StoryEditorSPRZĄTANIE NA BŁYSK!

Jak czyścić wnętrze kaloryfera?

21.01.2024., 09:00h
Jesień i zima to czas wzmożonego ogrzewania domu. Nie zapominajmy więc o wysprzątaniu kaloryfera nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz. Chociaż wydaje się to trudne, to wcale takie nie jest. Wystarczy zastosować prosty trik, który już od jakiegoś czasu podbija internet. Jak wyczyścić grzejnik od środka w łatwy sposób?

Dlaczego należy czyścić grzejnik od środka?

Wiadomo, że kurz lubi osadzać się praktycznie na wszystkich powierzchniach, należy więc go regularnie usuwać. Nic więc dziwnego, że również wnętrze kaloryfera należy dokładnie wyczyścić, bowiem gromadzi się tam sporo zabrudzeń. Szczególnie ważne jest to w sezonie grzewczym. Gromadzące się w zakamarkach grzejnika mikrocząsteczki brudu i kurzu podczas nagrzewnia się urządzenia zostaną rozniesione wraz z ciepłym powietrzem po całym pomieszczeniu, przedostając się do naszych płuc. Jest to szczególnie niebezpieczne dla alergików czy osób cierpiących na choroby dróg oddechowych. Z tego powodu środek grzejnika czyścimy minimum dwa razy w roku.

Jak wyczyścić kaloryfer w środku?

Przed rozpoczęciem usuwania zanieczyszczeń z grzejnika wyłączamy urządzenie i czekamy, dopóki się nie schłodzi. Nie zapominajmy również o tym, aby przetrzeć zewnętrzne części kaloryfera, najlepiej przy pomocy wilgotnej ściereczki z mikrofibry z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ukryte przestrzenie z zewnątrz możemy spróbować przeczyścić też odkurzaczem.

Wnętrze kaloryfera to jednak spore wyzwanie. Na jego czyszczenie polecamy dwa sposoby. Pierwszy polega na użyciu suszarki do włosów, co jest jednak rozwiązaniem dosyć czasochłonnym. Dyszę urządzenia przykładamy do grzejnika i uruchamiamy w ten sposób, aby wydmuchiwało powietrze na najsilniejszych obrotach. Przed wykonaniem tej czynności pod kaloryferem rozłóżmy wilgotną szmatkę, która zbierze wypadający ze środka kurz i brud. Drugi trik natomiast szturmem podbija internet! Jest on szybszy i skuteczniejszy. Wystarczy wymieszać odrobinę proszku do prania z letnią, lecz nie gorącą wodą. Taką miksturę przelewamy przez grzejnik. Pod nim koniecznie ustawmy miskę czy jakiś pojemnik, do którego będzie spływać brudna woda.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 14:30