StoryEditorCO ZROBIĆ, ABY CHOINKA DŁUŻEJ STAŁA W DOMU?

Jak przedłużyć żywotność choinki? Wypróbuj te triki!

15.12.2023., 08:00h
Żywa choinka na Święta ma swój urok i czar. Wprowadza cudowny klimat, a zapach świerku albo sosny będzie utrzymywał się w domu przez dłuższy czas. Niektórzy nie mogą się doczekać i już kupują drzewka. Jak sprawić, aby nasza choinka jak najdłużej zdobiła wnętrze? Oto sposoby na przedłużenie jej żywotności.

Jaką choinkę kupić? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Podczas zakupów drzewka bożonarodzeniowego warto dokładnie przyjrzeć się wybranemu egzemplarzowi. Od stanu choinki będzie zależała jej żywotność, gdy już znajdzie się w domu. Im świeższy okaz, tym dłużej postoi, zdobiąc wnętrze i wprowadzając klimat Świąt. Jakie będą cechy, na które powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim spójrzmy na igły. Gdy lekko potrząśniemy choinką, nie powinny one opadać. Igły muszą być ponadto soczyście zielone i elastyczne. Suche czy przebarwione wskazują na to, że drzewko było ścięte już dawno. Sprawdźmy też pień – gdy jest jasny, widać w nim słoje i dodatkowo zauważamy delikatne ślady żywicy, to choinka jest świeża. Odrzućmy egzemplarze z pniami ciemnobrązowymi bądź wręcz czarnymi, które są całe oblepione żywicą.

Co zrobić, aby choinka dłużej postała w domu? Jak przedłużyć żywotność drzewka ciętego?

Gdy już przyniesiemy choinkę ciętą do domu, możemy skrócić nieco jej pień. Wystarczy około 2-5 cm. W ten sposób również nieco odświeżymy nasz okaz. Następnie pozwólmy drzewku zaadaptować się do nowych warunków. Najpierw umieśćmy je w miejscu o temperaturze nieco niższej niż pokojowa. Może to być piwnica czy sień. Pozostawmy choinkę w chłodnych warunkach na co najmniej dobę. Po tym czasie dopiero przenosimy ją do docelowego pomieszczenia. W ten sposób unikniemy gwałtownego opadania igieł.

Optymalna temperatura dla drzewka bożonarodzeniowego to około 18℃. Najczęściej jest jednak tak, że umieszczamy je w reprezentacyjnym miejscu w domu, gdzie jest dosyć ciepło. Aby więc uniknąć szybkiego zrzucania igieł, nie stawiajmy choinki w pobliżu kaloryfera. Dobrze zrobi jej również regularne wietrzenie wnętrza. Wówczas do środka wpadnie sporo wilgotnego i chłodniejszego powietrza.

Poza tym warto wiedzieć, że lampki LED będą lepszą alternatywą dla tradycyjnych światełek. Wszystko przez to, że nie nagrzewają się tak szybko. Dzięki tego typu lampką igły z gałązek naszej choinki nie będą od razu opadać.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 03:04