Ogrodzenie powinno współgrać ze stylem budynku. Nie może odbiegać od architektury domu, tylko ją dopełniać. Nowoczesne ogrodzenia tworzone są głównie z drewna, metalu, betonu lub kamienia. Ich prosta forma, bez ornamentyki to cecha najbardziej rzucająca się w oczy. Pamiętajmy: ogrodzenie to wizytówka domu i ogrodu, dlatego wygląd ma tak duże znaczenie. To granica oddzielająca nas od sąsiadów i reszty świata, stoi na straży naszego poczucia bezpieczeństwa i prywatności.
Jakie ogrodzenie domu wybrać?
Najczęściej wybierane są ogrodzenia z metalu – ażurowe i żaluzjowe. To pierwsze pozostawia więcej światła, czyli nie czyni nas niewidocznymi, drugie gwarantuje totalne oddzielenie od strefy publicznej. Do wyboru mamy, zarówno panele, jak i siatkę – ta ostatnia jest wersją ekonomiczną. Wciąż chętnie montowane są płoty z drewna, przy czym należy pamiętać o pracochłonnej konserwacji tego typu materiału.
Innym atrakcyjnym typem jest ogrodzenie murowane, wykonane, np. z cegieł klinkierowych, betonowych bloczków imitujących kamienie lub z naturalnego kamienia, np. granitu, wapienia, piaskowca. Wiele osób decyduje się na styl mieszany, łącząc drewno z opcja murowaną, czy metal z betonem – takie mariaże wyglądają bardzo ciekawie, jak wariant murowany w połączeniu z metalowymi przęsłami właśnie.
Jak tanio zrobić ogrodzenie domu?
Najtańsza jest zwykła siatka pokryta warstwą cynku. Na rynku dostępne są nieco droższe opcje z powłoką PCV. Takie ogrodzenie można z powodzeniem zamontować samemu – wtedy koszty będą jeszcze bardziej atrakcyjne! Świetnym wyjściem jest obsadzenie siatki żywopłotem.
Co w miejsce siatki na ogrodzenie?
Bardziej wytrzymałe od siatki jest ogrodzenie panelowe. Jego trwałość nie powinna zaskakiwać, ponieważ wykonane jest ze stalowego, sztywnego drutu. Ma więcej wzmocnień, które czynią go odpornym na uszkodzenia i odkształcenia.
Jakie ogrodzenia są najtrwalsze?
Okazuje się, że jednymi z bardziej wytrzymałych typów ogrodzeń są konstrukcje metalowe. Prezentują się elegancko i minimalistycznie, a do tego dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Tych rozwiązań jest obecnie najwięcej na rynku, najczęściej są wykonane ze stali.
Jakie ogrodzenia są najmodniejsze?
Obecnie w trendach są ogrodzenia gabionowe, które stworzone są z ażurowych metalowych pojemników wypełnionych kamieniami. We wnętrzu można umieścić kamienie polne, otoczaki, kostkę granitową, wapień. Warto dopasować kolorystykę do elewacji domu.
Jakie ogrodzenie wybrać do starego domu?
Jak wygląda projekt klasycznych ogrodzeń, które są utrzymane w rustykalnym stylu i pasują do tradycyjnej zabudowy? Bez niespodzianek – dominuje w nich drewno! Najczęściej połączone z klinkierowymi słupkami. To jednak najbardziej kapryśny materiał, który trzeba systematycznie i regularnie pielęgnować. Wybór drewna to także kwestia ceny. Miękkie gatunki, jak sosna, świerk czy olcha sprawdzą się idealnie, choć nie zagwarantują takiej żywotności jak dąb, wiąz czy modrzew, które są twardsze i starczą na dłuższy czas.
Optymalna wysokość ogrodzenia
Zwykle wynosi ona od 120 do 180 cm. Najczęściej przy wejściu jest ono nieco niższe niż w części ogrodowej. Tutaj warto wpasować się w otoczenie i stworzyć spójną przestrzeń z sąsiadami. Można też wykorzystać naturalne uwarunkowania, jak bliskość z lasem.
Żywopłoty jako naturalne ogrodzenie
Powoli odchodzimy od sadzenia tui, choć doskonale sprawdzają się, jako żywopłot w ogrodzie. Szybko rosną i tworzą gęsty, zielony płot. Jednak są mało oryginalne. Bardziej intersująco będą prezentować się inne rośliny iglaste, np. jałowce, świerki i krzewy: berberys, ostrokrzew, czy ozdobne trawy oraz pnącza. Urozmaicimy nimi ogrodzenia ze siatki. Przy tego typu rozwiązaniu świetnie wyglądają rosnące pnącza: bluszcz pospolity, kokornak wielkolistny, winobluszcz, powojnik czy wiciokrzew. Taki wariant wymaga pracy – żywopłot trzeba przycinać i podlewać.
Angelika Drygas
fot. envato elements