StoryEditorNieobecność w czasie wakacji

Jak przygotować i zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop?

25.07.2023., 08:00h
Sezon urlopowy trwa w najlepsze. Wiele osób planuje dalekie bądź bliższe podróże. Wysokie temperatury i słoneczna aura zachęcają wręcz do ruszenia się z domu. Nieważne, czy w planach jest zwiedzanie aktywne, czy bardziej leniwe – każdy z nas musi odpowiednio przygotować i zabezpieczyć dom przed wyjazdem.

Jak przygotować dom na czas nieobecności?

Przed wyjazdem warto zadbać o kilka kwestii. Są one związane z różnymi awariami, przed którymi możemy się zabezpieczyć, bądź z niedogodnościami, które możemy ominąć. Aby nie dopuścić do nieprzyjemnej niespodzianki po powrocie z urlopu, warto zastosować się do kilku zasad:

  • Wyjmijmy z gniazdka wtyczki wszystkich urządzeń elektrycznych.
  • Zakręćmy wodę, najlepiej na zaworze głównym.
  • Sprawdźmy, czy wszystkie kurki kuchenki bądź pieca gazowego są odpowiednio zakręcone.
  • Jeżeli istnieje taka możliwość, na dłuższy wyjazd zakręćmy główny zawór gazu – zminimalizuje to ryzyko szkód, które powstałyby z powodu ewentualnego rozszczelnienie instalacji.
  • Opróżnijmy lodówkę z żywności, która ma krótki termin przydatności do spożycia oraz z przeterminowanego jedzenia.
  • Opróżnijmy również kosz na śmieci, aby nie powitał nas nieprzyjemny zapach.
  • Zadbajmy o rośliny i zwierzęta. Poprośmy najbliższą osobę, aby zaopiekowała się naszymi podopiecznymi. W przypadku roślin zastosować możemy automatyczne systemy nawadniające.

Jak zabezpieczyć dom, gdy wyjeżdżamy na urlop?

Aby móc bezpiecznie spać na urlopie i nie martwić się różnymi nieprzyjemnymi sytuacjami, jakie mogą zdarzyć się podczas naszej nieobecności, warto ubezpieczyć dom. Najlepiej sprawdźmy dokładnie warunki ubezpieczenia oraz jakie szkody ono obejmuje. W końcu możemy paść ofiarą nie tylko włamania i kradzieży. W okresie letnim bardzo często zdarzają się burze, które wywołują uszkodzenia domowej elektroniki z powodu przepięć. Innymi zagrożeniami mogą być pęknięte wężyki pod umywalką czy zlewem – będą one grozić zalaniem całego domu.

Koniecznie zabezpieczmy również okna i drzwi. Zadbajmy o okna z systemem antywyważeniowym albo zakupmy antywłamaniowe rolety. Będzie to szczególnie ważne w parterowej części domu. Dobrym zakupem będą też drzwi antywłamaniowe. Zainwestujmy także w odpowiednie zamki. Spokojny sen na wakacjach zapewni nam z pewnością zainstalowanie na posesji alarmu. Przed wyjazdem sprawdźmy, czy system działa sprawnie. Czujki alarmowe powinny wykrywać ruch, a centrala alarmowa musi wysyłać powiadomienia do firmy ochroniarskiej. Taką próbę warto przeprowadzić minimum tydzień przed wyjazdem – gdyby urządzenie było niesprawne, będziemy mieć jeszcze czas na wezwanie specjalistów, którzy naprawią nasz alarm.

Dobrze by było, gdybyśmy ograniczyli również… rozpowiadanie o naszym wyjeździe! Jeżeli pochwalimy się w mediach społecznościowych daleką podróżą bądź będziemy opowiadać o planowanym wojażom każdemu napotkanemu znajomemu, możemy nabawić się sporych kłopotów. Wzrasta wtedy ryzyko włamania, bowiem złodziej będzie miał już informacje o naszej nieobecności. Oczywiście pochwalmy się fantastycznym urlopem na przykład w Internecie – ale zróbmy to dopiero po powrocie do domu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 12:57