StoryEditorEkologiczny dom

Rekuperacja – czym jest? Jaki rekuperator wybrać?

11.07.2024., 12:00h
Rekuperatory to urządzenia na miarę naszych czasów. Dzięki nim w domu mamy świeże powietrze, a zimą nie potrzebujemy martwić się o ogrzewanie. Czym jest dokładnie ten system i ile kosztuje?

Spis treści

Czym jest rekuperacja?

Czy rekuperacja pomaga obniżyć rachunki za prąd?

Rekuperacja – jakie powietrze w domu?

Jaki rekuperator wybrać?

Rekuperator – o czym należy pamiętać?

Ile kosztuje rekuperacja?

Dofinansowanie do rekuperacji

Czym jest rekuperacja?

To wentylacja mechaniczna, w czasie której jest odzyskiwane ciepło. Służy do wymieniania zużytego, brudnego powietrza, które mamy w domu, na świeże i czyste. Rekuperator pobiera powietrze z otoczenia, a jednocześnie wyciąga z wnętrza budynku niesprzyjające zdrowiu ciepłe, ale nieczyste i wilgotne powietrze. To właśnie z tego ciepła rekuperator skrzętnie korzysta, ale nie przejmuje jego negatywnych cech. W domu rozprowadzane jest zatem tylko świeże powietrze, pozbawione alergenów i zanieczyszczeń, a do tego podgrzane. W ten sposób chronimy się przez skażonym powietrzem z otoczenia, np. jeśli sąsiedzi palą w piecu niedozwolonym paliwem. W tradycyjnym systemie wentylacji następuje wychładzanie atmosfery w domu, a do tego nie ma miejsca na oczyszczanie powietrza.

Czy rekuperacja pomaga obniżyć rachunki za prąd?

System rekuperacji umożliwia odzyskiwanie sporej ilości energii, ponieważ nie zostaje ona odprowadzona na zewnątrz budynku, tylko w nim pozostaje, zatem obniża koszty ogrzewania budynku. To nowoczesne urządzenie izoluje także hałas pochodzący z otoczenia.

Rekuperacja – jakie powietrze w domu?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła gwarantuje wysoką jakość powietrza w budynku, ponieważ usuwa zanieczyszczenia (np. smog) i wilgoć, a przy tym ogranicza emisję szkodliwych gazów cieplarnianych. Taka sytuacja zadziała na pewno pozytywnie na zdrowie, co odczują alergicy, ale nie tylko. Rekuperacja pomoże zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, a przy rosnących rachunkach za energię ta cecha może okazać się bardzo atrakcyjna. Największą zaletę rekuperacji domownicy odczują zimą, kiedy urządzenie skorzysta z ciepła powietrza wyciąganego z domu, aby podgrzać to świeżo zasysane.

Jaki rekuperator wybrać?

Najważniejszą sprawą jest określenie wydajności rekuperatora. W tym wypadku chodzi o ilość powietrza w przeliczeniu na m3/h – parametr ten jest uzależniony od wielkości pomieszczeń i ilości domowników. Idąc za przepisami, potrzebujemy 20-30 m3/h czystego nawianego powietrza na osobę. W domu do 200m2, w którym mieszkają cztery osoby, przyda się rekuperator o wydajności 350 m3/h.  W przypadku domów o powierzchni 100 m2, montuje się rekuperatory o przepływie powietrza już od 250 m3 na godzinę. Rekuperatory można montować w rozmaity sposób, poziomo, pionowo, na ścianie (najczęściej), na podłodze, czy pod sufitem. Dostępne są na rynku najprostsze urządzenia z wymiennikiem krzyżowym, wyższe o klasę – rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym, także w wersji entalpicznej z funkcją odzysku wilgoci lub z wymiennikiem obrotowym (bębnowym).

image
Ekologiczny dom
FOTO: Envato Elements

Rekuperator – o czym należy pamiętać?

Ważna jest regularna wymiana filtrów. Zabieg ten zaleca się wykonywać co 4 miesiące lub co pół roku.. Dla ułatwienia niektóre urządzenia posiadają dedykowane czujniki informujące o potrzebie wymiany filtra.

Przeczytaj także: Zamrożenie cen energii 2025: jakie są prognozy?

Można zakupić taki model, który ma wbudowany moduł do łączenia z internetem. Za pomocą aplikacji możemy monitorować stan urządzania i tryb pracy.

Uwaga! Najlepiej zainstalować rekuperację na etapie budowania domu, aby uniknąć dodatkowego remontu i kosztów. Nie ma jednak problemu, aby przeprowadzić termomodernizację starszego domu i zainstalować w nim system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Ile kosztuje rekuperacja?

Kwoty będą się różnić w zależności od wielkości domu, rodzaju rekuperatora i montażu. Oscylują jednak w przedziale od 16 000 do 50 000 zł (poglądowo) już z robocizną.

Dofinansowanie do rekuperacji

Czy rekuperacja jest obowiązkowa w 2024? Nie ma obowiązku montowania systemu rekuperacji, aczkolwiek coraz więcej nowych domów posiada w standardzie to rozwiązanie. Decydują się na nią osoby, które chcą zwiększyć efektywności energetyczną swojego domu. Choć nie ma dofinansowania do rekuperacji dla nowych domów, jest kilka opcji dotacji w przypadku starych budynków. W razie przeprowadzenia termomodernizacji i montowania rekuperacji, można ubiegać się o środki z programu:

  • Czyste Powietrze – do 100% kosztów, max. 16.700 zł,
  • ulgi termomodernizacyjnej – maksymalna wysokość ulgi nie może przekroczyć 53 000 zł,
  • Stop Smog i Ciepłe Mieszkanie.

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 15:02