Z tego artykułu dowiesz się:
Najpopularniejsze błędy w jesiennej pielęgnacji trawnika
Dodatkowe sposoby na piękny trawnik
Najpopularniejsze błędy w jesiennej pielęgnacji trawnika
Chociaż pielęgnacja trawnika nie należy do zadań najtrudniejszych i wymaga mniej specjalistycznej wiedzy niż na przykład przycinanie krzewów lub drzew ozdobnych, wciąż możemy popełnić błędy, które sprawią, że murawa będzie prezentowała się nieestetycznie i niezdrowo.
Jedną z ważniejszych zasad dbania o murawę jest regularne jej oczyszczanie. Szczególnie podczas jesieni, kiedy opadające i zalegające liście stwarzają zagrożenie rozwijania się chorób związanych z wilgocią oraz zarodnikami grzybów. Taka dodatkowa warstwa jest niebezpieczna zwłaszcza podczas opadów śniegu, który uniemożliwia glebie oddychanie oraz osuszanie się.
Chociaż podlewanie po letnich okresach może zdawać się niepotrzebne, w końcu jesień kojarzy się przelotnymi i coraz bardziej obfitymi opadami deszczu, nic bardziej mylnego! Odpowiedzią staje się tutaj dokładna obserwacja pogody oraz dostosowywanie podlewania do warunków panujących na zewnątrz.
Najczęściej popełnianym błędem podczas jesiennej pielęgnacji trawnika jest jego nieprawidłowe, zbyt częste lub rzadkie koszenie. W tym okresie skracanie trawy może być przeprowadzane co dwa tygodnie, na długość nie większą niż 5 centymetrów. Jednak tak jak w przypadku podlewania, tak również teraz, najważniejsze jest monitorowanie pogody. Pozostawienie nieskoszonej trawy, na którą następnie spadnie śnieg, spowoduje jej gnicie, co może doprowadzić do rozwinięcia się chorób oraz pleśni.
Przeczytaj także: Czas na czosnek ozimy, cebulę dymkę i kwiaty cebulowe! Sprawdź, kiedy i jak je sadzić!
Dodatkowe sposoby na piękny trawnik
Większość muraw, które zostały podniszczone lub wprost zdewastowane przez palące słońce, długie okresy suszy oraz podtapiające ulewy, można przywrócić do porządku. Chociaż będzie wymagało to od nas odrobiny więcej wysiłku oraz cierpliwości, już jesienią warto zadbać, aby nasz trawnik prezentował się dobrze.
Aeracja: nakłuwanie murawy na głębokość około 10 centymetrów skutecznie poprawi cyrkulację powietrza w glebie i dotleni korzenie trawy.
Wygląd trawnika na wiosnę możemy również poprawić dzięki dosiewaniu. Wystarczy, że delikatnie naruszymy ziemię na pustych przestrzeniach, wysiejemy trawę, zmieszamy z glebą i podlejemy.
Jesień to również doskonały czas na dokarmienie murawy nawozami, których składnikami fosfor oraz potas. Elementy te wspomagają regenerację roślin.
fot. envato elements