StoryEditorSPOSOBY NA SPRZĄTANIE PO KOCIE

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

04.02.2024., 15:00h
Kot to często ulubieniec domu. Kociarze jednak z pewnością wiedzą, jak nieprzyjemny zapach wydziela mocz tych zwierząt. Plamy są dobrze widoczne i wyczuwalne już z daleka. Często woń utrzymuje się na długi czas po uprzątnięciu zabrudzeń. Jak więc pozbyć się w skuteczny sposób smrodu kociego moczu?

Dlaczego kot załatwił się poza kuwetą? Możliwe przyczyny

Koty słyną z tego, że bardzo dbają o swoją higienę. Czasem może więc dziwić, że zwierzęta te załatwiają się poza kuwetami. Jeżeli kłopot w naszym domu jest uciążliwy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników. Czasem problemem jest sama kuweta, na przykład jej zbyt mały rozmiar czy nieodpowiednia dla mruczka lokalizacja. Najczęściej jednak koty oddają mocz poza kuwetą, gdy czynność ta wiąże się z bólem albo gdy są chore. Gdy zauważmy kłopoty, powinniśmy od razu udać się z naszym zwierzakiem do weterynarza. Powodem załatwiania się poza miejscem do tego przeznaczonym mogą być również niewłaściwe warunki higieniczne w kuwecie bądź niepasujący żwirek (na przykład materiały o dużej granulacji mogą ranić łapki).

Jak usunąć zapach kociego moczu? Sprawdzone, domowe sposoby

Jeżeli tylko przyłapaliśmy naszego kota na gorącym uczynku bądź zauważyliśmy plamy moczu, powinniśmy działać niezwłocznie. Wówczas istnieje większa szansa na to, że uda nam się wywabić zabrudzenia. W przeciwnym razie mocz może wsiąkać coraz głębiej w materiał. Najlepiej najpierw kocią urynę delikatnie wchłonąć w ręcznik papierowy. Następnie przemywamy poplamione miejsce miękką gąbką zamoczoną w chłodnej wodzie. Gdy nieprzyjemny zapach długo się utrzymuje, należy często wietrzyć pomieszczenie.

Do usuwania kociego moczu nie przydadzą się wszelkie detergenty na bazie amoniaku czy wybielacze chlorowe. Chociaż mogą usunąć plamę, to zachęcą koty do załatwiania się w tym samym miejscu, bowiem mają dosyć zbliżony zapach do kociej uryny. Pamiętajmy również, że środek, którego użyjemy, powinien być bezpieczny dla mruczka. Nie musimy jednak sięgać po profesjonalne, chemiczne preparaty. Warto wykorzystać w tym przypadku bezpieczniejsze i równie skuteczne, domowe sposoby.

Najskuteczniejszym neutralizatorem kociego moczu jest soda oczyszczona. Pozwoli nam usunąć nieprzyjemną woń oraz plamy z różnych tkanin, w tym z dywanów. Możemy zastosować ją na sucho, po prostu posypując zabrudzone miejsce, a później zbierając resztki odkurzaczem. Inny pomysł polega na zmieszaniu sody oczyszczonej z wodą. W ten sposób powstaje pasta, którą wcieramy w zanieczyszczenie. Zamiennikiem tego produktu jest mąka kukurydziana, której działanie będzie bardzo podobne. Mąka ta absorbuje plamy oraz cząsteczki zapachowe. Można wykorzystać ją na przykład na materacu.

Inny pomysł na czyszczenie poplamionych przez kota powierzchni jest roztwór wody z octem w stosunku 3:1. Taką mieszanką przecieramy brudne miejsca. Pamiętajmy jednak, że zapach octu jest intensywny i utrzymuje się dość długo w pomieszczeniu. Kolejnym domowym neutralizatorem kociej uryny jest woda utleniona. Aby pozbyć się smrodu z kanapy czy łóżka, zmieszajmy ten preparat z wodą w stosunku 1:10. Takim roztworem spryskujemy tkaninę, a następnie pierzemy ją. Uważajmy jednak – delikatny materiał może zostać odbarwiony po użyciu wody utlenionej!

Na rynku zoologicznym znajdziemy również wiele gotowych neutralizatorów zapachu kociego moczu. Można je stosować na różnych powierzchniach – i twardych, i tekstylnych. Dodatkowo te produkty wykorzystuje się do poprawienia warunków higienicznych w kuwecie. Dzięki nim żwirek dłużej zachowa świeżość. Pochłaniacze zapachów najczęściej mają formę sprayów bądź granulek.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:35