StoryEditorSPRAWDZONE DOMOWE SPOSOBY

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

07.01.2024., 09:00h
Zaparowane szyby to najczęstszy problem, jaki pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Nie bagatelizujmy go – to znak, że w naszych wnętrzach panuje nadmierna wilgotność. To sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów, które później bardzo trudno zlikwidować. Warto więc już teraz pozbyć się wilgoci z domu. Jak to zrobić domowymi sposobami?

Nadmierna wilgoć w domu prowadzi do zagrzybienia! Czym to grozi?

Wilgoć w mieszkaniu to bardzo poważny problem, który szczególnie uwidacznia się wraz z nadejściem jesieni. To wówczas zauważyć możemy pierwszy symptom – zaparowane szyby okien. Im dłużej nadmierna wilgoć będzie utrzymywać się w pomieszczeniach, tym większe ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, które trudno będzie usunąć. Poza tym są szkodliwe dla zdrowia i mogą wpływać na rozwój wielu chorób. Pleśnie i grzyby stanowią szczególne zagrożenie dla małych dzieci, ludzi starszych i osób z obniżoną odpornością. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się alergicy oraz astmatycy. Przebywanie w zawilgoconym wnętrzu przez dłuższy czas sprzyja rozwojowi infekcji stawów i dróg oddechowych. W skrajnych przypadkach pleśnie i grzyby doprowadzającą do zapalenia zatok czy infekcji skórnych, a nawet do uszkodzenia nerek i wątroby.

Metody na wilgoć w domu – jak się jej pozbyć w prosty sposób?

Istnieje sporo sposobów na ograniczenie wilgoci w domu. Przede wszystkim warto często wietrzyć pomieszczenia. Jest to jednak utrudnione w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury na zewnątrz są niskie, a my dodatkowo ogrzewamy wnętrza. Warto jednak chociaż raz na jakiś czas uchylić okno. Poza tym możemy zaopatrzyć się w profesjonalne pochłaniacze wilgoci. Te z wyższych półek to niemały koszt, z kolei mniejsze urządzenia najczęściej wyglądają mało estetycznie.

Możemy wyróżnić też domowe sposoby na pochłanianie wilgoci zbierającej się wokół ram okiennych. Do tego celu wykorzystać możemy kilka substancji. Jedną z nich jest najzwyklejsza sól kuchenna. Wystarczy garść bądź dwie wsypać do woreczka wykonanego z naturalnego materiału. Możemy wykorzystać też na przykład bawełnianą skarpetkę czy ściereczkę kuchenną. Całość kładziemy na parapecie bądź zawieszamy na klamce okna.

Kolejnym materiałem pochłaniającym wilgoć jest kreda. Na pewno znajdzie się ona w tych domach, w których są małe dzieci. Wystarczy kilka słupków związać razem sznurkiem i ustawić na parapetach w tych miejscach, które są najbardziej zawilgocone. Aby kreda nie pozostawiała śladów pod wpływem wchłanianej wilgoci, warto położyć ją na małym spodeczku w pobliżu rogów ram okiennych. Ostatni przydatny materiał to żel krzemionkowy, czyli silikażel. Dodaje się go do kartonów z butami, do torebek czy innych elementów odzieży. Funkcją tych małych paczuszek jest pochłanianie wilgoci. Ułożenie ich blisko okien pomoże osuszyć powietrze. Uważajmy jednak, aby kontaktu z tą substancją nie miały dzieci oraz zwierzęta domowe.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: mjakmama24.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 09:35