StoryEditorProsty trik!

Jak uratować ściągnięty wełniany sweter? Wystarczy jeden produkt, który masz w domu!

Nie ulega wątpliwości, że o swetry z naturalnych włókien trzeba wyjątkowo dbać. Czasem wystarczy jednak chwila nieuwagi, by ulubione ubranie z wełny trafiło do pralki na nieodpowiedni program. Ale ściągnięty sweter to nie koniec świata! Jak go uratować domowym sposobem?

Od czego kurczą się wełniane swetry? 

Swetry z włókien naturalnych, w tym wełniane, kaszmirowe czy moherowe, są szczególnie narażone na kurczenie się. Najczęściej proces ten następuje, gdy wypierzemy ulubione ubranie w zbyt wysokiej temperaturze lub jeśli będziemy je poddawać skokom temperatur, np. mocząc na zmianę w gorącej i zimnej wodzie. Wówczas sweter skurczy się lub sfilcuje. Proces ten można do pewnego stopnia odwrócić, ale tylko pod warunkiem, że ubranie pozostało elastyczne. Niestety, sweter sfilcowany “na sztywno” jest już nie do uratowania. 

Jak prać wełnę? 

Przy praniu wełny kluczowe jest trzymanie się temperatury, podanej na metce. Wówczas będziemy mieli pewność, że ubranie się nie skurczy i nie sfilcuje. Do prania ręcznego możemy dodać także szampon lub odżywkę do włosów, dzięki którym swetry staną się bardziej puszyste i będą przyjemnie pachniały. Przy praniu ręcznym trzeba pamiętać, by nie trzeć i nie szorować wełny, ale delikatnie ją ugniatać. 

Jak uratować skurczony sweter domowym sposobem? 

Jednym z najprostszych sposobów na uratowanie skurczonego wełnianego swetra jest wypranie go ręcznie w wodzie z dodatkiem szamponu oraz odżywki do włosów. Te kosmetyki mają za zadanie dbać o nasze włosy, równie dobrze zatroszczą się więc o naturalne włókna swetrów. To także świetne rozwiązanie, gdy szampon lub odżywka przestały się sprawdzać na naszych włosach - dzięki temu możemy je zużyć do czegoś innego. 

Aby uratować skurczony sweter, zanurz go w misce z ciepłą wodą - przestrzegaj zaleceń na metce! Do wody wlej ok. 50 ml odżywki do włosów i wymieszaj. Delikatnie ugniataj sweter, a następnie zostaw go w wodzie na 2-3 godziny. Po tym czasie znów zacznij od delikatnego ugniatania i stopniowo rozciągaj sweter centymetr po centymetrze. Gdy osiągnie zadowalający rozmiar, wysusz go na płasko na ręczniku

Jak rozciągnąć skurczony sweter z użyciem zamrażalnika? 

Sweter, który na skutek nieszczęśliwego wypadku w praniu uległ skurczeniu, można uratować także innymi domowymi sposobami. Jeden z nich nie wymaga żadnych dodatkowych specyfików. Wystarczy namoczyć sweter wodą i delikatnie odcisnąć, a następnie owinąć folią aluminiową i włożyć na kilka godzin do zamrażalnika. Po tym czasie wyjmujemy ubranie i, podobnie jak w przypadku sposobu z odżywką, delikatnie rozciągamy. 

Do rozciągnięcia skurczonego swetra można wykorzystać także odwrotny proces, czyli poddanie go wysokiej temperaturze. Nie chodzi jednak o pranie, ale o prasowanie żelazkiem parowym. Jeśli użyjemy bardzo dużej ilości pary, włókna zaczną się rozchodzić i można będzie rozciągnąć sweter do poprzedniego rozmiaru. Trzeba jednak pamiętać, by przeprowadzać ten zabieg, gdy ubranie jest przewrócone na lewą stronę!

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 03:18