StoryEditorSZKODNIKI W GARDEROBIE

Mole ubraniowe: co je odstrasza i jak chronić przed nimi odzież?

16.11.2022., 11:00h

Mole są niedużymi owadami zaliczanymi do motyli nocnych. Szkodniki w naszych szafach to najczęściej mól kożusznik bądź mól włosienniczek. Szkodniki te sieją prawdziwe spustoszenie w garderobie, niszcząc ubrania, dywany, tapicerki oraz pościel. Jak pozbyć się tych nieproszonych gości? Co odstrasza mole?

Jak wyglądają mole ubraniowe?

Larwy moli są jasnego koloru i mają postać gąsienicy. Ich ciało może osiągać długość około 10 mm. Mimo iż są małe, to sieją prawdziwe spustoszenie – to właśnie żarłoczne larwy odpowiadają za niszczenie ubrań. Smakują im zwłaszcza materiały bawełniane, futra, skóra czy jedwab, ale nie pogardzą także tkaninami sztucznymi. Rodzaj spożywanego pożywienia ma znaczny wpływ na wygląd larw – z czasem mogą przyjąć barwę żółtą, czerwoną, brązową czy zieloną. Dodatkowo larwy moli zanieczyszczają szafę swoimi odchodami. Przepoczwarzają się w dorosłego osobnika najczęściej w ciągu kilku dni. Jeśli jednak sprzyjają im warunki otoczenia, ten okres może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy!

Dorosły osobnik motyla nocnego ma ciemne i smukłe ciało, długie czułki oraz wzorzyste skrzydła. Nie pobiera on w ogóle pokarmu z otoczenia i dlatego nie jest dla naszych ubrań niebezpieczny. Nie możemy jednak ignorować obecności dorosłych moli w naszym domu! Owad ten bardzo sprawnie się przemieszcza oraz szybko się mnoży. Jeżeli zignorujemy pierwsze oznaki obecności moli, wkrótce możemy doświadczyć prawdziwej inwazji, gdyż samica może złożyć w ciągu życia od 200 do 400 jaj.

Mole są aktywne nocą. Dodatkowo mają one zdolność do zahamowania rozwoju w niekorzystnych warunkach. Z tego powodu walka z nimi jest szczególnie trudna.

Czemu mole odzieżowe pojawiają się w szafach?

Mimo iż regularnie sprzątamy dom, w naszej garderobie i tak mogą zjawić się nieproszeni goście. Mole najczęściej przenoszone są do naszych wnętrz za pomocą ubrań czy mebli. Ale to nie wszystko – mogą wlecieć do środka przez otwarte okno, szyb wentylacyjny, uchylone drzwi balkonowe czy klatkę schodową. Ślady ich obecności zauważymy poprzez niewielkie dziury w odzieży. Mole tekstylne uwielbiają ciemne miejsca – schowki, szafy, strychy czy piwnice.

Sposoby na pozbycie się moli ubraniowych

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych środków, które pomogą nam w pozbyciu się szkodników. Pułapka na mole to kartonik pokryty silnym klejem z wabiącymi owada feromonami. Samce mola rozwijają się szybciej niż samice. Pułapka feromonowa wabi je do lepca, a te w rezultacie przyklejają się do powierzchni klejącej. To pozwoli zredukować liczbę moli i uniemożliwi im rozmnażanie się. Taki lep umieszczamy w szafie bądź w jej pobliżu. Innymi sposobami są preparaty w aerozolu, spray czy specjalne lampy owadobójcze.

Domowe sposoby na pozbycie się moli ubraniowych

Wypróbowany przez babcię, domowy sposób na mole to napar z olejku lawendowego i octu. Najpierw gotujemy mieszankę, a następnie przelewamy do spryskiwacza, w którym wcześniej umieszczamy gałązkę tymianku

image

Na mole odstraszająco działa lawenda.

FOTO: Envato Elements
Tak przygotowaną miksturą spryskujemy wszystkie zakamarki w szafie. Pamiętajmy, że środek ten nie zabije moli – jest to tak zwany repelent, a więc mieszanka odstraszająca. Sposób ten może wspomagać działanie pułapek feromonowych. W przypadku nasilonej inwazji konieczne może się okazać użycie środków owadobójczych. Mole odstrasza także zapach cytrusów. W szafie można więc umieścić suszoną skórkę cytryny bądź plastry pomarańczy z wbitymi goździkami.

Możemy spróbować także samodzielnie stworzyć pułapkę na mole ubraniowe. Wystarczy do miseczki wlać wytrawne wino bądź ocet jabłkowy. Miseczkę stawiamy w miejscu, w którym pojawiły się szkodniki. Owady zwabi aromat płynu, ale natychmiast się one potopią. Wykorzystujmy także przyprawy: liść laurowy czy ziele angielskie. Za pomocą wysokiej temperatury, na przykład z suszarki do włosów, możemy ogrzać strategiczne miejsca, w których bytują jaja i larwy moli.

Profilaktyka – jak zabezpieczyć ubrania przed molami?

Ważne jest, aby wszystkie ubrania, jakie wkładamy do szafy były czyste i świeże, gdyż mole w pierwszej kolejności atakują rzeczy przepocone bądź poplamione sokami. Odzież należy regularnie prać. Po zauważeniu bytności moli, musimy dokładnie przejrzeć wszystkie miejsca, w których przechowujemy odzież. W miarę możliwości należy wyprać ubrania w dosyć wysokiej temperaturze. Regularnie sprzątajmy także wnętrze szaf, na przykład za pomocą odkurzacza. Pamiętajmy, aby worek po takich porządkach wyrzucać, gdyż larwy mogą przetrwać wewnątrz.

Również po kupieniu nowego ubrania należy wyprać je w miarę wysokiej temperaturze. Odzież możemy także wystawić na działanie niskich temperatur. Jeżeli wskaźnik termometru spadnie poniżej 0°C, larwy szkodników zginą. Po zakończonej inwazji moli warto i tak profilaktycznie wieszać pułapki feromonowe, które wymieniamy co 3 miesiące. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie pojawiły się nowe owady.

Co jeszcze można robić, aby zapobiec inwazji moli? Należy często wietrzyć szafę. Poza tym warto zawiesić wewnątrz garderoby woreczek z suszoną lawendą. Dodatkowo warto wiedzieć, że mole mogą pojawiać się tam, gdzie ptaki, gdyż żywią się ich piórami. Dlatego nie pozwólmy na przykład gołębiom na zakładanie gniazd na naszych balkonach.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 19:31