StoryEditorProste triki!

Jak czyścić i dbać o grzejniki?

Kaloryfery to często zapomniane urządzenia, które są ważne dla naszego domu. Nasze zainteresowanie zdobywają głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jedyne o czym marzymy to ciepło. Dlaczego i jak często powinniśmy je czyścić?

Dlaczego powinniśmy czyścić grzejniki?

Kaloryfery, dzięki naszej niechęci do ich sprzątania, to atrakcyjne siedlisko dla kurzu i bakterii. Dlaczego powinniśmy się przemóc i posprzątać kaloryfer od wewnętrznej i zewnętrznej strony? Zbierający się w ich wnętrzu kurz może utrudniać pracę tych urządzeń. Co gorsza – pokaźna warstwa kurzu sprawi, że w okresie grzewczym przez kilka dni w mieszkaniu, będzie unosił się nieprzyjemny, zatęchły zapach. Powodem będzie intensywne ogrzanie zanieczyszczeń. Ponadto, ciepłe powietrze rozniesie się po domu wraz z mikrocząsteczkami brudu.

Kiedy najlepiej czyścić grzejniki?

Zaleca się czyszczenie grzejników dwa razy w roku – przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po jego zakończeniu. Jednak im częściej będziemy czyścić grzejniki, tym lepiej.

Jak czyścić grzejnik płytowy?

Najczęściej spotykane w domach są właśnie grzejniki płytowe. Instaluje się je nie tylko ze względów estetycznych, ale też dlatego, że są niedrogie, uniwersalne w zastosowaniu, mniejsze i lżejsze od tych żeliwnych.

Jak czyścić grzejnik płytowy? Mimo wielu zalet, jego czyszczenie jest utrudnione. Dlaczego? Czyszczenie nie obędzie się bez demontażu. Należy zacząć od zdjęcia gałki termostatycznej. Kolejnym krokiem będzie zdjęcie kratki (tzw. grilla), która znajduje się w górnej części urządzenia oraz osłon bocznych. Te części kaloryfera umocowane są przy pomocy specjalnych zatrzasków, które najlepiej podważyć, np. używając noża.

Do czyszczenia żeberek grzejnika przydadzą się się:

  • odkurzacz, specjalna szczotka do grzejnika lub szczotka do czyszczenia butelek - istotne jest, żeby włosie szczotki było delikatne. Pod żadnym pozorem nie używaj drucianej szczotki – może ona porysować grzejnik, co będzie skutkowało korozjami metalowych elementów czy nawet wyciekiem wody.
  • ścierki z mikrofibry lub miękka gąbka oraz łagodny detergent - silne środki chemiczne mogą przyczynić się do uszkodzeń i odpryśnięcia powłoki, która zabezpiecza płyty przed rdzewieniem.

Zwilżoną szczotką należy delikatnie wyczyścić powierzchnię między żeberkami, a ściereczką wytrzeć kurz z wierzchu. Po złożeniu grzejnika zaleca się wyczyść gąbką przednie panele urządzenia.

O czym warto pamiętać w przypadku dłuższych grzejników?

Tu najlepiej sprawdzi się czyszczenie grzejnika partiami, tzn. najpierw czyścimy jedną część, później drugą. Warto zwrócić uwagę na to, by zdejmując górną pokrywę pamiętać o ściąganiu zacisków mocujących narzędzie do ściany i nakładaniu ich z powrotem po zakończeniu czyszczenia każdej części. Jak ma przebiegać ten proces? Zacznij od odciągnięcia jednego zaczepu. Zdejmij pierwszą część grilla. Następnie załóż uchwyt i dopiero wtedy wyczyść drugą część grzejnika. W innym przypadku kaloryfer spadnie na podłogę, ponieważ zaczepy będą go podtrzymywać wyłącznie od spodu.

Jak czyścić grzejnik żeliwny?

Czyszczenie grzejnika żeliwnego jest nieco prostsze od czyszczenia tego płytowego. W tym wypadku nie trzeba nic zdejmować. Tak samo jak wcześniej, do czyszczenia przyda się specjalny czyścik do grzejników lub szczotka do butelek, przy jej użyciu należy dokładnie wyczyścić przestrzenie między żeberkami. Te narzędzia można jednak zastąpić. Ważne, by stosowany przedmiot był wystarczająco długi i cienki (np. pędzel krzywik lub kij od miotły zwinięty w miękką ścierkę). Równie dobrze sprawdzi się odkurzacz z długą i wąską szczoteczką. Jeśli nie posiadasz tego typu szczoteczki – wykorzystaj rolkę po papierze ręcznikowym. Odpowiednio przymocowana do rury (np. taśmą) i zagięta na wylocie – stworzy ssawkę, dzięki której z łatwością oczyścisz grzejnik.

Proste triki na wyczyszczenie kaloryfera

Internauci chętnie dzielą się poradami na różne tematy. Wśród nich znalazły się również triki, które ułatwią ci wyczyszczenie grzejnika. Oto kilka propozycji:

  • bagnet do kaloryferów – ma ułatwić dotarcie do trudno dostępnych zakamarków;
  • zamiast bagnetu można użyć długiej linijki lub kija owiniętego ściereczką i zabezpieczonego taśmą;
  • delikatny płyn do mycia naczyń – jeśli czyszczenie na sucho będzie niewystarczalne, można użyć płynu do naczyń, dodając go do wody i spryskując wnętrze grzejnika (to dłuższy proces – potrzebne będą jeszcze: miękka szczotka, ściereczka i duża miska; na podłodze rozłóż szmatkę; następnie, mokry kaloryfer wyszoruj szczoteczką; później brud spłucz gorącą wodą, polewając grzejnik od góry; po umyciu grzejnika – osusz go ręcznikiem, a podłogę wytrzyj suchym mopem);
  • proszek do prania wymieszany z wodą – taką mieszankę wlej do szczeliny kaloryfera (od góry); pamiętaj o podstawieniu miski pod grzejnik;
  • suszarka do włosów – delikatnie zabrudzony grzejnik wystarczy wyczyścić przy pomocy suszarki (ustaw ją na największą moc i trzymaj przy górnej części kaloryfera; wydmuchany brud – z łatwością – sprzątniesz odkurzaczem lub zmiotką);
  • myjka parowa.
image
FOTO: Envato Elements

oprac. Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:37