StoryEditorPAJĄKI W DOMU

Jak pozbyć się pająków z domu? Te zapachy odstraszą je raz na zawsze!

06.02.2023., 12:20h

Chociaż pająki to pożyteczne stworzenia, to wiele osób nie może znieść ich obecność w domu. Okazuje się, że pozbycie się tych zwierząt nie jest wcale takie trudne! Odstraszą je przede wszystkim naturalne preparaty, które będą wydzielać określone zapachy. Co zniechęci pająki do mieszkania w naszym domu?

Pająki w domu – skąd się biorą?

Powszechnie panuje przekonanie, że pajęczaki pojawiają się wyłącznie w starych i zabałaganionych domach. Tymczasem okazuje się, że mogą one zadomowić się praktycznie wszędzie – zarówno w starszym domu na wsi, jak i w nowoczesnych mieszkaniach w centrum miasta. Wiadomo, że najwięcej pająków pojawia się wraz z nadejściem jesieni. To wtedy właśnie zaczynają one poszukiwać ciepłego schronienia na zimę. Przedostają się do pomieszczeń przede wszystkim przez okna oraz przez klatki wentylacyjne. Czasem przenosimy je również my sami, wraz z materiałami budowlanymi, meblami, odzieżą, butami czy innymi przedmiotami. Pająki mogą dostawać się do domów i mieszkań także w sierści psów i kotów.

Genialne sposoby na pozbycie się pająków z domu

W pozbyciu się pająków pomogą nam naturalne środki domowej roboty. Przygotujemy je z produktów, które większość z nas ma pod ręką w kuchni. Ich największą zaletą jest bezpieczeństwo zarówno dla nas, jak i dla zwierząt czy roślin. Pajęczaki nie znoszą konkretnych zapachów. Domowej roboty preparatem spryskajmy więc drzwi, firanki oraz framugi.

Pierwszy sposób na odstraszenie pająków polega na wymieszaniu świeżego soku z cytryny z wodą w proporcji 1:2. Tak przygotowanym płynem spryskujemy miejsca, w których często pojawiają się te stworzenia – parapety, kąty pokojów, kratki wentylacyjne, framugi okien, firanki. Ten płyn nie powoduje śmierci pająków, lecz działa na nie niezwykle drażniąco. Podobnie zadziała kwasek cytrynowy. Wystarczy do 1 litra wody dodać 4-5 łyżeczek kwasku lub 1 łyżkę naturalnego olejku cytrynowego. Całość przelewamy do butelki z atomizerem, mocno wstrząsamy i spryskujemy newralgiczne miejsca.

Druga metoda polega na przygotowaniu naparu z mięty. Garść liści tej rośliny wrzucamy do wrzątku i zaparzamy. Następnie przelewamy miksturę do butelki ze spryskiwaczem. Rozpylamy napar w miejscach bytowania pająków. Pamiętajmy jednak, że wywar z mięty może odbarwić białe firanki, pozostawiając na nich nieestetyczne plamy. Również woda z olejkiem z mięty pieprzowej w proporcji 1:10 zdziała cuda. Pająki będą omijać nasz dom szerokim łukiem, jeżeli spryskamy takim środkiem ramy okienne czy listwy przypodłogowe. Dobrym pomysłem będzie także ustawienie na parapecie mięty posadzonej w doniczce. Również inne zioła, takie jak bazylia, trawa cytrynowa czy lawenda, zadziałają odstraszająco na pająki.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 21:04