Jakie działanie ma herbata?
Liście herbaty zawierają wiele substancji, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Są to między innymi związki polifenolowe, zapobiegające powstawaniu wolnych rodników. W herbacie znajdują się również alkaloidy: teina, niwelująca zmęczenie i poprawiająca koncentrację oraz kofeina, charakteryzująca się działaniem pobudzającym. Dodatkowo napar z herbaty bogaty jest w witaminy A, C, B1, PP oraz wapń, magnez i cynk. Ten bogaty skład świadczy o tym, że to jeden z najzdrowszych napojów na świecie!
Jak wykorzystać torebki po herbacie w ogrodzie?
Gdy przesadzamy rośliny do nowej doniczki, na samym dnie pojemnika, jeszcze przed nasypaniem ziemi, umieśćmy zużyte torebki po herbacie. Będą one dobroczynnie wpływać na rośliny – dostarczą im dodatkowych składników pokarmowych, a przy tym uniemożliwią wodzie wyciekanie poza podstawkę.
Dobrym pomysłem będzie także zasilanie kwiatów raz w miesiącu esencją przygotowaną ze zużytych torebek po herbacie. Dzięki temu liście roślin domowych będą bardziej błyszczące i intensywnie zielone.
Do ogrodowego kompostu dodawajmy herbaciany susz – dostarczy on składników odżywczych oraz przyspieszy rozkład materii organicznej. Warto wiedzieć, że nie zawsze torebki po herbacie należy wrzucać do kompostownika w całości. Często są one wykonane z papieru bądź biodegradowalnego tworzywa, ale niekiedy zdarzają się produkty stworzone z włókien syntetycznych. Czasem warto umieścić w kompoście wyłącznie zawartość torebki.
Jako wykorzystać torebki po herbacie w domu?
Gdy chcemy pozbyć się brzydkich woni z mieszkania, możemy użyć torebek po herbacie. Wystarczy odcisnąć je po zaparzeniu napoju, a później umieścić na kaloryferze. Gdy torebka przeschnie, umiejscawiamy ją w miejscu, z którego unosi się nieprzyjemny zapach. Zostanie on szybko wchłonięty. Ten sam trik możemy zastosować w samochodzie. Torebkę po herbacie włóżmy również do… butów. Sprawi ona, że brzydka woń znoszonego obuwia zniknie.
W czyszczeniu brudnego sedesu, w którym pojawił się osad z kamienia, też pomogą torebki po herbacie. Wystarczy wrzucić je na parę chwil do toalety. Musimy jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie spuszczać wody wraz z saszetkami, mogą one bowiem zatkać odpływ. Nie namaczajmy ich również zbyt długo – mogą odbarwić muszlę klozetową. Z torebek po herbacie możemy także przygotować preparat nabłyszczający, idealny do ceramiki i szkła. Zamaczajmy ściereczkę w herbacianym wywarze, a następnie przecierajmy lustra czy płytki w łazience.
Pielęgnacja mebli z drewna często jest wyzwaniem, jednak w pozbyciu się kurzu z tych miejsc pomogą saszetki po herbacie! Namoczmy szmatkę w herbacianym wywarze, a nadamy naszym drewnianym kredensom, biurkom, stołom czy szafom pięknego połysku.
Herbata ma także działanie odtłuszczające. Wlewamy do zatłuszczonego naczynia napar z kilku saszetek czarnej herbaty i pozostawiamy na dłuższy czas. Później domycie zabrudzeń będzie niezwykle proste. Dobrym pomysłem jest namaczanie naczyń w zlewie z dodatkiem kilku zużytych saszetek herbaty.
Jak wykorzystać torebki po herbacie w pielęgnacji?
Torebka po herbacie sprawdzi się jako ekologiczny, awaryjny dezodorant. Herbata ma działanie antyoksydacyjne i antybakteryjne, dzięki czemu zneutralizuje nieprzyjemny zapach. Wystarczy przetrzeć wilgotną saszetką okolice pach.
Zielona herbata zdziała cuda na suchą i podrażnioną skórę. Wystarczy przygotować relaksującą kąpiel z dwoma lub trzema saszetkami wrzuconymi do ciepłej wody w wannie. Podobny napar pomoże odżywić włosy. Przygotujmy płukankę do włosów, którą stosować musimy od razu po umyciu. Włosy nabiorą blasku i będą miękkie w dotyku.
Herbata ma także działanie przeciwzapalne, idealnie sprawdzi się więc w przypadku drobnych skaleczeń i lekkich podrażnień skóry. Aby złagodzić ból i obrzęk, przykładamy wilgotną saszetkę z herbatą do rany. Na bolący ząb pomoże zamoczona uprzednio w ciepłej wodzie, mokra torebka herbaty. Także na oparzenia kojąco zadziała schłodzona saszetka zaparzonej już zielonej herbaty.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements