StoryEditorLETNI MUST-HAVE

Moskitiery na okna i drzwi. Jaki rodzaj wybrać i jak zamontować?

24.05.2022., 01:23h

Muchy i komary mogą być prawdziwą zmorą dla mieszkańców wsi. Dlatego wiele osób decyduje się na montaż moskitiery na drzwi i okna. Ale jaki rodzaj będzie lepszy: moskitiera ramkowa, przesuwana czy lamelowa? Jak wygląda jej montaż?

Montaż moskitier – o czym należy pamiętać?

Samodzielny montaż moskitier na drzwiach i oknach nie jest wcale trudny. Wielu producentów ma w swojej ofercie różnorodne modele – w rozmiarach standardowych bądź na konkretny wymiar, najczęściej w kolorach typowych dla ram okiennych, a więc białym bądź brązowym. Moskitiery do okien fasadowych i drzwi tarasowych montuje się po zewnętrznej stronie otworu. Z kolei jeżeli montujemy przesłony na oknach dachowych, robimy to po wewnętrznej stronie otworu. Trzeba pamiętać, że moskitiery mocujemy nie na samym oknie, ale na szpalecie lub obudowie okna. Możemy wybrać takie przesłony chroniące przed owadami, które montuje się za pomocą samoprzylepnych rzepów bądź pasków. Jeżeli jednak stawiamy na trwałość i długoletnie zabezpieczenie domu, lepiej zamontować moskitierę przy pomocy wkrętów. Pamiętajmy, aby przed zakupem dokładnie zmierzyć okno, najlepiej według instrukcji podanej przez producenta!

Moskitiery ramkowe

To jedno z najprostszych i najtańszych rozwiązań do okien pionowych oraz drzwi balkonowych. Taka moskitiera może być demontowana w razie potrzeby chociażby przy myciu okna, bądź stała, montowana za pomocą uchwytu i haczyków. W tym drugim przypadku sposób mocowania jest różny i zależy od producenta. Wybór jest naprawdę spory i możemy wybrać ten sposób montażu, który najbardziej nam odpowiada, na przykład za pomocą magnesów, listew magnetycznych czy zaczepów. Moskitiera stała ramkowa z kołnierzem przeznaczona jest do okien PCV, z kolei stała bez kołnierza – do okien zlicowanych. Ważne jest, że przy tym rodzaju przesłony jako użytkownicy mamy spory wybór.

Moskitiery rolowane

Ten typ moskitiery montuje się zawsze na stałe, trzeba więc dobrze rozważyć jego wady i zalety. Działa on na zasadzie rolety. Siatka zwija się do kasety zamocowanej u góry okna, rozwija się natomiast za pomocą prowadnic umieszczonych po bokach skrzydła, przytwierdzonych do ściany bądź ramy okiennej. Najlepiej wybrać prowadnice z systemem sprężynowym, który umożliwi szybkie i płynne zwijanie się przesłony. Dobrym wyborem jest także moskitiera rolowana z mechanizmem hamującym, który daje możliwość delikatnego domknięcia przesłony. Moskitiery rolowane występują zarówno w wersji pionowej, jak i poziomej. Siatka umocowana na oknach rozwija się w pionie, natomiast na drzwiach – w poziomie.

Moskitiery przesuwne

Ten typ siatki dedykowany jest głównie oknom balkonowym, ale sprawdzi się także w przypadku bardzo dużych okien fasadowych. Jak sama nazwa wskazuje, moskitierę tę można przesuwać dzięki zamontowanym w prowadnicach szynom na górze i na dole. Można wybrać różne warianty szyn i sposób ich otwierania. Warto zastanowić się, czy dobrym rozwiązaniem będzie moskitiera pojedyncza czy podwójna.  

Moskitiery lamelowe

Zasłony lamelowe to swobodnie zwisające paski materiału. Nadadzą się idealnie w domu, w którym mieszkają zwierzęta domowe bądź małe dzieci. Zazwyczaj lamele są zrobione z tworzywa sztucznego, na przykład ze sztywnej i dosyć grubej siatki. Moskitierę lamelową łatwo jest zamontować, ponieważ zazwyczaj jest ona umocowana na listwie, którą następnie za pomocą wkrętów czy samoprzylepnych rzepów lub pasków możemy przytwierdzić nad otworem drzwiowym. Chociaż użycie kleju w tym przypadku nie wymaga ingerencji w strukturę drzwi, to okazuje się mało skuteczne, zwłaszcza przy gwałtownych podmuchach wiatru.

Montaż moskitiery ramkowej – krok po kroku

Po odpowiednim zmierzeniu okna i dobraniu odpowiedniej moskitiery, możemy zabrać się za montaż. W tym poradniku proponujemy zamontować moskitierę na ramce aluminiowej, którą również musimy odpowiednio wymierzyć. Na ramce umieszczamy siatkę. Moskitierę kładziemy na podłodze stroną wewnętrzną. Następnie uchwyty moskitiery przykręcamy odpowiednimi wkrętami. Musimy je przykręcić w odpowiedni sposób – lepiej, aby wkręty były lekko poluzowane. Tak przygotowaną moskitierę podnosimy za dwa boczne uchwyty i wsuwamy tak, aby profil moskitiery dotykał ramy okna. Teraz powinniśmy jeszcze dokręcić śruby. Jak widać, samodzielny montaż siatki nie jest szczególnie pracochłonny, chociaż wymaga pewnej precyzji.

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 18:45