Z tego artykułu dowiesz się:
Jak pielęgnować trawnik we wrześniu?
Jak pielęgnować trawnik w październiku?
Jak przygotować trawnik do zimy? Dodatkowe triki.
Jak pielęgnować trawnik we wrześniu?
Wrześniowa pielęgnacja trawnika będzie skupiała się na jego rewitalizacji oraz powolnym przygotowywaniu do zimy i opadów śniegu. Podstawowym zabiegiem wciąż jest regularne koszenie murawy oraz podlewanie (przeprowadzane co dwa dni, rano lub wieczorem). Aby wspomóc jej wzrost oraz odbywające się procesy biologiczne, warto nawozić glebę potasem i fosforem, dzięki czemu wzmocnimy system korzeniowy. W celu poprawienia jakości trawnika warto zastosować także selektywne herbicydy, które pomogą w walce z uciążliwymi chwastami. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować oprysku na murawie, która była zakładana w tym sezonie, gdyż może to spalić młode i delikatne źdźbła.
We wrześniu na nasz trawnik zacznie opadać coraz więcej liści, które skutecznie utrzymują wilgoć i gniją, co następnie może prowadzić do rozwijania się chorób grzybowych oraz pleśni. Takie zalegające liście należy regularnie i dokładnie sprzątać.
Jak pielęgnować trawnik w październiku?
Głównym celem zabiegów pielęgnacyjnych trawnika, które przeprowadzamy w październiku, jest bezpośrednie przygotowanie murawy do nadchodzących przymrozków oraz wzmożonej ilości opadów. Musimy się skupić, przede wszystkim, na poprawie kondycji trawy, zmniejszeniu ryzyka przemarzania oraz zapobieganiu pleśni śniegowej w sezonie wiosennym. Prace, których należy się podjąć, możemy ułożyć w pomocniczą listę, dzięki której pielęgnacja będzie bardziej zorganizowana:
Koszenie trawnika w październiku przebiega odmiennie od przycinania letniego. Jesienią murawa rośnie o wiele wolniej, dlatego też przycinanie powinno być wykonywane co dwa tygodnie, na wysokość około 4-5 centymetrów. Najodpowiedniejszą porą jest popołudnie, kiedy poranna rosa już wyschła, a wieczorna wilgoć jeszcze nie nadeszła.
Oczyszczanie trawnika jest niezbędnym krokiem w odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie po wcześniej wykonanym koszeniu. Zebranie wszystkich odpadów biologicznych, liści i pędów zapobiegnie rozwijaniu się pleśni i grzyba, kiedy na murawę spadnie śnieg.
Przeczytaj także: Dokąd nocą tupta jeż? Być może do Twojego ogrodu!
Nawożenie w październiku, zdaniem niektórych ekspertów, jest obowiązkowe i kluczowe dla utrzymania odpowiedniego stanu murawy. W tym miesiącu ważne jest zasilanie substancjami odżywczymi, szczególnie kompostem, który poprawi strukturę i żyzność gleby.
Jak przygotować trawnik do zimy? Dodatkowe triki
Wczesnojesienne przygotowania trawnika do zimy ruszają pełną parą. Jeśli jednak letnie gorączki i susze pozostawiły naszą murawę w gorszym stanie, warto wziąć pod uwagę również kilka dodatkowych trików, które z pewnością ją odżywią:
- Podczas jesiennej pielęgnacji trawnika pomocne może być również przeprowadzenie aeracji, która polega na nakłuwaniu całej powierzchni murawy na głębokość około 10 centymetrów. Aeracja wspomaga cyrkulację powietrza w glebie i zapobiega zaleganiu wody.
- Okres wczesnojesienny, a szczególnie jesień, to doskonały czas na przeprowadzanie dosiewek oraz zapełnianie wszelkich „dziur” w murawie.
- Jeśli nasz trawnik ma tendencję do chorób, szczególnie tych grzybowych, przed zimą warto profilaktycznie stosować środki ochrony murawy.
- W jesiennej pielęgnacji trawnika może pomóc jego wertykulacja, czyli wyczesywanie darni ostrymi grabiami.
- Ostatnie koszenie trawnika zaleca się przeprowadzać w połowie października.
fot. envato elements