StoryEditorNIEBEZPIECZNE OWADY

Jaki jest skuteczny sposób na pozbycie się gniazd os i szerszeni?

10.02.2023., 15:00h
Kiedy zbliżają się cieplejsze dni, coraz częściej w naszym otoczeniu pojawiają się uciążliwe owady – osy czy szerszenie. Obecność ich gniazd wewnątrz domu bądź w jego pobliżu często wiąże się z zagrożeniem i strachem o zdrowie domowników. Wiele osób więc próbuje samodzielnie usunąć gniazdo tych szkodników. Jak zrobić to bezpiecznie?

Usuwanie gniazd os i szerszeni – czego NIE robić?

Zanim przystąpimy do usuwania gniazda, musimy zdać sobie sprawę z faktu, że jest to czynność niebezpieczna bez odpowiedniego przygotowania. Wściekłe osy i szerszenie stają w obronie gniazda, boleśnie żądląc „intruza”. Dla osoby uczulonej już nawet atak jednego owada może okazać się śmiertelny. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz zwierzęta. Pamiętajmy, że osy i szerszenie działają bardzo agresywnie, szybko i impulsywnie. Czego więc nie robić, usuwając ich gniazdo?

Przede wszystkim do wytępienia os i szerszeni nie używajmy ognia. Ich gniazda wykonane są z cienkiej celulozy, wytworzonej przez te owady przez przeżucie drewna w miazgę. To czyni ich „domy” niezwykle łatwopalnymi. W wyniku podpalenia gniazda może dojść do szybko rozprzestrzeniającego się pożaru. Poza tym nie jest to skuteczny sposób zwalczania niechcianych owadów, gdyż te raczej nie spłoną. Zamiast tego będą się gwałtownie zachowywać, żądląc zarówno nas, jak i osoby postronne.

Naszym sprzymierzeńcem w walce z osami i szerszeniami nie będzie również woda. Zalanie gniazda to mało skuteczna metoda, podobnie jak próba jego spalenia. Owady staną się tylko rozjuszone i bardzo agresywne, szybko nas atakując. Dodatkowo jeżeli gniazdo znajduje się na przykład na strychu domu, użycie wody może spowodować zalanie i uszkodzenie belek stropowych czy płyt sufitowych.

Najgorszym pomysłem na usunięcie gniazda jest próba jego strącenia na przykład za pomocą kija. Ta metoda najbardziej naraża na atak owadów. Często jeszcze przed rozpoczęciem działania zostajemy narażeni na użądlenia.

Jak usunąć gniazda os i szerszeni?

Ważne zasady dotyczące usuwania gniazd os i szerszeni pozwolą odpowiednio się przygotować. Gniazdo zawsze usuwamy w nocy, gdy owady są w czasie spoczynku. Wówczas będą mniej skłonne do użądleń. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań załóżmy odzież ochronną, która będzie zakrywać ręce, nogi, stopy, głowę oraz twarz. Nie używajmy źródeł światła, takich jak na przykład latarka. To ostrzeże osy i szerszenie przed naszym działaniem. Przy podejmowaniu jakichkolwiek prób usunięcia gniazd, pamiętajmy o trzymaniu osób postronnych oraz zwierząt domowych w bezpiecznej odległości.

Do likwidacji gniazda używamy gaśnicy na szerszenie i osy bądź innego, specjalistycznego preparatu. Są one przeznaczone do zwalczania owadów na odległość. Potrafią skutecznie zabić większość dorosłych osobników z odległości od 5 do 7 metrów. Na następny dzień po użyciu środka w nocy spokojnie i cicho podchodzimy go gniazda, które zakryjmy czarnym i wykonanym z grubej folii workiem na śmieci. Odrywamy gniazdo od drzewa lub ściany, do których zostało przymocowane przez owady. Zamykamy worek, który następnie umieszczamy w koszu na śmieci ze szczelnie dopasowaną pokrywą, najlepiej z dala od domu. Gdy osy lub szerszenie rozgościły się w trudno dostępnym miejscu (na przykład na rynnie) lepiej nie usuwać ich samodzielnie, gdyż grozi to upadkiem. Można wówczas wezwać odpowiednie służby.

Jak zapobiegać?

Aby zapobiec tworzeniu gniazd przez osy i szerszenie, przede wszystkim regularnie uszczelniajmy wszystkie pęknięcia i potencjalne punkty wejścia owadów do środka. Na drzwiach i oknach zainstalujmy moskitiery, które uniemożliwią szkodnikom przedostanie się do środka.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 18:53