StoryEditorPORADY DOMOWE

Jak wyczyścić lodówkę domowymi sposobami?

22.12.2022., 10:00h

Lodówka to chyba najważniejsze urządzenie w domu. Należy regularnie o nią dbać, aby nie uwalniał się stamtąd brzydki zapach, a przechowywana żywność nie traciła na świeżości. Zwłaszcza w przedświątecznym szale sprzątania warto ją dokładnie umyć. Jak czyścić lodówkę domowymi sposobami?

Czyszczenie lodówki – od czego należy zacząć?

Aby lodówka służyła nam jak najdłużej, musimy regularnie o nią dbać. Na bieżąco eliminujmy drobne zabrudzenia. Wyrzucajmy także z wnętrza lodówki zepsute produkty – stają się one źródłem rozwoju drobnoustrojów. Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy zrobić dokładny przegląd pożywienia. Produkty z krótką datą ważności dobrze będzie kłaść z przodu. Dzięki temu o nich nie zapomnimy.

A jak umyć lodówkę krok po kroku? Najpierw należy całkowicie ją opróżnić, a następnie odłączyć urządzenie od prądu. Wyjmujemy także wszystkie ruchome części, takie jak półki i szuflady. Dokładnie je myjemy, a później wycieramy do sucha. Wnętrze lodówki myjemy wybranym środkiem, zaczynając od góry. Potem wszystko przecieramy jeszcze raz, miękką ściereczką nasączoną czystą wodą. Na koniec wycieramy do sucha. Gdy lodówka już dokładnie wyschnie, możemy z powrotem włożyć produkty spożywcze do środka.

Pamiętajmy, aby czyścić również lodówkę z zewnątrz. Do tego celu wybierajmy miękką ściereczkę lub gąbkę. Do osuszania przydadzą się papierowe ręczniki. Sprawdzajmy również uszczelki w lodówce – to miejsca najbardziej podatne na zabrudzenia. Regularnie czyśćmy też otwór odpływowy, najlepiej patyczkami kosmetycznymi. Podczas mycia należy uważać na elementy oświetlenia i system odpowiadający za utrzymanie temperatury w lodówce. Zamoczenie ich wodą może grozić awarią całego sprzętu.

Czym wyczyścić lodówkę?

Pamiętajmy, aby lodówki nie czyścić silnymi detergentami, które mogłyby przedostać się do pożywienia! Używajmy delikatnych, a najlepiej naturalnych środków. Istnieje kilka sposób na wyczyszczenie lodówki domowymi sposobami. Oto one.

Ocet

Chociaż ocet nie pachnie przyjemnie, to warto przekonać się do jego niezastąpionej mocy podczas sprzątania. Wykazuje on właściwości odkażające i czyszczące. Nie tylko likwiduje przykre zapachy, ale także bez problemu usuwa resztki jedzenia czy rozlane płyny. Jego ogromną zaletą jest również zapobieganie rozwojowi pleśni. To środek niedrogi i w zupełności ekologiczny. Ocet można stosować na trudne zabrudzenia w lodówce lub w celach odkażających. Nie należy jednak używać go częściej niż raz w miesiącu. Do sprzątania można wykorzystać również wodę z octem w stosunku 3:1. Pamiętajmy, że wykorzystana woda nie może być zbyt ciepła. Takim płynem nasączamy ściereczkę i dokładnie myjemy lodówkę.

Sok z cytryny

Urządzenie takie jak lodówka z łatwością odświeżymy przy pomocy soku z cytryny. Dokładnie usuwa on zabrudzenia, a dodatkowo nie niszczy powierzchni. Oczywiście pozostawia również świeży i przyjemny aromat. Sok z cytryny nadaje się zwłaszcza do czyszczenia szuflad czy półek. Wystarczy sok z 3 cytryn zmieszać z 1/2 szklanki ciepłej wody. Sok można zastąpić również kwaskiem cytrynowym – wykazuje on podobną skuteczność.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest szczególnie polecana do czyszczenia lodówki. Wszystko ze względu na jej właściwości odtłuszczające i antybakteryjne. Dziki temu bardzo dobrze radzi sobie z zabrudzeniami oraz usuwa pleśń wewnątrz urządzenia. Można stosować ją co najmniej raz w tygodniu. Aby skutecznie umyć lodówkę, należy przygotować mieszankę z 3 łyżek sody oczyszczonej i 1/2 szklanki letniej wody. Mieszamy, dopóki nie powstanie gęsta papka. Tak przygotowaną pastą możemy umyć wszystkie części urządzenia. Po umyciu odczekujemy około 10 minut, a następnie wycieramy wnętrze lodówki do sucha.

Sól

Jeżeli lodówka wydziela nieprzyjemny zapach, to najskuteczniejsza na ten problem będzie sól. Skutecznie usuwa ona szkodliwe drobnoustroje. Dodatkowo znajduje się w każdym domu. Doskonale neutralizuje zapachy. Warto więc wsypać szczyptę soli na spodek, który umieszczamy na dolnej partii lodówki. Aby przygotować roztwór z soli, wystarczy rozpuścić jej 2 łyżki w 1 litrze ciepłej wody.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:35