StoryEditorStudnia w ogrodzie

Co to jest studnia abisyńska? Czy trzeba mieć na nią pozwolenie?

11.08.2023., 10:00h
Studnia w ogrodzie nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Nie zawsze najważniejszą jej funkcją jest wydobywanie wody – warto zwrócić uwagę na dekoracyjny wygląd pomp, których mamy wiele do wyboru. To właśnie one nadają charakter ogrodowi. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie studnia abisyńska. Sprawdź, jak zabrać się do jej budowy.

Czym jest studnia abisyńska?

Studnia abisyńska, nazywana także abisynką, jest studnią rurową, wbijaną lub wkręcaną. Za jej pomocą możemy wydobyć wodę z głębokości 5-7 m. Przed założeniem jej musimy się upewnić, że na terenie naszej działki woda znajduje się niewiele poniżej poziomu gruntu, gdyż działanie pompy ssącej jest ograniczone. Tradycyjnie w kolumnie pompy działa tłok ze skórzaną lub gumową uszczelką zasysającą wodę. Funkcję dźwigni spełnia rączka. Tak jest w przypadku pompy ręcznej. Jest jednak nowocześniejsze rozwiązanie – pompa elektryczna, która jest samozasysająca.

Ile kosztuje studnia abisyńska?

Abisynka jest najtańszym rozwiązaniem na studnię w naszym ogrodzie. Za metr głębokości zapłacimy ok. 70-80 zł – razem z montażem, filtrem, rurą i zaworem zwrotnym. Pompę kupujemy osobno. Ręczną znajdziemy za ok. 200 zł, a elektryczną – w przedziale 400-800 zł (to kwoty orientacyjne). Gdy zdecydujemy się na drugą opcję, musimy pamiętać, żeby dodać do rachunków koszt zużycia energii.

Czy można pić wodę ze studni abisyńskiej?

Studnia abisyńska nie nadaje się do codziennego użytku w domu. Przede wszystkim ma małą wydajność (ok. 3 m3/h) i nie zaspokoi potrzeb całego gospodarstwa domowego. Ponadto woda, którą wydobywa jest gruntowa lub zaskórna, czyli nie nadaje się do spożycia. Możemy ją natomiast wykorzystać m.in. do podlewania roślin w ogrodzie. Jeśli chcielibyśmy, żeby woda z przydomowej studni była czysta oraz zdatna do picia, a ponadto było jej więcej, musielibyśmy zdecydować się na studnię głębinową. Sięga dwa razy głębiej niż abisynka, ale wiąże się to również z większymi kosztami założenia. Samo wiercenie na głębokość 30 m będzie kosztować od 6,5-8,5 tys. zł. Powodem, dla którego wiele osób decyduje się założyć abisynkę, poza atrakcyjną ceną, to dekoracyjność pomp. Na rynku mamy ich szeroki wybór, więc z pewnością znajdziemy model, który wkomponuje się w charakter naszego ogrodu.

image
PIELĘGNACJA ŻYWOPŁOTU

Przycinanie żywopłotu: o czym należy pamiętać, aby pięknie się prezentował?

Czy trzeba mieć pozwolenie na studnię abisyńską?

Na wykonanie studni abisyńskiej potrzebne jest pozwolenie urzędu gminy. Zgłoszenie oddajemy do wydziału budownictwa i architektury. W dokumentacji powinny znajdować się rysunki, przedstawiające usytuowanie studni oraz oświadczenie potwierdzające, że działka jest naszą własnością. Zależnie od gminy, mogą pojawić się inne wymagania, z tego powodu wcześniej zapytajmy o dokumentację w swoim urzędzie.

Studnia abisyńska – budować samemu czy powierzyć fachowcom?

Budowę abisynki najlepiej powierzyć fachowcom. Można samemu zaopatrzyć się w odpowiednie materiały, sprzęt i poznać teorię zakładania tego rodzaju studni, jednak trudno przewidzieć, jakie przeszkody napotkamy w gruncie.

Jak buduje się studnię abisyńską?

Studnia może być wbijana lub wkręcana. Jeśli będziemy budować abisynkę poprzez wiercenie, odwiert wykonujemy za pomocą filtra lub rury osłonowej zakończonej ostrzem. Druga opcja jest lepsza, ponieważ uchroni filtr przed uszkodzeniami. Po kilku próbach wybierania piasku powinno przestać dochodzić do zagłębiania świdra – oznacza to, że dotarliśmy do poziomu, w którym znajduje się woda. Wówczas świder zastępujemy filtrem rurowym z orurowaniem. Mierzymy odległość poziomu wody w otworze do poziomu terenu. Zaznaczamy ją na filtrze. Bierzemy pod uwagę to, że poziom wody może się obniżyć ze względu na suszę, której skutki coraz częściej odczuwamy. Do wkręcenia wykorzystujemy duży uchwyt do gwintowników, klucz hydrauliczny rurhak lub żabę hydrauliczną. Inną metoda jest wbijanie. Robimy to za pomocą baby ręcznej, kafara lub trójnogu z młotem. Pamiętamy o zabezpieczeniu końca rury drewnianym jarzmem ściągniętym śrubami.

oprac. Teresa Karwacka

fot. envato elements

Źródło: building-companion.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 10:57