StoryEditorZERO WASTE

Jak można wykorzystać torebki po zaparzonej herbacie?

07.02.2023., 12:00h
Zużyte torebki po wypitej herbacie najczęściej wyrzucamy do kosza na śmieci. Okazuje się, że to błąd! Torebki z herbatą można wykorzystać na co najmniej kilka różnych sposobów. Pomogą one zarówno w sprzątaniu, jak i w pielęgnacji cery. Torebki wystarczy tylko wysuszyć.

Jakie działanie ma herbata?

Liście herbaty zawierają wiele substancji, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Są to między innymi związki polifenolowe, zapobiegające powstawaniu wolnych rodników. W herbacie znajdują się również alkaloidy: teina, niwelująca zmęczenie i poprawiająca koncentrację oraz kofeina, charakteryzująca się działaniem pobudzającym. Dodatkowo napar z herbaty bogaty jest w witaminy A, C, B1, PP oraz wapń, magnez i cynk. Ten bogaty skład świadczy o tym, że to jeden z najzdrowszych napojów na świecie!

Jak wykorzystać torebki po herbacie w ogrodzie?

Gdy przesadzamy rośliny do nowej doniczki, na samym dnie pojemnika, jeszcze przed nasypaniem ziemi, umieśćmy zużyte torebki po herbacie. Będą one dobroczynnie wpływać na rośliny – dostarczą im dodatkowych składników pokarmowych, a przy tym uniemożliwią wodzie wyciekanie poza podstawkę.

Dobrym pomysłem będzie także zasilanie kwiatów raz w miesiącu esencją przygotowaną ze zużytych torebek po herbacie. Dzięki temu liście roślin domowych będą bardziej błyszczące i intensywnie zielone.

Do ogrodowego kompostu dodawajmy herbaciany susz – dostarczy on składników odżywczych oraz przyspieszy rozkład materii organicznej. Warto wiedzieć, że nie zawsze torebki po herbacie należy wrzucać do kompostownika w całości. Często są one wykonane z papieru bądź biodegradowalnego tworzywa, ale niekiedy zdarzają się produkty stworzone z włókien syntetycznych. Czasem warto umieścić w kompoście wyłącznie zawartość torebki.

Jako wykorzystać torebki po herbacie w domu?

Gdy chcemy pozbyć się brzydkich woni z mieszkania, możemy użyć torebek po herbacie. Wystarczy odcisnąć je po zaparzeniu napoju, a później umieścić na kaloryferze. Gdy torebka przeschnie, umiejscawiamy ją w miejscu, z którego unosi się nieprzyjemny zapach. Zostanie on szybko wchłonięty. Ten sam trik możemy zastosować w samochodzie. Torebkę po herbacie włóżmy również do… butów. Sprawi ona, że brzydka woń znoszonego obuwia zniknie.

W czyszczeniu brudnego sedesu, w którym pojawił się osad z kamienia, też pomogą torebki po herbacie. Wystarczy wrzucić je na parę chwil do toalety. Musimy jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie spuszczać wody wraz z saszetkami, mogą one bowiem zatkać odpływ. Nie namaczajmy ich również zbyt długo – mogą odbarwić muszlę klozetową. Z torebek po herbacie możemy także przygotować preparat nabłyszczający, idealny do ceramiki i szkła. Zamaczajmy ściereczkę w herbacianym wywarze, a następnie przecierajmy lustra czy płytki w łazience.

image

Nie wyrzucaj zużytych torebek po herbacie!

FOTO: Envato Elements

Pielęgnacja mebli z drewna często jest wyzwaniem, jednak w pozbyciu się kurzu z tych miejsc pomogą saszetki po herbacie! Namoczmy szmatkę w herbacianym wywarze, a nadamy naszym drewnianym kredensom, biurkom, stołom czy szafom pięknego połysku.

Herbata ma także działanie odtłuszczające. Wlewamy do zatłuszczonego naczynia napar z kilku saszetek czarnej herbaty i pozostawiamy na dłuższy czas. Później domycie zabrudzeń będzie niezwykle proste. Dobrym pomysłem jest namaczanie naczyń w zlewie z dodatkiem kilku zużytych saszetek herbaty.

Jak wykorzystać torebki po herbacie w pielęgnacji?

Torebka po herbacie sprawdzi się jako ekologiczny, awaryjny dezodorant. Herbata ma działanie antyoksydacyjne i antybakteryjne, dzięki czemu zneutralizuje nieprzyjemny zapach. Wystarczy przetrzeć wilgotną saszetką okolice pach.

Zielona herbata zdziała cuda na suchą i podrażnioną skórę. Wystarczy przygotować relaksującą kąpiel z dwoma lub trzema saszetkami wrzuconymi do ciepłej wody w wannie. Podobny napar pomoże odżywić włosy. Przygotujmy płukankę do włosów, którą stosować musimy od razu po umyciu. Włosy nabiorą blasku i będą miękkie w dotyku.

Herbata ma także działanie przeciwzapalne, idealnie sprawdzi się więc w przypadku drobnych skaleczeń i lekkich podrażnień skóry. Aby złagodzić ból i obrzęk, przykładamy wilgotną saszetkę z herbatą do rany. Na bolący ząb pomoże zamoczona uprzednio w ciepłej wodzie, mokra torebka herbaty. Także na oparzenia kojąco zadziała schłodzona saszetka zaparzonej już zielonej herbaty.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 05:16