Domowe alternatywy dla drogich preparatów ze sklepów
Mimo że sklepowe półki uginają się pod ciężarem środków chwastobójczych, coraz częściej decydujemy się na wykonanie ich samemu. Powodem są ciągle wzrastające ceny gotowych preparatów oraz coraz większa świadomość tego, jak zanieczyszczają one nasze ogrody. Szczególnie zachęca to, że domowe środki wykonane są ze składników, które możemy znaleźć we własnej spiżarni.
Jak pozbyć się chwastów solą i sodą oczyszczoną?
Jeśli chwasty dopiero wschodzą, skutecznym, a przy tym bezpiecznym sposobem będzie posypanie ich solą bądź sodą oczyszczoną, które znajdziemy w prawie każdej kuchni. Wystarczy posypać miejsca, gdzie zauważamy chwasty i poczekać kilka dni na efekt. Tutaj również sprzymierzeńcem będzie słoneczna pogoda, która pozwoli chwastom zaschnąć szybciej. Dużą zaletą tego sposobu jest brak ryzyka odbarwienia kostki brukowej oraz fakt, że sól i soda łatwo dostaną się we wszystkie zakamarki szczelin w kostce brukowej.
Pielenie ręczne: długotrwałe lecz niezawodne
Pielenie ręczne jest najskuteczniejszym sposobem na radzenie sobie z chwastami, jednak to bardzo żmudna praca. Istnieje szereg narzędzi, które mogą pomóc przyspieszyć i umilić pielenie, np. skrobak do kostki brukowej albo specjalna wypalarka do chwastów. Jeśli jednak nie mamy dostępu do takich narzędzi, możemy użyć zwykłej miotły. Najlepiej żeby miała ona sztywne i krótkie włosie, ponieważ to pozwoli na dokładne usunięcie pozostałości po oczyszczaniu kostki brukowej z chwastów. Niestety, większość pracy będziemy musieli wykonać siłą własnych mięśni.
Opryski z octu na chwasty w kostce
Opryski na chwasty to szybki i prosty sposób na pozbycie się ich z kostki brukowej. Nie musimy decydować się na chemiczne roztwory, ponieważ zwykły, kuchenny ocet jest bardzo skuteczny w walce z chwastami jeśli poprawnie wykona się roztwór. Wystarczy dodać 1 litr octu spirytusowego do 0,5 litra wody i opryskać szczeliny w bruku. Zabieg trzeba powtórzyć 2-3 razy w 7 dniowych odstępach, a różnica będzie widoczna gołym okiem. Opryski warto wykonywać w słoneczne, suche dni – wtedy będą najskuteczniejsze, a chwasty szybko obumrą. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że ocet może odbarwić kostkę brukową. Koniecznie trzeba wykonać oprysk próbny na mało widocznym fragmencie.
oprac. Sandra Matus
fot. envato elements