StoryEditorNIEPROSZENI GOŚCIE W DOMU

Jak poradzić sobie z inwazją prusaków i karaluchów?

18.01.2023., 10:00h

Prusaki i karaluchy często bardzo niespodziewanie rozgaszczają się w naszym domu. Nawet jeżeli ich liczba jest niewielka, to te szkodniki mnożą się w zastraszającym tempie. Zanim zdecydujemy się na profesjonalne rozwiązania na walkę z karaczanami, warto najpierw wziąć sprawy w swoje ręce i wypróbować domowe sposoby.

Skąd biorą się karaluchy i prusaki?

Ulubionym miejscem szkodników takich jak prusaki oraz karaluchy jest kuchnia. Tam znajdują pożywienie w postaci pozostawionych resztek jedzenia. Właściwie wszędzie, gdzie okruchy czy pozostałości po przeróżnych potrawach, tam znajdą się prusaki i karaluchy. Z tego względu warto spożywać posiłki tylko w jednym pokoju, a wszelkie produkty spożywcze przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. W przypadku misek zwierząt domowych, należy czyścić je regularnie z resztek karmy. Codziennie wyrzucajmy również śmieci z kuchni. Dzięki tym profilaktycznym środkom zminimalizujemy ryzyko pojawienia się w naszym otoczeniu prusaków i karaluchów.

Pamiętać należy, że zwierzęta te mogą przetrwać nawet miesiąc bez pożywienia, jednak bez wody giną w ciągu tygodnia. Z tego względu usuńmy wszelkie źródła wilgoci, naprawiajmy przeciekające krany, wycierajmy mokre zlewy i umywalki. Każda szczelina w ścianie lub podłodze to miejsce, przez które insekty dostają się do naszego domu. Należy zabezpieczyć również kratkę wentylacyjną – ona też jest potencjalną „furtką” dla prusaków i karaluchów.

Prusaki i karaluchy stanowią zagrożenie!

Warto wiedzieć, że insekty te przenoszą na swojej powłoce chorobotwórcze drobnoustroje, pleśnie i bakterie gnilne. Kontakt z prusakami czy karaluchami może wywołać choroby takie jak: gruźlica, dżuma, dur brzuszny, czerwonka, tyfus, tężec, świąd, syfilis, a nawet AIDS. Dodatkowo inwazja tych insektów często kończy się zatruciami pokarmowymi. Z tego względu trzeba być szczególnie ostrożnym, a w przypadku pojawienia się problemu wiedzieć, jak go zwalczyć.

Tych rzeczy prusaki i karaluchy nie cierpią

image

Jak poradzić sobie z inwazją prusaków i karaluchów?

FOTO: Envato Elements

Aby skutecznie zwalczyć uciążliwe insekty, najlepiej wprowadzić pewne bodźce, które spowodują, że karaluchy i prusaki będą unikać konkretnych miejsc, a w rezultacie mogą zostać całkowicie odstraszone. Do tzw. bodźców awersyjnych należą:

  • Kwiaty złocienia dalmatyńskiego – te części rośliny warto rozmieścić w strategicznych miejscach – pod zlewem, w szafkach czy przy drzwiach. W ten sposób skutecznie zniechęcimy insekty do eksploracji kuchni.
  • Amoniak – owady te odczuwają wstręt do zapachu tej substancji. Możemy umyć roztworem z amoniaku podłogę, rury pod zlewem i inne elementy w kuchni. Zapach amoniaku jest jednak szczególnie nieprzyjemny także dla ludzi, co warto mieć na uwadze.
  • Cukier i proszek do pieczenia – również ta mieszanka działa na prusaki i karaluchy awersyjnie. Warto rozsypać ją w strategicznych miejscach kuchni.
  • Kocimiętka i liście laurowe – należy rozsypać zioła w wielu miejscach domu. Insekty wprost nienawidzą tych roślin.
  • Niska temperatura – można wykorzystać ten bodziec i często wietrzyć mieszkania zimą.
  • Światło – prusaki i karaluchy unikają jasnych pomieszczeń, najczęściej biegają po domu w nocy, kiedy jest ciemno. Tam, gdzie zapalone światło, nie będą czuły się bezpiecznie.

Domowe sposoby na prusaki i karaluchy – które są skuteczne?

Jedną ze skuteczniejszych pułapek na szkodniki jest… naczynie z piwem. W miejscach najczęściej odwiedzanych przez robactwo ustawiamy pojemniki z tym trunkiem. Z pewnością aromat przyciągnie uwagę insektów, ale zawartość alkoholu doprowadzi owady do stanu nieprzytomności. Wówczas prusaki i karaluchy należy wrzucić do ognia bądź zalać wrzątkiem. Procedurę powtarzamy aż do całkowitego pozbycia się szkodników. Z dużym prawdopodobieństwem wiele prusaków i karaluchów również utopi się w lepkim napoju.

Można także spróbować podtruć insekty, pozostawiając w resztkach jedzenia sporą ilość maści siarkowej, która dostępna jest w aptekach. Znalezione owady i kawałki pożywienia zalewamy wrzątkiem lub palimy.

Ostatnim, równie skutecznym sposobem na pozbycie się prusaków i karaluchów jest proszek z grochu oraz gipsu. Aby go przygotować, rozdrabniamy w moździerzu groch, aż do uzyskania tekstury mąki. Do tego dodajemy odrobinę cukru oraz przesiany przez sitko gips. Mieszamy składniki i uzyskujemy lekki proszek, który wysypujemy w miejscach, w których gromadzą się owady, a także przy podłodze i w okolicach instalacji. Ten domowy preparat zastąpi środki, które możemy zakupić w marketach ogrodniczych.

Jednak jeżeli już wszystko zawiedzie, pozostaje nam udać się do specjalistów, którzy zajmą się problemem, uwalniając nas od kłopotliwych lokatorów.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 17:39