StoryEditorJAK I CZYM CZYŚCIĆ EKRAN TELEWIZORA?

Jak bezpiecznie umyć ekran telewizora?

17.11.2023., 10:00h
Często podczas sprzątania stawiamy sobie pytanie – czym i jak wyczyścić telewizor? To bardzo delikatny sprzęt, łatwo może ulec zniszczeniu. A przy tym brudny odbiornik pogarsza jakość obrazu i po prostu nie wygląda estetycznie. Osoby lubiące porządek na pewno chętnie dowiedzą się, w jaki sposób umyć ekran telewizora!

Czyszczenie ekranu telewizora QLED

Przede wszystkim do wycierania kurzu, śladów palców, odchodów owadów czy innych zabrudzeń nie używajmy żadnego ostrego materiału. Najlepiej sprawdzi się miękka ściereczka z mikrofibry. Możemy zakupić ją nawet w salonie optycznym – wtedy będziemy mieli pewność, że jest delikatna.

Jak w domowy sposób umyć ekran telewizora? Najpierw matrycę przecieramy suchą ściereczką. Jeżeli to za mało, należy delikatnie zwilżyć ją wodą, a później w ten sposób umyć ekran. Nie przyciskajmy jednak materiału zbyt mocno do wyświetlacza, bowiem możemy uszkodzić sprzęt. Zamiast tego delikatnie, kolistymi ruchami polerujemy powierzchnię odbiornika. Jeżeli chcemy przygotować skuteczny preparat na naprawdę trudne zabrudzenia, połączmy wodę destylowaną oraz biały ocet w proporcji 1:1. Taka mieszanina skutecznie poradzi sobie z kurzem czy tłustymi plamami. Ponadto będzie bezpieczna dla wrażliwego ekranu.

Czyszczenie ekranu telewizora LED, LCD, OLED

Podobnie jak w przypadku ekranów typu QLED, dla telewizorów LED czy LCD sprawdzi się miękka ściereczka z mikrofibry. W tym wypadku warto wykorzystać preparaty w aerozolu, które są dostępne w sklepach RTV. Dzięki tego typu środkom nie tylko usuniemy brud czy plamy, ale również wypielęgnujemy matrycę, nadając jej właściwości antystatyczne – to znaczy, że uchronimy ją przed ponownym osadzaniem się kurzu.

W przypadku telewizorów typu OLED może przydać się kilka kropli płynu do myci naczyń dodanych do wody. Delikatnie zwilżamy taką mieszaniną ściereczkę z mikrofibry i kolistymi ruchami wycieramy ekran. Nie należy tego robić długo ani zbyt intensywnie, a to z powodu wyposażenie tego rodzaju telewizorów w powłokę antyrefleksową.

Ważne wskazówki – co robić, a czego nie?

Co robić, aby czyszczenie telewizora było skuteczne i bezpieczne? Musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Oto najważniejsze z nich.

1. Odbiornik powinien być odłączony od prądu oraz wystudzony.

2. W przypadku zabrudzeń trudno dostępnych – na przykład przy wlotach powietrza czy portach, używamy patyczków higienicznych.

3. Ramy telewizora przecieramy zwilżoną szmatką z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

4. Kurz na tylnej obudowie warto wysprzątać za pomocą odkurzacza, ale tylko z końcówką z miękką szczotką.

5. Tył obudowy przetrzeć możemy także lekko zwilżoną ściereczką z mikrofibry.

6. Zanim ponownie uruchomimy sprzęt czekamy, aż urządzenie dokładnie wyschnie.

Istnieje też lista czynności, których nie należy robić podczas czyszczenia telewizora. Ekran może wówczas ulec uszkodzeniu, musimy więc zachować szczególną czujność. O czym warto pamiętać?

1. Do czyszczenia matrycy nie używamy gąbek do mycia naczyń, a zwłaszcza ich szorstkiej strony, ręczników papierowych, chusteczek higienicznych czy ściereczek do kurzu wykonanych z innych materiałów niż mikrofibra. W ten sposób porysujemy i w rezultacie trwale uszkodzimy ekran.

2. Ze ściereczki przed użyciem usuwamy wszelkie poprzednie zabrudzenia.

3. Do czyszczenia telewizora nie używamy płynu do mycia szyb, żadnego środka chemicznego do mebli czy podłóg. Te preparaty mogą zniszczyć urządzenie.

4. Uporczywych, nie chcących zejść zabrudzeń nie zdrapujemy paznokciem ani tym bardziej nożem. Zamiast tego spryskujemy je specjalnymi preparatami.

5. W przypadku telewizorów plazmowych unikajmy środków zawierających aceton, amoniak, rozpuszczalnik, alkohol czy chlorek metylu.

6. Środek czyszczący nie może dostać się pod ramkę telewizora. Nie spryskujmy więc powierzchni wyświetlacza, a zamiast tego nanieśmy trochę preparatu na szmatkę i dopiero wtedy przetrzyjmy ekran.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 05:26