StoryEditorJAK SKUTECZNIE WYBIELIĆ TKANINĘ?

Jak zrobić domowy wybielacz? Oto najlepsze sposoby na pranie!

11.01.2023., 12:00h

Czy można zachować śnieżnobiały kolor tkanin i sprawić, aby świeżo pachniały? Oczywiście! Wszystko dzięki domowemu wybielaczowi. W końcu nie każdy z nas ufa chemicznym środkom zakupionym w sklepach, zwłaszcza jeżeli chodzi o delikatne materiały. Jak samodzielnie zrobić tego typu środek?

Jak działa wybielacz do tkanin?

Z czasem białe obrusy, firany, prześcieradła czy ubrania zaczynają szarzeć i żółknąć. Dzieje się to pod wpływem częstego użytkowania, ale także w wyniku prania w nieodpowiedniej, zbyt wysokiej temperaturze. Problemem może być również mieszanie białych tkanin z kolorowymi podczas prania. Co więc zrobić, aby białe materiały zachowały świeżość i piękny kolor? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie chemicznego wybielacza.

W sklepach dostępne są wybielacze tlenowe oraz chlorowe. Te pierwsze składają się głównie z wody utlenionej oraz kryształków sody. Po dodaniu wody do tego typu wybielaczy następuje reakcja chemiczna, w wyniku której uwalniany jest aktywny tlen. To on wybiela tkaniny i usuwa z nich przykre zapachy. Stosuje się go nie tylko do ubrań białych, ale również do kolorowych. Z kolei wybielacze chlorowe zawierają związki chloru. Ten pierwiastek nie tylko wybiela ubrania, ale pomaga także w czyszczeniu różnorodnych powierzchni czy w udrażnianiu rur. Działanie tego typu wybielaczy jest niezwykle silne. Należy obchodzić się z nimi ostrożnie i trzymać z daleka od dzieci oraz zwierząt.

Czy wybielacz ze sklepu może zniszczyć tkaninę?

Wielu z nas z pewnością zastanawia się, czy sklepowe wybielacze pomogą odświeżyć delikatne tkaniny. Okazuje się, że preparaty te nie nadają się do prania jedwabiu czy wełny. Na większości opakowań z produktem ten zapis jest wyraźnie zaznaczony przez producenta. Zakup wybielacza w sklepie wiąże się z większymi kosztami niż przygotowanie domowego preparatu. Jak więc przygotować samodzielnie wybielacz, który nada się również do delikatnych tkanin?

Jak zrobić domowy wybielacz? 3 sprawdzone sposoby!

Większość produktów, z których możemy zrobić wybielacz, znajdziemy w domu – w kuchennej szafce bądź apteczce. Najprostszy sposób polega na przygotowaniu preparatu na bazie sody oczyszczonej oraz cytryny. Wystarczy do garnka wlać litr wody i wrzucić kilka plasterków tego owocu. Całość zagotowujemy, następnie odstawiamy z ognia i dodajemy 2-3 łyżki stołowe sody oczyszczonej. Dokładnie mieszamy. Później roztwór przelewamy do większej miski i rozcieńczamy około 4 litrami wody. W takiej mieszaninie namaczamy tkaninę. Najlepiej pozostawić ją na kilka godzin w misce – to zapewni lepszy efekt. Na koniec pierzemy ubranie, firanę bądź obrus w delikatnym detergencie. Później wystarczy już osuszyć materiał. Pamiętajmy jednak, aby sody oczyszczonej nie nakładać bezpośrednio na tkaninę – to poskutkuje jej wybarwieniem bądź nawet uszkodzeniem delikatnej struktury.

Domowy wybielacz możemy także przygotować z wykorzystaniem wody utlenionej. Do miski z wodą wlewamy dwie łyżki stołowe tego preparatu z domowej apteczki i taką samą ilość proszku przeznaczonego do prania białych tkanin. W tym roztworze namaczamy ubrania, następnie pierzemy i płuczemy. Gdy chcemy wybielić pościel, ręczniki czy firanki, najlepiej dodać pół szklanki wody utlenionej bezpośrednio do pralki. Później ustawiamy odpowiedni program w automacie.

Tkaniny wybielimy również przy pomocy octu. Wystarczy wlać kilka łyżek cieczy do miski  z wodą, a później dodać proszek bądź płyn do prania. W takim roztworze namaczamy i pierzemy tkaninę. Proces można powtórzyć kilkukrotnie, aby zobaczyć zadowalające efekty.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:05