Jakie mogą być skutki zamarznięcia wodomierza?
Myśląc o przygotowywaniu się na zimę, w pierwszej kolejności możemy mieć w głowie zabezpieczenie roślin w ogrodzie czy wymianę opon samochodowych. Mało kto rozmyśla o wodomierzach. Tymczasem pominięcie ich może mieć nieprzyjemne skutki! Jeżeli wodomierz zamarznie, może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. To wygeneruje dodatkowe koszty, związane z koniecznością jego wymiany. Jakby tego było mało, zamarznięcie niezabezpieczonej instalacji wodomierzowej może doprowadzić do tymczasowej przerwy w dostawie wody! Z tego powodu lepiej z wyprzedzeniem zadbać o stan swojego wodomierza.
Kto musi zabezpieczać wodomierz?
Przedsiębiorstwa wodociągowe często przypominają użytkownikom, że wodomierze główne są ich własnością. Z tego powodu nie wolno samodzielnie ich demontować, przenosić itp. Nie oznacza to jednak, że ich zabezpieczenie na sezon zimowy leży po stronie zakładu wodociągowego. Wręcz przeciwnie: zobowiązany do tego jest użytkownik wodomierza. Powinny to zrobić przede wszystkim osoby, których wodomierze znajdują się w miejscach wyjątkowo wyeksponowanych na działanie niskich temperatur: w nieogrzewanych piwnicach czy pomieszczeniach gospodarczych.
Jak zabezpieczyć wodomierz na zimę?
Zabezpieczenie wodomierza na zimę to tylko kilka prostych kroków. W pierwszej kolejności zadbaj o to, by jak najmniej zimnego powietrza wpadało do pomieszczenia z instalacją. Uszczelnij okna i drzwi. Następnie zabezpiecz sam wodomierz, owijając go materiałem izolującym. Może to być na przykład:
- styropian,
- wełna mineralna,
- otulina.
Jeżeli korzystasz z wodomierza z zamontowanym modułem do radiowego odczytu, pamiętaj, by zabezpieczyć go materiałem, który będzie przepuszczał fale radiowe. Nie może to być np. folia aluminiowa.
Jak zabezpieczyć wodomierz w studni?
Zdarza się, że wodomierze zlokalizowane są w studni. Takie urządzenia również należy przygotować na zimę. Jeżeli to możliwe, warto odwodnić studnię. Jeżeli nie, wystarczy dobrze ją oczyścić i zadbać o to, by była dobrze zamknięta i nieuszkodzona.
Zabezpieczanie instalacji wodociągowej przed zimą
Przed nadejściem mrozów należy zadbać nie tylko o sam wodomierz, ale także elementy instalacji wodociągowej. Przewody wodociągowe przebiegające przez nieocieplone pomieszczenia dobrze jest ocieplić np. za pomocą styropianu. Z kolei instalację do podlewania ogrodu, punkty czerpalne zlokalizowane na zewnątrz posesji, zawory i inne części instalacji wodociągowej, z których w czasie zimy nie będziemy korzystać, dobrze jest odwodnić i zamknąć. Dzięki temu możemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Co zrobić, gdy wodomierz zamarznie podczas mrozów?
Jeżeli podczas zimnych dni dojdzie do zamarznięcia wodomierza i awarii instalacji, należy to zgłosić do odpowiedniego przedsiębiorstwa wodociągowego. Jego pracownicy mogą wymienić wodomierz, jednak należy pamiętać, że będziemy musieli zapłacić za tę usługę, ponieważ zachowanie instalacji w dobrym stanie jest zadaniem odbiorcy.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay