StoryEditorCZYSTY DOM

Jak skutecznie wyczyścić fugi? Najlepiej sprawdzą się domowe sposoby!

04.02.2023., 10:00h

Fugi są bardzo narażone na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. To w zagłębienia między kafelkami najczęściej spływa wilgoć, sprzyjając osadzaniu się brudu. Zbierającą się tam pleśń możemy usunąć domowymi sposobami. Dzięki nim fugi odzyskają dawny blask. Jak przygotować domowe specyfiki do czyszczenia? To proste!

Dlaczego czyszczenie fug jest ważne?

Czyszczenie fug to oczywiście dbałość o walory wizualne. Pamiętajmy jednak, że nie to jest najważniejsze! W brudnych zagłębieniach między kafelkami w kuchni czy w łazience szczególnie chętnie namnażają się groźne dla naszego zdrowia bakterie czy czarna pleśń. Bardzo istotne jest więc zwrócenie uwagi na okolice umywalki, wanny, prysznica oraz kuchennego zlewozmywaka. Czyste fugi to gwarancja polepszenia higieny, a przy tym ochrona przed bakteriami.

Do czyszczenia przestrzeni między kafelkami najlepiej nadadzą się półtwarde bądź miękkie szczoteczki. Nie używajmy szczotek o twardym włosiu – mogą one doprowadzić do porysowania płytek, a przy tym uszkodzić powierzchnię fug. Można wykorzystać także miękką stronę zwykłej gąbki do mycia naczyń czy bawełniane ściereczki. Ważne w procesie czyszczenia okażą się również rękawice, które ochronią dłonie przed działaniem różnych środków.

Specjalistyczne detergenty – jak ich używać?

Efektywne preparaty do czyszczenia fug są ogólnodostępne w wielu sklepach. Ceny tych produktów zaczynają się już od 15 złotych. Najbardziej praktyczne są te gotowe, które nie wymagają rozcieńczenia. Wysokiej jakości środek poradzi sobie z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, osadami z rdzy, kamieniem czy resztkami mydła. Przed przystąpieniem do czyszczenia warto nanieść niewielką ilość preparatu na mało widoczny fragment fugi. Użyjmy produktu, jeżeli nie powoduje powierzchniowych odbarwień.

Przy używaniu gotowych środków czystości pamiętajmy, aby stosować ochronne rękawice oraz uchylić wszystkie okna w pomieszczeniu. Często produkty te są drażniące i generują bardzo intensywny zapach. Zanim zastosujemy preparat, przeczytajmy dokładnie instrukcję umieszczoną na opakowaniu. Najczęściej wystarczy nanieść środek na zabrudzoną powierzchnię, wyczyścić ją szczoteczką bądź gąbką, a później spłukać nadmiar preparatu. Zostawiamy fugę do wyschnięcia, ale można również przetrzeć miejsce suchą szmatką, dzięki czemu nie pojawi się biały osad, szczególnie widoczny na ciemnych fugach i kafelkach.

Alternatywa dla sklepowych środków, czyli domowe sposoby

Większość domowych sposobów na czyszczenie fug jest równie skuteczna, co gotowe preparaty. Co jednak najważniejsze – naturalne specyfiki nie generują niebezpiecznych oparów.

Sok z cytryny

Sok z cytryny nie sprawdzi się w przypadku tłustego nalotu, jednak świetnie poradzi sobie z kamiennym nalotem, śladami rdzy czy innego rodzaju suchymi zabrudzeniami. Najlepiej stosować go do białych i jasnych fug. Nanosimy sok z cytryny na powierzchnię między płytkami, a następnie odczekujemy około 15 minut. Po tym czasie należy oczyścić fugi wilgotną ściereczką – wówczas brud powinien zostać usunięty z łatwością. Proces można powtórzyć, aby uzyskać pożądany efekt. Na koniec przemywamy powierzchnię czystą wodą i przecieramy suchą szmatką.

Proszek do pieczenia

Innym popularnym preparatem do czyszczenia zagłębień między kafelkami jest proszek do pieczenia. Świetnie poradzi sobie z uporczywymi plamami, a także rdzą, kamieniem i tłustym nalotem. Wystarczy cienką warstwę proszku nanieść na wilgotną spoinę. Produkt musi się rozpuścić. Odczekujemy około pół godziny, a następnie przemywamy powierzchnię czystą wodą. Proszek do pieczenia usunie głównie niewielkie zabrudzenia oraz delikatne odbarwienia. W przypadku bardziej uciążliwych plam dodatkowo przetrzyjmy miejsce posypane proszkiem małą szczoteczką. Powstały efekt powinien być bardzo zadowalający.

Soda oczyszczona i ocet

Jeden z najsilniejszych domowych preparatów do czyszczenia to roztwór sody oczyszczonej oraz octu. Wystarczy 100 ml wody, 100 ml octu i jedno całe opakowanie sody oczyszczonej. Taka mieszanina nada się do największych zabrudzeń. Usunie kamień, rdzę, tłusty nalot, uciążliwy osad pleśniowy oraz groźne bakterie. Najpierw nanieśmy roztwór na niewielki fragment fugi, aby sprawdzić, czy nie odbarwi on spoiny. Produkt nakładamy na fugi i czekamy 15 minut. Przez ten czas soda i ocet powinny rozpuścić brud. Czyścimy miejsca między kafelkami szczoteczką bądź gąbką. Po uzyskaniu pożądanych rezultatów wystarczy dokładnie zmyć powierzchnię czystą wodą. Podczas stosowania tego sposobu należy zadbać o przewietrzenie pomieszczenia – zapach octu jest intensywny i bardzo drażniący.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. marzec 2023 18:24