StoryEditorUważaj na tego pająka!

Jadowity pająk w Polsce! Jak pozbyć się go domowymi sposobami?

Chociaż w Polsce występuje ponad 800 gatunków pająków, większość z nich nie jest groźna dla człowieka. Trzeba jednak uważać na wyjątki, a jednym z nich jest kolczak zbrojny. Do tej pory występujący głównie w Środkowej Azji, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, teraz coraz częściej pojawia się w naszym kraju. Jak go rozpoznać i pozbyć się go?

Jak rozpoznać jadowitego pająka? 

Kolczak zbrojny osiąga od 12 do 15 mm długości. Jego ubarwienie pozwala mu na dobry kamuflaż – tułów ma odcienie żółci, zielonego lub czerwonego. Jego uzbrojone w kolce nogi są praktycznie przezroczyste, przez co staje się dla nas niemal niewidoczny. Znakiem charakterystycznym niebezpiecznego pająka jest ciemnobrązowy pas, który biegnie przez środek odwłoka. 

Kolejną charakterystyczną cechą kolczaka jest to, że nie buduje sieci, a kokony i to one są jego gniazdem. Samica kolczaka zbrojnego robi się agresywna, gdy czuje zagrożenie chce bronić młodych i wtedy najczęściej dochodzi do ataku. 

Kolczak zbrojny – gdzie możemy go spotkać?

Pająk występuje zwykle w wysokich trawach, na łąkach. Mimo że unika skupisk ludzi, dzięki sprawnemu poruszaniu się na ścianach może dostać się do ludzkich domów, ogrodów i mieszkań. Dlatego warto sprawdzić wszystkie ciepłe i suche zakamarki – za meblami, pod parapetami, na suficie. Chętnie ukrywa się też w garażach. Najbardziej aktywny jest w sierpniu i wrześniu. 

Jakie objawy daje ukąszenie kolczaka?

Ukąszenie kolczaka zbrojnego daje objawy podobne do zatrucia:

  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • osłabienie,
  • dreszcze,
  • gorączka,
  • świąd,
  • zaczerwienienie i obrzęk w miejscu ukąszenia,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • trudności w oddychaniu

Objawy zwykle ustępują po 24-48 godzinach, jednak zdarza się, że utrzymują się nawet do dwóch tygodni. Specjaliści uspokajają, że najbardziej narażone na silne reakcje są osoby szczególnie wrażliwe i uczulone na jad. Podkreślają jednak, że gdy zauważymy u siebie objawy, musimy niezwłocznie udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. 

Domowe sposoby na pozbycie się kolczaka zbrojnego

Domowe sposoby wystarczają, by pozbyć się pająka. Najskuteczniejsze są olejki eteryczne, np. z lawendy, drzewa herbacianego lub mięty. Wystarczy dodać kilka kropel do wody i spryskać miejsca najbardziej narażone na występowanie pająka. 

Podobnie działa ocet. Zmieszany w proporcjach 1:1 z wodą i rozpylony w miejscu, w którym pojawia się pająk, pozwala rozprawić się z nim w kilka chwil. Równie zadowalający efekt daje zmieszanie wody z sokiem z cytryny.

 

Sandra Matus

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 15:04