StoryEditorDOMOWE SPOSBY NA SPRZĄTNIE

Jak usunąć plamy z obrusu? Domowe sposoby na najtrudniejsze zabrudzenia

22.01.2023., 10:30h

Śnieżnobiałe obrusy niestety często padają ofiarą plam podczas obfitych uczt. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na wywabianie zabrudzeń, nie musimy więc wyrzucać naszego ulubionego obrusu! Jak usunąć plamy z barszczu, tłuszczu, wina, kawy czy herbaty?

Jak usunąć plamy z barszczu?

Wigilię bez czerwonego barszczu trudno jest sobie wyobrazić. Ale barszcz bywa również zmorą gospodyń, głównie ze względu na szybko pojawiające się czerwone plamy na białym obrusie. W tym przypadku szczególnie liczy się czas – nie możemy czekać, aż zabrudzenia zaschną. Od razu więc przyłóżmy do świeżo zaplamionego miejsca ręcznik papierowy – on wchłonie nadmiar płynu. Przydatna podczas wywabiania plamy będzie zwłaszcza sól kuchenna. Posypujemy zachlapane miejsce obficie solą i zostawiamy na obrusie na kilkanaście minut. Gdy sól zmieni kolor, ścieramy ją i nową dawką nacieramy tkaninę. Czynność powtarzamy do momentu, aż sól wchłonie cały barszcz. Potem zanurzamy materiał w zimnej wodzie na 2-3 godziny, a następnie pierzemy go w pralce z dodatkiem odplamiacza.

Innym sposobem może być zastosowanie naturalnego odplamiacza, jakim jest sok z cytryny. Wyciskamy świeży cytrusowy sok na plamę. Możemy także dodatkowo natrzeć brudne miejsce cytrynowy miąższem. Po kilku minutach spłukujemy newralgiczne miejsce czystą wodą i pierzemy w pralce.

Jak usunąć plamy z tłuszczu?

Również i w tej sytuacji najważniejszy jest czas reakcji. Im szybciej rozpoczniemy wywabianie plamy, tym większa szansa na pozbycie się jej z białego obrusu. Świeżą plamę przede wszystkim usuwamy za pomocą płynu do mycia naczyń. Nalewamy odrobinę płynu bezpośrednio na plamę. Pozostawiamy na godzinę, aż do pełnego nasączenia. Po tym czasie pierzemy tkaninę w pralce.

Z kolei zaschnięte zabrudzenia możemy spróbować usnąć przy pomocy mąki ziemniaczanej. Rozsypujemy ją na plamie i czekamy, aż wchłonie tłuszcz. Następnie ścieramy ją delikatnie, a obrus pierzemy w automacie z dodatkiem odplamiacza.

Jak usunąć plamę z wina?

Często zdarza się, że na śnieżnobiały obrus niechcący wyleje się czerwone wino. Dla wielu to katastrofa, można jednak spróbować uratować tkaninę za pomocą domowych sposobów. Pierwszym działaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie soli. Posypujemy zabrudzenia grubą warstwą tego produktu spożywczego i delikatnie wcieramy w plamę. Pamiętajmy, aby wykonywać tę czynność, dopóki sól nie przybierze koloru wina. Następnie pierzemy obrus w automacie.

Jak usunąć plamy z kawy i herbaty?

W przypadku zabrudzeń z trunków takich jak kawa czy herbata przyda nam się ocet. Wystarczy wymieszać 1 łyżkę białego octu z 1 litrem zimnej wody. Przy pomocy szczoteczki z drobnym włosiem wcieramy roztwór w tkaninę. Można w tym celu użyć również gąbki. Pozostawiamy do nasiąknięcia, a następnie zapieramy obrus letnią wodą. Pamiętajmy, aby roztwór, który przygotujemy, nie był zbyt silny – zbyt wysokie stężenie może uszkodzić tkaninę nieodwracalnie.

W usuwaniu plam z kawy i herbaty pomoże również soda oczyszczona. Odrobinę tego produktu nakładamy na wilgotną ściereczkę, a następnie bardzo delikatnie wcieramy w materiał.

Jak usunąć plamy z wosku?

Świece nadają wyjątkowy klimat każdej kolacji. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o plamach z wosku. W przypadku tych zabrudzeń warto wykorzystać… zamrażalkę! Zamrażamy poplamiony obrus, dzięki czemu wosk stwardnieje i zacznie się kruszyć. W ten sposób łatwo usuniemy go z materiału.

Możemy również zastosować metodę wręcz przeciwną, z użyciem żelazka. Jedną ściereczkę kładziemy pod obrusem, drugą na wierzchu. Prasujemy plamę do czas, aż wosk nie wsiąknie w szmatkę. Można wykorzystać w tym celu również ręczniki papierowe. Na koniec należy wyprać obrus w pralce.

Jak usunąć plamy z żywicy?

Najczęściej takie plamy powstają podczas świąt Bożego Narodzenia. Wówczas na stołach ustawiamy piękne stroiki z żywych gałązek iglaków. Co więc zrobić, gdy na obrusie pojawią się niechciane plamy z żywicy? W tej sytuacji należy poczekać, aż substancja zastygnie. Następnie sięgamy po rozcieńczony spirytus bądź aceton. Zwilżamy jedną z tych substancji wacik, a następnie kilkukrotnie przecieramy zabrudzenie. Spirytus czy aceton powinny rozpuścić i wywabić plamę. W przypadku delikatnej tkaniny sięgnijmy po szare mydło.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 03:46