu

Domowe sposoby na zwalczanie korników

Korniki to szkodniki, których przysmakiem jest drewno. Jeśli zdarza ci się słyszeć specyficzny chrobot, który przybiera na sile nocą, to wiedz, że mogą buszować w twoim domu! Choć korniki lubią żerować na żywym drewnie, może im przypaść do gustu również drewniany dom lub meble z drewna. Jak się ich pozbyć?

Potocznie nazywa się je kornikami, fachowo – szkodnikami technicznymi drewna. To podrodzina chrząszczy, w której można wyróżnić gatunki takie jak: spuszczel pospolity, kołatek domowy, wyschlik grzebykorożny oraz miazgowiec parkietowiec. Choć ich rozmiar jest niewielki (5-6 mm), mogą wyrządzić spore szkody.

Jak rozpoznać kornika w domu?

Wykrycie korników nie jest najtrudniejszym zadaniem. Jeśli w twoim domu zagościły korniki, poznasz to po odgłosach chrobotania (czy też tzw. skrobaniu w drewnie), otworach w drewnie i wysypującej się z nich mączce drzewnej lub obecności larw czy dorosłych korników owadów.

Gdzie najczęściej pojawiają się korniki?

W zaciszu domowym, korniki najczęściej można spotkać w elementach stelażu dachu domu lub nawet w ścianach czy drewnianych legarach w przypadku domów drewnianych. Ich naturalnym żerowiskiem są jednak drzewa – zarówno iglaste jak i liściaste. Nie ma dla nich znaczenia czy drzewo jest stare czy młode. Nie oprą się żadnej drewnianej konstrukcji. 

Jak szybko mogą zniszczyć miejsce, w którym żerują?

Szybkość niszczenia obranej przez te szkodniki konstrukcji zależy od wielu czynników. Należą do nich między innymi: ilość żerujących owadów, ich umiejscowienie, rodzaj zaatakowanego drewna, zakres ocieplenia budynku/drewna, a nawet temperatura i wilgotność w domu.

Jeżeli w twoim domu zasiedliły się korniki, musisz się ich jak najszybciej pozbyć! Stanowią niebezpieczeństwo, ponieważ potrafią doprowadzić do całkowitego zniszczenia drewnianych elementów domu, a więc również – jego konstrukcji.

Domowe sposoby na zwalczenie korników

Zanim zdecydujesz się na pomoc specjalisty, możesz spróbować kilku domowych sposobów na pozbycie się szkodników. Należą do nich:

  • nacieranie drewna cebulą – to jeden ze sposobów, który pomoże wytępić korniki; intensywny zapach i właściwości soku z cebuli drażnią korniki, a więc z łatwością powinien je wygonić;
  • wypełnianie ubytków i korytarzy wygryzionych przez korniki – terpentyna i nafta sprawi, że szkodniki uciekną z żerowiska;
  • stosowanie preparatów owadobójczych – w celu zwalczenia korników można stosować specjalne środki chemiczne, które są łatwo dostępne – stacjonarnie i online.

Zdarza się tak, że domowe sposoby nie przynoszą pożądanych rezultatów. Ostatnią deską ratunku pozostaje wtedy wezwanie specjalisty.

Profesjonalne zwalczanie szkodników 

W przypadku dużej ilości szkodników domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne. Będzie to oznaczać tylko jedno – czas na specjalistę! Większość fachowców uważa, że decydowanie się na domowe sposoby, to strata czasu, a odkładanie wezwania odpowiedniej pomocy może tylko zwiększyć szkody. Oto kilka sposobów usuwania szkodników przez specjalistów:

  • fumigacja – jedna z najskuteczniejszych i najbardziej inwazyjnych metod. Polega na odpowiednim przygotowaniu domu wg wytycznych techników i oznaczeniu terenu: budynek osłania się specjalnymi i szczelnymi płachtami, po to, by skutecznie zagazować szkodniki azotem lub fosforowodorem (PH3). Tzw. okres karencji trwa 8-12 dni – w tym czasie, w domu nie mogą przebywać ani ludzie, ani zwierzęta. Koszt za taką usługę zaczyna się od 300-400 zł za budynek i zależy od powierzchni domu;
  • dezynsekcja beztlenowa – druga najskuteczniejsza metoda; polega na zmianie atmosfery otaczającej zainfekowane drewno na prawie pozbawioną tlenu. Metoda jest całkowicie bezpieczna – nie używa się w tym przypadku środków chemicznych. Koszt metody też ustala się względem wielkości czyszczonej powierzchni, jednak jest zazwyczaj niższy niż w przypadku fumigacji;
  • dezynsekcja mikrofalowa – ekologiczny sposób; polega na wygrzewaniu drewna do 56°C w rdzeniu (w przypadku grubszego drewna uzyskuje się 88-89°C na powierzchni drewna) – taka temperatura skutecznie likwiduje szkodniki. Metoda sprawdzi się w przypadku mniejszych obszarów zaatakowanych przez korniki, np. mebli. 

Jak zapobiegać kornikom?

Problemów z kornikami można uniknąć w bardzo prosty sposób, wystarczy dbać o drewno. Jak to zrobić? Nie wystarczy oczyszczanie drewna, warto je dodatkowo zabezpieczać. W renowacji sprawdzą się sprawdzone produkty dobrej jakości. Warto też pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, ponieważ korniki przyciąga m.in. wilgotne drewno. Przy wyborze mebli, podłóg i dekoracji, najlepiej zwrócić uwagę, czy drewno, z którego zostały wykonane, jest wystarczająco wysuszone i okorowane.

Źródło: deccoria, abc zdrowie

Oprac. Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:46