StoryEditorWiata na działce

Jak zbudować wiatę bez pozwolenia?

27.02.2024., 15:08h
Czy można postawić wiatę bez zbędnych formalności? Czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa? Wiele zależy od typu działki i wielkości zaprojektowanej konstrukcji.

Wiaty są zwykle usytuowane blisko domu i najczęściej spełniają funkcję garażu, wykonane są z drewna lub z metalu. Stanowią skuteczną osłonę dla samochodów, rowerów czy motocykli przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki nim mróz, słońce, deszcz, grad, czy śnieg nie są straszne. To doskonałe rozwiązanie dla właścicieli domów, którzy nie posiadają garażu. Ważne, aby te konstrukcje miały dach  umożliwiający odprowadzenie wody deszczowej i śniegu.

Czy wiata to budynek? 

W przepisach prawa budowlanego nie funkcjonuje urzędowa definicja wiaty. Wiemy jednak, że wiata jest zadaszoną konstrukcją, częściowo lub zupełnie pozbawioną ścian. Fakt nieposiadania co najmniej jednej ściany sprawia, że wiata nie jest budynkiem, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Wiaty należą do kategorii budowli. Zazwyczaj to dach wsparty na słupach. W Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych czytamy: – Za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione.

image

Wiata garażowa

FOTO: Envato Elements

Jakie konstrukcje nie wymagają pozwolenia, ani nawet zgłoszenia?

Chodzi o wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowane na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 działki. Warunkiem jest obecność budynku mieszkalnego lub działka musi być przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe.

image
Zrób to sam

Czym myć kampery, auta i drzwi garażowe?

Jakie wiaty wymagają zgłoszenia?

Zgłoszenia wymaga budowa wiat o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Działka nie musi być zatem przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe ani zabudowana budynkiem mieszkalnym. Urząd w ciągu 21 dni od złożenia zgłoszenia ma prawo do wniesienia prośby o uzupełnienie dokumentów. Jeśli nie będzie odzewu, można rozpocząć budowę.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 13:18